Doprajte TRÁVNIKU jarný REŠTART! Ako pri údržbe postupovať?
2. 4. 2024, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: shutterstock.com
S príchodom teplých slnečných lúčov sa začína prebúdzať aj trávnik. Doprajte mu dokonalú starostlivosť, aby nabral silu a počas celej sezóny žiaril.

Zdroj: idafurik
Zdroj: shutterstock
Riziko napadnutia trávnika plesňou snežnou podporuje chladné, zrážkovo nadnormálne počasie a tiež nie príliš mrazivá zima. Trávnik vyhrabte, aby mohol dýchať. Keď sa teploty ustália nad bodom mrazu, plytko ho prerežte a prihnojte.
1. Skontrolujte stav
Po roztopení snehu a skončení mrazov najskôr trávu a prípadné lístie vyhrabte. Lepšie si tak všimnete holé, vyšliapané, preschnuté alebo, naopak, podmáčané miesta. Poškodené časti v trávniku rozrušte a dosejte trávnym osivom. Belavý, sivý alebo oranžový povlak signalizuje prítomnosť hubových ochorení, proti ktorým zasiahnite pomocou fungicídnych prípravkov. Ak zbadáte burinu, ručne ju pomocou noža odstráňte aj s koreňmi.
Článok pokračuje na ďalších stranách...>>>
Zdroj: shutterstock
Platí základné pravidlo, že steblá sa vždy skracujú maximálne o jednu tretinu listovej plochy.
2. Pokoste ho
Trávnik prvýkrát pokoste na výšku 3 až 4 cm alebo tak, aby ste odstránili maximálne jednu tretinu jeho výšky. Ak nepoužívate kosačku so zberným košom, zvyšky pokosenej trávy, samozrejme, vyhrabte. Prvé kosenie trávnika vykonajte vtedy, keď kvitne zlatovka (Forsythia).
Zdroj: shutterstock
Nezľaknite sa, lebo plocha po použití vertikulátora vyzerá zničene, no rýchlo zregeneruje a trávnik bude zdravší a krajší ako bez tohto dôležitého úkonu.
3. Vertikulácia
Vrstva trávnej plsti sťažuje prenikanie vzduchu, živín a vody ku koreňom trávnika. Preto sa odporúča trávnik prerezať vertikulačnými hrabľami, prípadne vertikulátorom, a to v dvoch na seba kolmých smeroch. Na záver treba všetok vyhrabaný materiál odstrániť, ale najlepšie urobíte, ak trávnik ešte raz pokosíte kosačkou so zberným košom.
Zdroj: Pinterest/thespruce.com
Aerifikácia je prospešná najmä pre trávniky vysadené na ťažkých pôdach. V menšej záhrade si vystačíte aj s obyčajnými vidlami.
4. Aerifikácia
Na veľmi zhutnených plochách sa osvedčila aerifikácia, keď sa trávnik prepichuje do hĺbky 5 až 10 cm. Domáci trávnik môžete poprepichovať rýľovacími vidlami. Vytvoríte malé otvory, ktoré následne treba vyplniť pieskom.
Zdroj: Pinterest/familyhandyman.com
Vyhĺbené jamky a ryhy po vertikulácií a aerifikácií je nutné zasypať kremičitým pieskom.
5. Pieskovanie
Po vertikulácii a aerifikácii je dobre povrch trávnika ošetriť pieskovaním, čím vyrovnáte drobné nerovnosti terénu a zvýšite priepustnosť vrchnej vrstvy pôdy. Vhodný je kremičitý piesok s frakciou približne 0,2 mm v odporúčanej dávke 5 až 10 l na štvorcový meter po vertikulácii a pieskovaní alebo 2 až 3 l bez týchto úkonov.
Zdroj: Shutterstock
Pre rovnomernú aplikáciu hnojiva použite sypací vozík alebo rozmetadlo.
6. Hnojenie
Na jar sa trávnik hnojí štartovacím hnojivom so zvyšeným obsahom dusíka. Podporí ho to v rýchlom raste, čo sa prejaví zhustnutím a sýtozelenou farbou. Ak sa rozhodnete použiť pomaly pôsobiace trávnikové hnojivo, trávnik sa síce nezregeneruje tak rýchlo, ale menej sa narobíte pri kosení a zároveň krása trávnika vydrží dlhšie. Hnojivo vždy aplikujte pomocou rozsýpacieho vozíka alebo rozmetadla v zvyčajnej dávke 25 až 30 g/m2 alebo sa riaďte návodom na obale. Kvôli väčšej presnosti si dávku rozdeľte na polovice a trávnik prejdite v dvoch na seba kolmých smeroch.
Zdroj: shutterstock.com
Polievanie hadicou je prácne, no na malých plochách sa automatická závlaha neoplatí.
7. Zavlažovanie
Zahnojenému trávniku nezabudnite dopriať výdatnú závlahu v dávke 10 až 15 mm, aby sa hnojivo dobre rozpustilo a nedošlo k spáleniu listov. Pred sezónou skontrolujte zavlažovací systém, vymeňte poškodené časti a nastavte dávku vody podľa aktuálneho počasia a potrieb trávnika.