Reklama

Najkrajšie TRVALKY okrasné listom: Rozžiaria tmavé kúty i moderné záhrady

V polotienistom kúte sa darí papradiam, rododendronom aj borovici. Zelenú oživí funkia s bielo panašovanými listami a výrazná heuchera.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Síce ich krása nespočíva v pestrofarebnom kvitnutí, aj tak naplno upútajú vaše zmysly. Ich olistenie dodá výsadbe potrebný dôraz, nevtieravo zaujmú a oživia sadovnícku kompozíciu. Ak je vašim želaním trvalý efekt, siahnite po týchto druhoch!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najlepší odborník na kvety a záhradu je časopis Záhradkár! Nazrite do marcového vydania

    Zdroj: Michal Sedláček

    Funkie (Hosta) nájdete v rozmanitých farebných a tvarových prevedeniach. Na pestovanie sú nenáročné a vďačne vyplnia tienisté zákutia záhrad.

    Funkia (Hosta)

    Medzi najčastejšie používané druhy s farebnými a panašovanými listami nepochybne patria funkie. Ich domovom je Čína i Japonsko a nájdete ich v širokej ponuke veľkostí i farieb, od odtieňov zelenej po modrú cez žltú i bielu. Budú skvelou voľbou pre spestrenie polotienistých a tienistých miest pod korunami stromov. Obvykle sú odolné voči mnohým škodcom a chorobám, no niekedy si na nich zgustnú slizniaci.

    Viac trvaliek okrasných listom nájdete na ďalších stranách...>>>

    Zdroj: Pinterest

    Paprade

    Napriek tomu, že nemajú veľké a farebné kvety, paprade si vydobyli v záhradách svoje významné postavenie. Majú originálne tvary a jedinečné zelené odtiene zaujímavých listov. Ani v sprievode kvitnúcich trvaliek sa nedajú zahanbiť a na záhonoch sa dokážu ujať úlohy rovnocenného partnera.

    Zdroj: The Spruce

    Heuchera (Heuchera)

    Ohromí farebnými listami v bohatej škále od červenej, limetovozelenej, hnedožltej až po fialovú a do záhrady vnesie šarm a oživenie. Dobre sa prispôsobuje rôznym svetelným podmienkam, najlepšie sa jej však darí v polotieni. Vynikne nielen v skupinách v popredí záhonov, ale aj v črepníkových výsadbách.

    Zdroj: Pinterest/olandergardendesign.com

    Premena záhrady

    Zdroj: Pinterest/bluestoneperennials.com

    Tiarela (Tiarella)

    Tiarela (Tiarella)

    Síce sa jej olistenie nápadne podobá heucherám, okrem toho počas sezóny prekvapí aj vzdušnými kvetmi. Najmä odrody ako ‘Jeepers Creepers’, ‘Sugar and Spice’ alebo ‘Happy Trails’ očaria elegantne tvarovanými listami so zaujímavou kresbou. Tiarele vyhovuje priepustná humózna a mierne vlhká pôda a tienisté alebo polotienisté stanovište.

    Zdroj: Canva

    Heucherela (Heucherella)

    Tieto podmanivé trvalky vznikli medzidruhovým krížením heuchery a tiarelly, po ktorých zdedili pestrofarebné olistenie i krásne jemné zvončekovité kvety. Samozrejme, dariť sa im bude na rovnakom stanovišti a v podmienkach ako ich rodičovským druhom.

    Zdroj: Canva

    Hutínia ‘Chameleon’ (Houttuynia)

    Už ako názov prezrádza, svojou premenlivosťou vás bude prekvapovať po celý rok. Počas sezóny jej pestrofarebné srdcovité listy zažiaria v zeleno-ružovo-žltom prevedení a na jeseň sa sfarbia do žiarivo červených odtieňov. Hutínia je však vlhkomilná rastlina a dariť sa jej bude na slnečnom okraji jazierka, kde rýchlo vytvorí pôsobivý farebný koberec.

    Zdroj: Shutterstock

    Mliečnik mandľolistý (Euphorbia polychroma)

    Táto hustá, jemne chlpatá, vždyzelená trvalka vynikne v kombinácii s papraďami, narcismi, čemericou alebo inými mliečnikmi. Odroda ‘Purpurea’ dorastá do výšky 50 až 75 cm. Stonky majú tmavočervenú farbu, listy sú počas celého roka výrazne purpurovočervené. Od jari až do začiatku leta sa objavujú na rastlinách žltozelené kvety. Mliečnik mandľolistý ‘Ascot Rainbow’ očarí atraktívnym žlto panašovaným listom. Všetky mliečniky vylučujú jedovatú mliečnu šťavu – latex, preto treba s nimi zaobchádzať veľmi opatrne

    Zdroj: Pinterest/plantdelights.com

    Mliečnik mandľolistý ‘Ascot Rainbow’

    Zdroj: Shutterstock

    Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis)

    Bude nielen pomocníkom pri chorobách dýchacích ciest, ale krásne vynikne aj v záhrade. Upúta kopijovitými listami s bielymi škvrnami a veľmi peknými, rúrkovitými kvetmi v odtieňoch ružovej, fialovej a modrej farby. Zaujímavou odrodou je ‘Moonshine’ so zeleno-striebristými listami a jemnými kvetmi.

