Najlepšie TRIKY do záhrady i domácnosti: TOTO ušetrí čas i financie
21. 3. 2024, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Pinterest
Nápadov, ako dať veciam druhú šancu a využiť ich potenciál je celá kopa. Predstavujeme vám tie najužitočnejšie!

Zdroj: Pinterest
Drenáž zo starých špongií
Voda usadzujúca sa na dne kvetináčov môže viesť k hnilobe koreňov. Umiestnite kúsky hubiek na dno črepníka s odtokovými otvormi. Odčerpajú prebytočnú vody pri zálievke a zároveň udržia substrát vlhký. Závesné nádoby taktiež nebudú pretekať.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Ušetrite substrát
Zdroj: Pinterest/smartschoolhouse.com
Pri hlbokých kvetináčoch naplňte dno starými plechovkami a kvetináčmi. Pri výsadbe spotrebujete menej substrátu a zároveň vytvoria drenáž, čím zlepšia odvodnenie a lepšie prevzdušnenie.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Kávová usadenina
Zdroj: Shutterstock
Ak ste milovníkom kávy, kávovej usadeniny máte určite pravidelne za kýbeľ. Ako ju využiť?
Káva má výnimočné zloženie plné blahodárne pôsobiaci látok, preto vyhodiť usadeninu z nej by bola škoda. Využijete ju ako hnojivo, no je skvelá aj proti zápachu. Prisypte ju na povrch črepníka ale zapracujte do pôdy. Odpudí tiež mravce. Vynikajúca je aj pre vašu krásu vo forme peelingu a prírodnej masky v jednom. Zbaví vás celulitídy a odmení zdravo a sviežo vyzerajúcou pokožkou.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Korkové štuple
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/7d/1e/67/7d1e67e213f1850cf3678c66892e5bdd.jpg
Kto má rád mottá či jednoslovné vyjadrenia citov, inšpirujte sa. Vyrobte maketu v tvare písmen a nalepťe na ňu korkové štuple. Výsledok je originálny.
Ak viete oceniť lahodný nápoj vyrábaný z hrozna, isto máte slušnú zásobu korkových štupľov. Pre kreatívcov sú cenným artiklom. Vyrobíte z nich podložky, dekorácie a ozdoby, hravé pečiatky, veniec na dvere, nástenku, svietnik , veniec, menovky na rastliny či originálne rámiky na fotky alebo zrkadlo.
Pestujte priesady ekonomicky
Zdroj: Pinterest/demeisjesvandemoestuin.nl
Rolky z toaletného papiera a kuchynských utierok sú ideálne ako sadbovače pri pestovaní priesad. Naplňte ich zeminou a vysejte semená. Do záhrady rastliny môžete zasadiť spolu s rolkou, po čase sa rozloží.
Rolky z toaletného papiera a kuchynských utierok sú ideálne ako sadbovače pri pestovaní priesad. Naplňte ich zeminou a vysejte semená. Do záhrady rastliny môžete zasadiť spolu s rolkou, po čase sa rozloží.
Miniskleník z plastových obalov
Zdroj: pinterest.com
Miniskleník z recyklovanej nádoby
Plastové nádobky z ovocia, ktoré v zime zvyčajne musia kupovať aj záhradkári, viete využiť na pestovanie vlastných plodín. Poslúžia vám ako miniskleník, ktorý sa vmestí na každú parapetnú dosku. Dajú sa v nich predpestovať priesady alebo bylinky.

Zdroj: Pinterest/shutterfly.com
Štýlové vlastnoručne vyrobené menovky na rastliny si zamilujete a sú hotové raz dva!
Štipce na prádlo
Zdroj: pinterest/goodshomedesign.com
Drevené štipce môžete využiť na výrobu originálneho črepníka.
Použiť ich môžete ako materiál na dekorovanie črepníkov či praktických podložiek alebo menoviek. Zabezpečia otvorené vrecká od potravín a ľahko si z nich vyrobíte vešiak na kuchynské utierky, zástery i chňapky.
Vaječné škrupiny
Zdroj: shutterstock
Absolútna BOMBA pre vašu domácnosť! Nevyhadzujte vaječné škrupiny! Využite ich v domácnosti
Ich pomletím na jemnú konzistenciu získate kalciový prášok a do tela dostanete prírodný zdroj vápnika, ktorý pozitívne ovplyvňuje metabolizmus kostí a chrupaviek. Taktiež pomôžu aj vašim rastlinám. Pridajte ich do kompostu alebo rovno do substrátu v črepníkoch. Sú prospešné najmä pre rajčiaky, ktoré rastú trikrát rýchlejšie.
