Najkrajšie VIACKMENNÉ DREVINY do záhrady: Ktoré si vyberiete?
12. 6. 2023, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Jana Jarabincová
Ich vzdušný, dramatický a (nad)prirodzený zjav v poslednom období čoraz viac opantáva mysle záhradných dizajnérov. Ktoré dreviny sú tie najefektnejšie?

Akhľadáte dreviny do svojej záhrady, ktoré nezaberú veľa miesta, poskytnú kúsok tieňa, krásne zapadnú do okolitej výsadby, budú pôsobiť štýlovým a súčasne prirodzeným dojmom, viackmenné stromy, inak nazývané multistemy (z anglického multistem – viackmeň), budú tou najlepšou voľbou.
Zdroj: pinterest/frustratedgardener.com
7 dôvodov, prečo dať šancu viackmenným drevinám
- V priestore pôsobia ľahko a prirodzene. Často sa vysádzajú ako neprehliadnuteľné solitéry so vzdušným tvarom, ktoré možno pozorovať z viacerých uhlov.
- Upútajú umeleckou formou, jedinečnou štruktúrou a často zaujímavou kôrou, ktorá vynikne aj počas zimného obdobia.
- Opticky tvoria skôr čiastočnú bariéru ako pevnú clonu. Viac kmeňov bez olistenia pôsobí v záhone otvorene a dramaticky, čo umožní vyniknúť aj ostatným rastlinám v okolí.
- Sú vhodné do prírodných záhrad, no krásne vyniknú aj v minimalistickom modernom prostredí.
- Viac kmeňov zaručuje aj väčšiu plochu olistenia, čo pozitívny vplýva na kvalitu ovzdušia.
- Menšie viackmenné stromy sú skvelou alternatívou do priestorovo skromnejších záhrad.
- Ich koruna poskytne osviežujúci tieň a pokojné miesto na relax.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Ktoré patria medzi najkrajšie? Čítajte na ďalších stranách...>>>
Zdroj: pinterest/backyardboss.net
Muchovník Lamarkov (Amelanchier lamarckii)
Muchovník Lamarckov
Inak nazývaný aj aljašská čučoriedka je jednotkou v ponuke viackmenných listnatých drevín. S určitosťou vynikne v záhrade počas celého roka. Na jar poteší záplavou jemných bielych kvetov, cez leto zeleným olistením a chutnými zdravými plodmi s množstvom vitamínov.
Ani na jeseň nezaostáva a upúta lístím v červených, oranžových a žltých odtieňoch. Muchovník Lamarckov (Amelanchier lamarckii) patrí medzi stredne vysoké dreviny, dorastie do výšky 6 až 8 a šírky 4 m.
Zdroj: Shutterstock
Viackmenné brezy krásne zapadnú do výsadby trvalkových záhonov. Treba však pamätať, že po čase dosť vyrastú.
Breza himalájska ‘Doorenbos’
Viackmenná forma dorastá až do výšky 10 m, a preto je vhodná do väčších záhrad. Vynikne ako solitér, ale aj v skupinách v trvalkových záhonoch a s nekvitnúcimi rastlinami v podraste. Na jeseň sa jej zelené listy sfarbia do zlatožltých odtieňov. Patrí medzi plytkokoreniace dreviny a pri výsadbe s inými rastlinami je dôležité prihliadať na dostatočnú zálievku. Breza himalájska‘Doorenbos’ (Betula utilis) je na pestovanie nenáročná, plne mrazuvzdorná. Bude sa jej dariť v priepustnej pôde a na mieste s dostatkom slnka.
Zdroj: Pinterest/tuinieren.nl
Čerešňa tibetská (Prunus serrula)
Čerešňa tibetská
Táto okrasná čerešňa (Prunus serrula) vo forme viackmeňa zaujme najmä unikátnou medovohnedou lesklou kôrou s bielymi kruhovými šupkami. Na jar zakvitne bielymi kvetmi, cez leto poskytne vtáctvu nádielku malých čerešní a počas jesene upúta žltooranžovým sfarbením olistenia. Dorastá do výšky 5 m, čo ju predurčuje do výsadieb malých záhrad. Výborne sa jej bude dariť na slnečnom stanovišti v priepustnej a ľahkej pôde bohatej na živiny.
Zdroj: Pinterest/mrmaple.com
Javor červený ‘October Glory’
Javor červený ‘October Glory’
Jeden z najkrajších javorov (Acer rubrum) je s výškou 8 m vhodný aj do väčších záhrad. Počas sezóny upúta tmavozelenými listami s jemne modrastým nádychom, ktoré na jeseň zažiaria v žiarivých červenooranžových odtieňoch. V mladosti je jeho tvar úzko pyramidálny, neskôr sa koruna zmení na mierne oválnu. Na pestovanie je nenáročný a dobre znáša rez.