    Zdroj: Pinterest/rotarybotanicalgardens.org

    Pľúcnik lekársky ‘Moonshine’ (Pulmonaria officinalis)

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Zimozeleň menšia (Vinca minor)

    Tento plazivý poloker vytvára husté vždyzelené porasty. Jej výhodou je, že neutláča susedné rastliny a výborne sa osvedčila napríklad v spoločnosti jarných cibuľovín. Odroda ‘Moonlit’ a ‘Ralph Shugart’ má panašované listy s bielou kresbou po okrajoch. Žlté panašovanie majú odrody ‘Argenteovariegata’ či ‘Illumination’.

    Zdroj: pinterest/hayloft.co.uk

    Zimozeleň menšia ‘Atropurpurea’

    Zdroj: Pinterest/flickr.com

    Čerkáč peniažtekový ‘Aurea’ v spoločnosti zbehovca plazivého ‘Burgundy Glow’

    Čerkáč peniažtekový ‘Aurea’ (Lysimachia nummulari)

    Plazivá trvalka so zaujímavými okrúhlymi listami zelenožltej farby bez väčšej námahy vytvorí v záhrade pôsobivý koberec. Krásne vynikne v spoločnosti kvitnúcich letničiek v črepníkových výsadbách, kde vytvorí efektný, až meter dlhý previs. Darí sa jej najviac v polotieni a v tieni, na slnečnom stanovišti sú listy viditeľne menšie.

    Zdroj: Jana Jarabincová

    Črepníková výsadba 4: Begónia ‘Nonstop Pink’ Begónia ‘White’ Lobelka ‘Azur Angel’ Čerkáč peniažtekový Netýkavka sultánska ‘Rockapulco’ Ostrica ‘Ice Dance’

    Zdroj: Canva

    Zbehovec plazivý (Ajuga reptans)

    Okrem toho, že je zbehovec liečivý a pomôže s trávením či kašľom, vynikne aj v okrasnej záhrade, kde poslúži ako spoľahlivá pôdopokryvná trvalka. Uplatní sa tu napríklad odroda ‘Rainbow’, ktorej listy sú zdobené žltým panašovaním. Purpurovo-ružovým listom s bielym okrajom upúta odroda ‘Burgundy Glow’ a žiarivo zelenožltými dekoratívnymi listami odroda ‘Gold Chang’.

    Zdroj: Pinterest/gardeningexpress.co.uk

    Zbehovec plazivý (Ajuga reptans) ‘Rainbow’

    Zdroj: Shutterstock

    Pachysandra vrcholová (Pachysandra terminalis)

    Efektná pôdny pokryv v tieni pod korunami stromov vytvorí pachysandra vrcholová ‘Variegata’. Očarí atraktívnymi striebristozelenými listami s nepravidelným krémovým okrajom.

    Pachysandra vrcholová ‘Variegata’ (Pachysandra terminalis)

    Zdroj: shutterstock

    Zdroj: Shutterstock

    Bordové listy rozchodníkovca ‘Matrona’ vytvoria žiadaný kontrast.

    Rozchodníky (Sedum)

    Sú to rozhodne všestranne využiteľné okrasné rastliny, a to nielen do trvalkových výsadieb, ale aj do skaliek, pestovateľských nádob či ako zeleň vhodná na výsadbu vegetačných striech. Nájdete medzi nimi nízke poliehavé odrody ale aj exempláre dorastajúce do výšky až 80 cm. Niektoré odrody majú tmavoružové súkvetie s priemerom až 20 cm ‘Herbstfreude’, odroda ‘Matrona’ má mohutné stonky s načervenalými listami.

    Zdroj: slovensketrvalky.sk

    Rozchodník prudký (Sedum acre): Odroda so zlatom v názve ‘Aureum’ kvitne drobnými žltými kvetmi, ktoré sa na rastlinkách vysokých len 5 cm objavujú od júna do júla.

    Zdroj: slovensketrvalky.sk

    Skalnica (Sempervivum)

    Sukulentné skalné ruže s exotickým vzhľadom symbolizujú šťastie a vitalitu. Po čase vytvoria v záhrade atraktívne koberce a spoľahlivo prežijú aj v extrémnych podmienkach s minimálnou dávkou starostlivosti. Ich listy majú rôzne tvary a farby, od zelenej po odtiene červenej, čo pridáva do priestoru želanú pestrosť. Uplatnenie nájdu na slnečnom stanovišti v skalkách, štrkových záhradách či v nádobách na terasách.

    Zdroj: Shutterstock

    Brunera veľkolistá ‘Sterling Silver’ (Brunnera macrophylla)

    Táto tieňomilná trvalka očarí srdcovitými listami s nápadným striebristým sfarbením a tmovozelenou žilnatinou. Skoro na jar zakvitá drobnými modrými kvetmi a vytvorí tak k listom nádherný kontrast. Je nenáročná na starostlivosť. Vynikne nielen v záhrade, ale aj ako črepníková rastlina.

    Zdroj: pinterest.com/berangkasd/

    Trávy dodávajú výsadbám vzdušnosť

    Okrasné trávy

    Okrasné trávy sú nezameniteľným prvkom každej záhrady. Výsadbám dodajú nadpozemský šarm, eleganciu a nádych živelnosti. Nepatria len k modernej a statickej architektúre, často sa používajú ako kostra prírode podobných a dynamických výsadieb. Výber je naozaj široký, od kostráv (Festuca) cez ostrice (Carex), proso (Panicum) až po mnohé iné.

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Okrasný záhon s trávami v hlavnej úlohe

    Zdroj: pinterest.com/wearefound.com

    Okrasné trávy premienia vašu záhradu.

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.