Keď je odpad POKLAD: Super NÁPADY, ako ušetriť a dať veciam druhú šancu
12. 8. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Premena obyčajnej záhrady na oázu pokoja a radosti si nevyžaduje veľké investície ani drahé vybavenie. S trochou kreativity a šikovnosti môžete z obyčajných predmetov vytvoriť praktické a estetické vychytávky, ktoré dodajú vašej záhrade šmrnc alebo uľahčia prácu.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Špongia (nielen) na riad
Zdroj: Pinterest
Voda usadzujúca sa na dne kvetináčov môže viesť k hnilobe koreňov. Umiestnite kúsky hubiek na dno črepníka s odtokovými otvormi. Odčerpajú prebytočnú vody pri zálievke a zároveň udržia substrát vlhký. Závesné nádoby taktiež nebudú pretekať.
Vynikajúco poslúži ako materiál na zadržanie vody v pôde. Prvou možnosťou je umiestnenie špongie na dno črepníka bez odtokových otvorov. Odčerpajú prebytočnú vodu pri zálievke a neskôr ju rastlinám späť dodajú. Naopak, ak ich umiestnite do závesných košov, nebudú pretekať. Druhou alternatívou je špongie nastrihať na drobné kúsky a premiešať so substrátom a následne vysadiť rastlinu. Pri hlbokých črepníkoch naplňte dno starými plechovkami a kvetináčmi. Pri výsadbe spotrebujete menej substrátu a zároveň vytvoria drenáž, čím zlepšia odvodnenie a lepšie prevzdušnenie.
Viac nápadov nájdete na ďalších stranách...>>>

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: pinterest/Deb Skeen
Land Art
Staré konzervy
Či už pravidelne kupujete konzervované potraviny pre domácich miláčikov, alebo tvoria súčasť vášho jedálneho lístka, po použití ich stačí ich premaľovať a s trochou šikovnosti poslúžia ako nádoby na príbor, záhradné náradie či črepníky na bylinky. Vyplňte ich konárikmi a budú luxusným domovom pre užitočný hmyz. Pri troške kreativity môžete prázdne konzervy v záhrade využiť napríklad na štýlovú deliacu stenu, ktorá vynikne nielen ako umelecký prvok, ale ponúkne aj domov pre užitočný hmyz. Stačí, ak medzi dva drevené hranoly poukladáte na seba plechovky a niektoré vyplníte konárikmi. Postupne vznikajúcej hrdzavej patiny sa vôbec neobávajte, dodá celkovému vzhľadu zašlý šmrnc.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: shutterstock
Pančušky
Sú mäkké, silné a pružné, čo využijete pri priväzovaní rastlín k opore bez poškodenia stonky. Určite je to lepšie riešenie ako plastové či drôtené materiály. Nepotrebné pančuchové nohavice vám skvele poslúžia, keď budete chcieť uložiť tulipánové či narcisové cibuľky na zimu. Umožňujú voľné prúdenie vzduchu, takže nezhnijú a nesplesnivejú. Zo starých pančucháčov odstrihnite sáru, nasypte do nej cibuľky, na konci zaviažte a označte menovkou. Cibuľky zaveste na chladné suché miesto a na jar ich môžete bez obáv znova zasadiť.

Zdroj: canva
Zdroj: shutterstock.com
Napadlo by vám, že aj obal na vajíčka môže byť skvelým pomocníkom pri siatí hrachu?
Obaly na vajíčka
Natrhané na drobné kusy sa ľahko rozkladajú, takže nimi môžete obohatiť kompost. Kúsky, čo sa nerozložia, zabezpečia prevzdušnenie kompostovej zeminy. Ďalšou možnosťou je použiť ich ako zakoreňovače. Dopestujete v nich priesady šalátu i papriky, samozrejme, s následným presadením. Niekto dokonca tieto obaly využíva na naklíčovanie zemiakov.
Zdroj: Pinterest
Štýlové vlastnoručne vyrobené menovky na rastliny si zamilujete a sú hotové raz dva!
Menovky pre rastliny
Ak často zabúdate, kde a aké semienka ste v záhrade vysiali, označiť ich správnou menovkou je priam nutnosťou. Na tento účel poslúžia napríklad prútiky zo záhrady, ktoré stačí na jednej strane zrezať, zjemniť povrch a permanentnou fixkou označiť názov. Efektne zapôsobia aj maľované kamienky. Ak sa vám podarilo nechtiac rozbiť hlinený črepník, nezúfajte, črepy vám okrem šťastia prinesú aj super materiál na výrobu krásnych menoviek. Použiť možno aj korkové zátky. Stačí na ne len napísať názov, nastoknúť na starú vidličku a v črepníkoch s bylinkami budú neprehliadnuteľné!
Zdroj: pinterest/leisurearts.com
Praktické nápady na zaváraninové poháre
Zaváraninové poháre
V každej domácnosti sa určite nájdu prázdne zaváraninové poháre, ideálne na výrobu romantických dekorácií. Aby vynikli, stačí skutočne málo. Na terase počas leta vyniknú ako svietniky. Do pohára nasypte jemný piesok, z vonkajšej strany okolo omotajte jutové lano, dozdobte mušľami a dovnútra vložte sviecu. Krásne vyniknú aj ako vázičky pre kvitnúce rastliny.
