Reklama

Ktoré BYLINKY sú vhodné pre tehotné ženy? + RECEPT NA VITAMÍNOVÝ ČAJ pre nastávajúce mamičky

Ilustračná snímka

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Leto pokračuje. Charakterizujú ho všadeprítomné cvrčky, perzeidy, jarmoky, dožinky a bylinkárska sezóna je v plnom prúde. Aj vy máte pocit, že všetko magické, farebné a dobré sa deje v mesiacoch jún až august? Všetko dozrieva a má svoje miesto.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:26
Remaining Time 0:26
Loaded: 45.58%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Správna príprava BYLINKOVÉHO ČAJU v štyroch krokoch: TOTO asi robíte zle aj vy!

    Ja som si v auguste pripravovala svoju „tehotenskú bylinkovú lekárničku“. Toto obdobie bolo pre mňa najvzácnejšie a želám ho každej žene, ktorá sa chce stať matkou. Veľa času som strávila hľadaním informácií o tom, aké bylinky môžem a aké nie. O užívaní byliniek v tehotenstve sa v minulosti tradovalo veľa povier. Hovorilo sa, že ak tehotná žena zje vyprážané listy blšníka (divej mäty), uchráni novorodenca od zlomenín. V súčasnosti som sa dočítala, že tehotná žena by nemala jesť petržlen, pretože môže potratiť. V skutočnosti má petržlen naozaj abortívne účinky, ale len v prípade, že by ste zjedli najmenej jeden kilogram denne aspoň počas 10 až 15 dní.

    Mýty alebo fakty?

    Neexistujú relevantné štúdie o vplyve užívania byliniek v tehotenstve. Bylinky tu boli dávno pred nami. Zaznamenané závery a postupy sú však mätúce podobne ako zloženie súčasných čajov pre tehotné a dojčiace. Nech sú informácie o užívaní byliniek v tehotenstve akokoľvek zmätočné až protichodné, pri bylinkách rovnako ako v ktorejkoľvek inej oblasti platí: všetko s mierou. Liečivé rastliny obsahujú široké spektrum účinných látok. Rovnako ako pri liekoch, aj pri rastlinách sa môžu objaviť nežiaduce účinky, ktoré dokonca počas tehotenstva môžu poškodiť plod. Niektoré pôsobia ako uterotoniká, čiže zvyšujú tonus maternice a môžu spôsobiť kontrakcie, ako aj predčasný pôrod.

    Čaj pre tehotné

    Budete potrebovať:

    • 30 g plodu šípky
    • 30 g listu medovky
    • 30 g plodu ríbezle čiernej
    • 30 g listu pŕhľavy

    Postup:

    Jednu polievkovú lyžicu zmesi zalejte 250 ml vriacej vody. Čaj môžete užívať počas celého tehotenstva. Pite ho striedavo: jeden mesiac užívajte, následne si jeden mesiac dajte prestávku.

    Bylinky vhodné pre tehotné ženy nájdete na nasledujúcej strane >>>

    Zdroj: Shutterstock

    Alchemilka obyčajná/žltozelená

    Táto bylinka sa tradične používa na podporu zdravia žien vrátane regulácie menštruačného cyklu a zmiernenia príznakov menopauzy. Počas tehotenstva môže byť alchemilka užitočná na posilnenie maternice a prípravu na pôrod. Pozor, pite ju len v posledných dvoch týždňoch pred pôrodom.

    Zdroj: Shutterstock

    Ľanové semená

    Zmäkčujú stolicu a v pôrodných cestách tvoria hlienovitú vrstvu, ktorá uľahčí dieťaťu príchod na svet. Semená vždy pred užitím pomeľte/požute, pretože ak celé prejdú tráviacim traktom, nedodajú potrebné látky.

    Zdroj: Shutterstock

    Medovka lekárska

    V niektorých zdrojoch je pomenovaná krásnym názvom „maminkovské thé“. Má relaxačné účinky a je dobrým pomocníkom pri nespavosti. Pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach, pri bolestiach hlavy a napätí. Užívajte s mierou.

    Zdroj: Shutterstock

    Ostružina malinová/černicová/krovitá

    Neodporúča sa užívať ju na začiatku tehotenstva, najvhodnejšie je užívanie od 35. týždňa. Pomáha totiž uvoľňovať svaly, čím výrazne skracuje druhú pôrodnú fázu (vypudzovanie). Táto bylina dodáva telu cenné látky, tonizuje a posilňuje svaly panvy a podporuje peristaltiku čriev. Je zaujímavé, že podľa potreby buď maternicu stimuluje, alebo uvoľňuje a pripravuje pôrodné cesty. Znižuje riziko pôrodného krvácania, zabraňuje potratu a v období dojčenia podporuje tvorbu mlieka.

    Zdroj: Shutterstock

    Pŕhľava dvojdomá

    Odporúčam užívať maximálne 2 až 3 šálky týždenne na doplnenie železa.

    Zdroj: Shutterstock

    Rooibos/čajovec kapský

    Predstavuje zdroj minerálov a antioxidantov, upokojuje žalúdok a nervy, pôsobí proti­alergicky.

    Zdroj: Shutterstock

    Šípky

    Lahodný čaj je dobrým zdrojom vitamínu C a pôsobí upokojujúco. Pozor, na prípravu šípkového čaju nepoužívajte kovový riad!

    Vitamínový čaj pre tehotné

    Štyri polievkové lyžice podrvených a vysušených šípok zalejte 50 ml 70-stupňovej vody a nechajte 24 hodín macerovať. Čaj užívajte počas celého tehotenstva. Tým, že sa nezalieva horúcou vodou, vitamín C ostáva zachovaný.

    Autor článku

    Odmalička som sa v prírode cítila akosi lepšie a v ranej mladosti som rozoznávala veľké množstvo liečivých bylín a rastlín. Spolu s Jankou Strmeňovou okrem výletov do prírody robíme tvorivé dielne zamerané na výrobu prírodných produktov, píšeme e-knihy (nielen) pre mamy o zaujímavých bylinkových témach.