Zdroj: Archív NMH
Okrasná jabloň ‘Rudolf’
Okrasná jabloň ‘Rudolf’
Prenikavo ružové kvety tejto jablone (Malus) si na jar zamilujete. Neskôr sa z nich vyvinú drobné dekoratívne jabĺčka, ktoré krásne vyniknú nielen v záhrade, ale i v sezónnychdekoráciách či poslúžia ako potrava pre vtáky. V mladosti rastie vzpriamene, neskôr vytvorí zaoblenú korunu s výškou až do 7 m. Listysú rovnako pôsobivé, pučia v bronzovočervených odtieňoch a neskôr sa sfarbujú do tmavozelenej s výraznou červenou žilnatinou.
Zdroj: Pinterest/amzn.to
Parócia perzská
Parócia perzská
Menej známa parócia (Parrotia persica) síce pochádza z Iránu, no u nás je plne mrazuvzdorná. Upúta viackmenným tvarom s oválnou korunou a nízko položenými konármi so zaujímavou štruktúrou kôry.Dorastá do výšky asi 9 m. Ešte pred pučaním tmavozelených listov zaujme počas marca pozoruhodným kvitnutím. Kvety sú bez okvetných lístkov s výraznými zhlukmi tyčiniek v rubínovočervenej farbe. Parócia uprednostňuje slnko i polotieň a dobre priepustné, mierne kyslé pôdy. Nevyžaduje takmer žiadny rez.
Zdroj: Pinterest/guzmansgreenhouse.com
Červienka Fraserova ‘Red Robin’
Červienka Fraserova ‘Red Robin’
Tento vždyzelený ker môžete rezom ľahko vytvarovať do viackmeňa. Dorastie do výšky 3 až 4 m a krásne zapadne do malých záhrad. Mladé listy majú jasne červenú farbu a neskôr sa menia na zelenú. Ak ju vysadíte na slnečné miesto, sfarbenie bude intenzívnejšie. Na začiatku leta zakvitá drobnými bielymi súkvetiami. Červienka Fraserova ‘Red Robin’ (Photinia x fraseri) je mrazuvzdorná do -20 °C, no vyžaduje priepustnú a vlhkú pôdu.
Zdroj: Pinterest/beck wyles
Kalina vrásčitolistá
Zdroj: Shutterstock
Kalina vrásčitolistá
Kalina vrásčitolistá
Vždyzelený, stredne rýchlo rastúci ker, prípadne nízky strom zakvitá koncom apríla bielymi, voňavými a až 20 cm veľkými súkvetiami, z ktorých sa neskôr vytvoria červené až čierne plody. Dorastá do výšky 3 až 4 m a zaujme tuhými, nápadne vráskavými listami s výraznou žilnatinou. Kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) je nenáročná na pestovanie, dariť sa jej bude aj na zatienenom mieste. Dobre znáša znečistené ovzdušie, vápnité i ťažké ílovité pôdy.
Zdroj: Shutterstock
Viackmenné stromy, a to najmä okrasné javory, sú neodmysliteľnou súčasťou japonských záhrad.
Javor dlaňovitolistý
Obľúbené japonské javory majú prirodzene rozložitý tvar a ľahko z nich vytvoríte viackmeň, ktorý bude skutočnou ozdobou záhrady.V závislosti od odrody v dospelosti dorastajú do výšky a šírkyaj 4 m. Upútajú purpurovočervenými, nápadne zelenými, laločnatými i strihanými listami, ktoré na jeseň vyčarujú hotový ohňostroj farieb. Javorom dlaňovitolistým (Acer palmatum) sa bude dariť v polotieni, v mierne kyslej, dobre priepustnej a vo vlhkej pôde.
Zdroj: Pinterest/gardensillustrated.com
Jaseňovec metlinatý (Koelreuteria paniculata)
Zdroj: Shutterstock
Jaseňovec metlinatý bude v záhrade vďaka extravagantným kvetom stredobodom pozornosti.
Jaseňovec metlinatý
Jaseňovec (Koelreuteria paniculata) je stredne veľký okrasný strom, dorastajúci do výšky až 6 m,čo ho predurčuje do väčších záhrad. Počas leta zaujme atraktívnymi, zelenožltými až žltými kvetmi a o niečo neskôr aj trojstrannými tobolkami, ktoré vytvoria krásny kontrast so zelenými listami. V záhrade vynikne asymetrickým rozložitým tvarom.