Reklama

Dôležitosť jarnej údržby TRVALKOVÝCH záhonov nepodceňte! Na čo nezabudnúť?

Zdrevnatené výhonky chryzantémy zostrihnite tesne nad zemou.

Zdroj: Jana Jarabincová

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Po zime neodkladajte čistenie trvalkových záhonov. Práve teraz prichádza čas na ich jarný zostrih, aby aj v tejto sezóne sa mohli ukázať v plnej kráse.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    LUNÁRNY KALENDÁR pre záhradkárov 4. – 10. MAREC 2024

    Všetko suché musí preč!

    Zdroj: Jana Jarabincová

    Zostrihnite aj zdrevnatené výhonky mäty, ale aj medovky.

    Vyhrabte zvyšky jesenného lístia, zlikvidujte všetky choré, poškodené či vyhynuté rastliny. Odstráňte čečinu, jutu alebo netkanú textíliu, ktoré chránili citlivé rastliny pred zimou. Odumreté časti trvaliek, odkvitnuté kvety a uschnuté stonky ostrihajte tesne pri zemi až teraz na jar, keď z koreňov začnú vyrastať nové výhonky. Nezabudnite zrezať konce vresov a vresovcov, čím podporíte rast nových konárikov. Zrežte tiež rudbekie, vyššie rozchodníky, astry, floxy, echinacei, chryzantémy, šalvie, heuchery, alchemilky či kocúrnik.

    Viac tipov nájdete na ďalších stranách...>>>

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Obohaťte záhradu o nové KVITNÚCE kry! Pomocou drevitých ODREZKOV získate mladé rastliny

      Zdroj: pinterest/bobvila.com

      Určite by ste mali rozmnožovať rastlinu v dobrom zdravotnom stave, bez prítomnosti chorôb a škodcov.

      Viac rastlín

      Ak si chcete niektoré trvalky kvitnúce v letných a jesenných mesiacoch rozmnožiť, jar je na to optimálne obdobie. Stačí, ak ich vykopete zo zeme, rozdelíte na niekoľko menších trsov a opätovne zasadíte na vybrané miesta v záhone. Druhy kvitnúce skoro na jar však nepresádzajte.

      Zdroj: Marcela Šišoláková

      Pri trvalkách tvoriacich poplazy (pôdopokryvné druhy) stačí oddeliť dcérske rastliny od materskej a presadiť ich na nové miesto.

      Presádzajte

      Máte v pláne zmeniť stanovište niektorým okrasným stromom a krom? Keďže listnaté dreviny majú opadané listy, v tomto období znesú vykopanie a bez problémov ich môžete presadiť.

      Zdroj: Canva

      Približne koncom februára a v prvej polovici marca nezabudnite zrezať suché steblá vyšších a stredne vysokých okrasných tráv

      Okrasné trávy

      V prvej polovici marca zrežte vyššie a stredne vysoké druhy okrasných tráv, aby sa uvoľnilo miesto na nové výhonky. Zviazané trsy pred prácou nerozväzujte, bude sa vám s nimi lepšie manipulovať. Asi 5 až 10 cm nad zemou zostrihnite ozdobnicu (Miscanthus), perovec (Pennisetum), kavyľ (Stipa) i kortadériu (Cortaderia). Ostrice (Carex) strihať nemusíte, stačí ich iba prstami prehrabať a zastrihnúť suché končeky. Samozrejme, teraz je vhodný čas aj na ich rozmnožovanie, keďže na jar veľmi dobre zakoreňujú.

      Zdroj: Shutterstock

      Starostlivosť o skalku je nepochybne náročná. Dbajte na pravidelné odburiňovanie, zároveň zabráňte skalničkám príliš sa rozrásť. Najmä po zime skontrolujte prípadné uvoľnené kamene a upevnite ich.

      Skontrolujte skalku

      Skalničky uvoľnené mrazom, prípadne kamene zatlačte do pôdy. Tie druhy, ktoré sa nekontrolovateľne rozrástli, zredukujte. Ak sú vankúšovité skalničky uprostred vyschnuté, trsy rozdeľte na menšie časti a vysaďte na nové miesto.

      Zdroj: Canva

      Záplavu kvetov na ružiach podporíte správnym rezom, ktorý sa pri jednotlivých skupinách ruží robí i dvakrát do roka.

      Postarajte sa aj o ruže

      Nezabudnite najmä na ich jarný rez. Najskôr rozhrňte nakopcovanú zeminu okolo ruží a časti poškodené mrazom odrežte až do zdravého dreva. Polyantky a floribundy skracujte iba mierne. Najsilnejší rez vyžadujú veľkokveté kríčkové ruže. Pri hlbšom reze síce zostane menej púčikov, no nové výhonky budú silnejšie a kvety väčšie. Sadové a popínavé ruže po odstránení zvyškov súkvetí občas zmlaďte rezom starších výhonkov tesne pri pôde.

      Odburiňte a nastielajte

      Ak už všetku suchú masu máte zo záhonov odstránenú, pôdu okolo rastlín zbavte buriny a plytko skyprite. Zapracujte do nej granulované hnojivo alebo rozsypte dva až tri centimetre kompostu, ktorý dodá rastlinám potrebné živiny. Keď si dáte teraz záležať, ušetrí vám to veľa času v budúcnosti. Trvalkový záhon môžete nastlať pilinami alebo prírodnou kôrou. Pokým sa časom trvalky rozrastú, nástielka účinne obmedzí rast a výskyt burín. V žiadnom prípade však pod ňu nepoužívajte čiernu textíliu!

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      redakcia Záhradkár

      Kolektív autorov
      Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.