Zdroj: architecturendesign.net
architecturendesign.net
Korkové štuple
Ak viete oceniť lahodný nápoj vyrábaný z hrozna, isto máte slušnú zásobu korkových štupľov. Pre kreatívcov sú cenným artiklom. Vyrobíte z nich domčeky pre vtáčiky, podložky, dekorácie a ozdoby, hravé pečiatky, veniec na dvere, nástenku, svietnik, veniec, menovky na rastliny či originálne rámiky na fotky alebo zrkadlo.
Zdroj: pinterest/Diana Santiago
Z drevených štipcov vznikne zaujímavý vzor, keď ich chrbtom zlepíte k sebe.
Štipce na bielizeň
Použiť ich môžete ako materiál na dekorovanie črepníkov či praktických podložiek alebo menoviek. Zabezpečia otvorené vrecká od potravín a ľahko si z nich vyrobíte vešiak na kuchynské utierky, zástery i chňapky. Na ozdobný črepník si pripravte drevené štipce na bielizeň, čistú plechovku alebo zaváraninový pohár a lepidlo, prípadne tavnú pištoľ. Potom už len štipce tesne jeden vedľa druhého oblepte okolo zvolenej nádoby. Taktiež budú skvelým pomocníkom pri výrobe sviečok. Prichytia knôty do času, kým vosk stuhne.
Zdroj: Pinterest
Ako využiť zostrihané KONÁRIKY zo záhrady je celá kopa! Inšpirujte sa týmito skvostami!
Prútiky zo záhrady
Síce zostrihané konáre môžete vložiť aj do kompostu či pomocou štiepkovača získať prírodnú štiepku do okrasných záhonov prakticky zadarmo, existujú aj omnoho zaujímavejšie riešenia, ako je napríklad štýlový vešiak. Prúty z liesky či vŕby nájdu uplatnenie ako ploty, plôtiky, zvýšené záhony, opory pre popínavú zeleninu aj okrasné rastliny, zásteny na skrytie užitočného, ale nevzhľadného kompostu, smetných nádob či posedenia pred zvedavými pohľadmi susedov... Zručnejší môžu skúsiť altánky, hracie tunely pre deti alebo iné konštrukcie, ktoré zaručia príjemný tieň na posedenie v letných mesiacoch, lebo prúty sa môžu opäť zazelenať. Možností je naozaj veľa.
Zdroj: Pinterest/demeisjesvandemoestuin.nl
Rolky z toaletného papiera a kuchynských utierok sú ideálne ako sadbovače pri pestovaní priesad. Naplňte ich zeminou a vysejte semená. Do záhrady rastliny môžete zasadiť spolu s rolkou, po čase sa rozloží.
Papierové rolky
Rolky z toaletného papiera a kuchynských utierok sú ideálne ako sadbovače pri pestovaní priesad. Naplňte ich zeminou a vysejte semená. Do záhrady rastliny môžete zasadiť spolu s rolkou, po čase sa rozloží.
Zdroj: Shutterstock
Plastové fľaše z minerálky
Poslúžia na rýchlu výrobu kvapkovej závlahy. Zvrchu fľaše pomocou zapaľovača vytvorte dierku, prepchajte motúz a naplňte ju vodou. Zaveste ju oporný kolík alebo položte do črepníka. Voda bude dávkovaná postupne a rastliny nebudú trpieť nedostatkom vlahy. Plastové fľaše sa výborne hodia na predpestovanie priesad, ale aj na veľmi vysoké priesady rajčiakov. Ak vám dorástli skôr, ako ste predpokladali alebo ste ich príliš skoro vysiali, môžete ich dočasne vložiť do plastových fliaš. Stačí, keď na fľašiach zrežete hrdlo, na dne urobíte otvory na odtok vody, vytiahnuté rajčiaky do nich opatrne vložíte a až po vrch zasypete substrátom.
Zdroj: Bigpicture
Staré CD: Urobte z nich originálne lustre.
Staré CD
Určite ste už zažili, že na mladých priesadách, čerstvo vysiatom šaláte alebo na takmer dozretom hrozne sa kŕmili vtáky. Napriek tomu, že im ochotne dávate krmivo, nehodláte sa deliť o úrodu. Skúste ich odplašiť pomocou CD a DVD. Zaveste ich na špagát a rozmiestnite po záhrade do blízkosti plodín. Lesklá strana odrazom svetla vtáctvo odplaší.
Zdroj: Archív NMH
Šikovná lopatka
V záhrade vám tento praktický pomocník môže výborne poslúžiť pri viacerých činnostiach, ktoré si vyžadujú aj presnosť dávkovania. Ako napríklad pri aplikácii trávneho osiva na holých miestach v trávniku, pri hnojení alebo pri presádzaní kvetov či inej manipulácii so substrátom. Na jej výrobu budete potrebovať starú plastovú fľašu s uchom na uchytenie. Vhodné sú napríklad aj fľašky, v ktorých bol prací prostriedok, aviváž alebo destilovaná voda. Stačí, ak na plastovú fľašu vyznačíte nestierateľnou fixkou líniu, ako by mal vyzerať tvar lopatky. Potom podľa vyznačenej línie vystrihnite spodnú časť fľaše a rezné hrany začistite jemným brúsnym papierom.