Epsomská soľ ako hnojivo
Zdroj: pinterest/gardeningsun.com
Majte na pamäti, že epsomská soľ sa veľmi ľahko rozpúšťa vo vode, takže ju aplikujte k rastlinám pravidelne.
Epsomská soľ neprospeje len vášmu zdraviu, ale má priam zázračné účinky aj pre rastliny v záhrade. Dokáže zlepšiť kvalitu pôdy, umožní zdravý rast a podporí bohaté kvitnutie rastlín.
Peroxid vodíka
Zdroj: Shutterstock
Peroxid vodíka využijete aj v domácnosti.
Rastlinám dodáva extra dávku kyslíka a účinne prevzdušňuje pôdu. Nemusíte sa však obávať, je mimoriadne šetrný k životnému prostrediu a jeho použitie je bezpečné, dokonca aj v ekologickom poľnohospodárstve. Zamedzí hnitiu koreňového systému, zahubí plesne, dezinfikuje osivo, urýchli klíčenie semien a je tiež prospešný pri hydropónii.
Šupky z banánov
Zdroj: pinterest/ruralsprout.com
Banánové šupy využijete aj pri vysádzaní nádob.
Banánové šupky môžete použiť celé, nakrájané či sušené. Nemusíte ich len pridať do kompostu, ale aj vyrobiť z nich hnojivo, ktoré zároveň odpudzuje vošky. Ak nemáte čas na výrobu výluhu, tak šupky iba nakrájajte na menšie kusy a zapracujte do pôdy do hĺbky približne 10 cm.
Prútiky zo záhrady
Zdroj: Pinterest
Ako využiť zostrihané KONÁRIKY zo záhrady je celá kopa! Inšpirujte sa týmito skvostami!
Síce zostrihané konáre môžete vložiť aj do kompostu či pomocou štiepkovača získať prírodnú štiepku do okrasných záhonov prakticky zadarmo, existujú aj omnoho zaujímavejšie riešenia. Skvele poslúžia ako opora na rastliny či pri výrobe dekorácií na blížiacu sa veľkú noc. V záhrade tiež pekne vyniknú jednoduché vypletané plôtiky, zásteny či obruby z vypletaného prútia.
Zdroj: pinterest/Deb Skeen
Land Art
Zdroj: Pinterest/houzz.com
Záhradná dekorácia z plechoviek
Staré konzervy
Stačí ich premaľovať a s trochou šikovnosti poslúžia ako nádoby na príbor, záhradné náradie či črepníky na bylinky. Vyplňte ich konárikmi a budú luxusným domovom pre užitočný hmyz.
Čajové vrecká
Zdroj: Archív
Niečo na kruhy. Ak navyše potrebujete eliminovať nepríjemné kruhy a opuchy pod očami, skúste babičkovský recept. Namočené čajové vrecká dajte schladiť do chladničky, aby boli naozaj studené. Kombinácia teínu a chladu by mala zbaviť oči únavy. Ak ste za časovo menej náročné riešenie, odporúčame gél na unavené oči od Guinotu a účinný krycí korektor.
Čaj obsahuje triesloviny, ktoré majú rastliny rady. Vždy, keď ich budete presádzať, vložte priamo do substrátu vylúhované čajové vrecúško. Čierny a harmančekový čaj je najväčším tajomstvom záhradníkov proti plesniam na rastlinách. Stačí, ak druhým výluhom budete postrekovať listy či rastliny zalievať.
Obaly od vajíčok
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/f6/9c/06/f69c060b57682c5bdf9d70618e47a5a5.jpg
Aj obal na vajíčka ešte poslúži. Sadenice síce budete musieť rýchlejšie presadiť do hlbšej nádoby, na začiatok je takýto obal však ideálny.
Obaly od vajíčok sú ideálne pre pestovanie mikrobyliniek. Naplňte ich substrátom a môžete siať. Nevadí, že sú plytké, pre mikrobylinky budú dostatočné. Využiť ich môžete aj ako obaly na drobnosti, šijacie potreby či darčeky.