Najkrajšie PAPRADE: Do záhrady VYBERAJTE z týchto druhov!
6. 6. 2024, 8:01 (aktualizované: 6. 6. 2024, 8:02)

Zdroj: Canva
Aj keď nekvitnú, právom sa stali hitom posledných rokov. Paprade do výsadieb vnesú nadpozemský pôvab, ľahkosť a exotický nádych. Ktoré druhy a odrody v záhrade najviac vyniknú?

Zdroj: NMH/Záhradkár
Trieda papradí je veľmi rozmanitá a druhovo bohatá, pričom väčšina našich najznámejších a najpestovanejších druhov patrí do radu sladičotvaré. Nájdete medzi nimi druhy opadavé, ale i vždyzelené, ktorých listy plnia dekoračnú funkciu aj počas zimného obdobia.
- Opadavé paprade: Perovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris), Papradka samičia (Athyrium filix-femina), Papradka japonská ‘Red Beauty’ (Athyrium nipponicum), Orličník obyčajný (Pteridium aquilinum), Adiant odnožený (Adiantum pedatum), Papraď červenokôpková (Dryopteris erythrosora), Dryopteris lepidopoda, Osmunda kráľovská (Osmunda regalis).
- Vždyzelené paprade: Papraď samčia (Dryopteris filix-mas), Slezinník celistvolistý syn. jazyk jelení (Phyllitis scolopendrium), Rebrovka rôznolistá (Blechnum spicant), Papraďovec štetinatý (Polystichum setiferum), Sladič obyčajný (Polypodium vulgare), Slezinník červený (Asplenium trichomanes).
Zdroj: pinterest/tuingoedfoltz.nl
perovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris)
Perovník pštrosí
Dorastie do výšky asi 80 cm. Husté trsy olivovozelených listov rastú vzpriamene. Rozrastá sa pomocou poplazov. Darí sa jej v mierne kyslej, priepustnej pôde a vynikne aj v spoločnosti rododendronov.
Viac prekrásnych papradí nájdete na ďalších stranách! >>>
Zdroj: Shutterstock
Papradka samičia (Athyrium filix-femina)
Papradka samičia
UPpúta až 90 cm dlhými, sviežo zelenými listami. Je mimoriadne odolná a mrazuvzdorná až do -40°C. Vyžaduje pôdu bohatú na humus, no je citlivá na zasolenie.
Zdroj: Canva
Papradka japonská ‘Red Beauty’ (Athyrium nipponicum)
Papradka japonská ‘Red Beauty’
Patrí medzi nižšie paprade s výškou asi 40 cm. Upúta efektnými striebristými listami s bordovou žilnatinou a stonkami. Mrazuvzdorná až do -34°C.
Zdroj: Canva
Orličník obyčajný (Pteridium aquilinum)
Orličník obyčajný
Mohutná papraď s výškou až 150 cm. Listy sú svetlozelené, 2- až 3-krát pérovito rozkonárené. Patrí medzi jedovaté rastliny. Dobre znáša sucho, slnko i polotieň.
Zdroj: Shutterstock
Adiant odnožený (Adiantum pedatum)
Adiant odnožený
Dorastie do výšky 70 cm. Listy rastú na tenkých stonkách, v hornej polovici vytvárajú dáždnikový tvar. Nemá rada presádzanie a netoleruje sucho. Vyžaduje vlhké miesto s drenážou.
Zdroj: shutterstock
Papraď (Dryopteris erythrosora)
Papraď červenokôpková
Menší druh s výškou asi 50 cm. Mladé listy majú nápadné lososovo medené sfarbenie, neskôr sú tmavozelené. Listy sú neopadavé do asi -10 ° C.
Zdroj: Pinterest
Dryopteris lepidopoda
Dryopteris lepidopoda
Dorastie do výšky 60 cm. V záhrade vynikne ružové až medené sfarbenie rašiacich listov, ktoré sa neskôr zmení na sýtozelené. Vzpriamene rastúce listy však rašia po celý rok, čo predlžuje farebný efekt. Mrazuvzdorná rastlina až do -23 °C, neopadavá do -10°C.
Zdroj: Canva
Osmunda kráľovská (Osmunda regalis)
Osmunda kráľovská
Jej až 120 cm dlhé listy nápadne pripomínajú agát. Sú výrazne členené, dvakrát zložené a na jar sa stáčajú do špirály. Počas leta sa objavujú metlinaté výtrusnice hrdzavej farby. V záhrade vynikne ako solitérna rastlina.
Zdroj: Shutterstock
Papraď samčia (Dryopteris filix-mas)
Papraď samčia
Dorastie do výšky až 80 cm. Upúta svetlozelenými listami, ktoré rastú v hustých trsoch. Mrazuvzdorná do -45°C.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Asplenium scolopendrium
Slezinník celistvolistý syn. jazyk jelení
Jediná papraď, ktorá má listy s celistvým okrajom. Sú lesklé sviežo zelené s dĺžkou asi 40 cm. Patrí medzi liečivé rastliny. Na jar ju zrežte, čím podporíte rast nových listov. Obľubuje tieň a polotieň a záhradnú či vápenatú pôdu.
Zdroj: Canva
Rebrovka rôznolistá (Blechnum spicant)
Rebrovka rôznolistá
Dorastie do výšky asi 60 cm. Má dva typy listov, plodné rastú v strede a vzpriamene, neplodné sa nachádzajú okolo a smerujú horizontálne. Je to naša domáca papraď. Vyžaduje kyslú, živnú a dobre priepustnú pôdu.
Zdroj: Canva
Papraďovec štetinatý ‘Proliferum’ (Polystichum setiferum)
Papraďovec štetinatý
Vzpriamene rastúce sviežozelené listy s dĺžkou asi 80 cm sú jemne vrúbkované a tvoria kompaktný trs. Papraďovec vyžaduje polotieň až tieň a ľahšiu, vlhkú, ale dobre odrenážovanú normálnu pôdu.
Zdroj: Canva
Sladič obyčajný (Polypodium vulgare)
Sladič obyčajný
Sviežozelené listy, dlhé asi 30 cm, rastú vzpriamene, na rube sa nachádzajú nápadné výtrusnice. Má liečivé účinky. Rozrastá sa do šírky výbežkami. Vyžaduje vlhkú pôdu bohatú na humus. Ako jedna z mála papradí dobre znáša slnečné stanovište.
Zdroj: Canva
Slezinník červený (Asplenium trichomanes)
Slezinník červený
Z hrubých podzemkov vyrastajú trsy jednoduchých, perovito zložených sýtozelených listov. Rastie v skalných štrbinách a hodí sa do tienistých miest skaliek. Uspokojí sa s chudobnejšou pôdou. Dorastie iba do výšky 20 cm a pestovať ho môžete aj ako črepníkovú rastlinu.