Zabudnite na TOXICKÉ čistiace prostriedky: Pri upratovaní si vystačíte s týmto!
10. 7. 2023, 0:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Shutterstock
Mnohé prírodné čistiace prostriedky sa vyrábajú zo základných surovín, väčšinu z nich určite máte v špajze. Ostatné sa dajú bez problémov zohnať za prijateľnú sumu.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Zdroj: Shutterstock
Ocot je v domácnosti skvelým pomocníkom, ale pozor! Nie je vhodný na čistenie všetkých povrchov.
Ocot
Ocot je nenahraditeľný pomocník pri upratovaní, ktorý zahubí škodlivé baktérie, poradí si s mastnotou, vodným kameňom a vyčistí zašlé škvrny. Hoci jeho vôňa nie je veľmi príjemná, je veľa spôsobov, ako ju zamaskovať.
Zdroj: Shutterstock
Sóda
Sóda bikarbóna odstráni škvrny, skvele pohltí pachy a má mierne abrazívny účinok.
Zdroj: shutterstock
Sóda na pranie
Sóda na pranie zmäkčí vodu a zabráni usádzaniu vodného kameňa. Vhodná na pranie, odstráni mastnotu, pomôže uvoľniť upchaté odtoky a vyčistí pripálené hrnce.
Zdroj: shutterstock
Mydlo
Mydlo na prírodnej báze (najlepšie marseillské alebo kastílske) je kombinácia rastlinných olejov, ako je kokosový či olivový. Je extrémne účinné pri upratovaní, odstraňuje mastnotu a zároveň neškodí pokožke.
Zdroj: Shutterstock
Kuchynskou soľou dokážete doma vyčistiť naozaj mnoho.
Soľ
Soľ hrá dôležitú úlohu pri boji s baktériami. Využijete ju nielen pri upratovaní, ale aj na dezinfekciu ovocia a zeleniny. Použiť môžete obyčajnú, epsomskú alebo v tvare vločiek.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Peroxid vodíka (H2O2)
Peroxid vodíka (H2O2) je silný oxidant a dezinfekčný prostriedok, ktorý sa používa aj v medicíne na čistenie rán. Môže byť však nebezpečný pri nevhodnom použití, preto ho uchovávajte poriadne označený na bezpečnom mieste. Použite ho na bielenie, čistenie kúpeľne, odstránenie škvŕn z oblečenia a dezinfekciu povrchov.
Zdroj: Shutterstock
Vezmite si radšej gumovú stierku a handru, do vody môžete pridať ocot, saponát alebo lieh.
Lieh
Čistý lieh zoženiete v lekárni, kde sa predáva ako dezinfekcia. Jeho antiseptické vlastnosti mu dávajú schopnosť zahubiť škodlivé baktérie.
Zdroj: Archív NMH
K domácej klasike na odstránenie vodného kameňa patrí ocot a kyselina citrónová. Pripravte si roztok z klasického octu a vody v pomere približne 1 : 1. Rovnakú službu urobí, keď do vody pridáte dve lyžičky kyseliny citrónovej.
Kyselina citrónová
Kyselina citrónová je biologicky rozložiteľná netoxická kyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v citrusových plodoch. Má kyslú chuť a v potravinárstve sa často používa ako prísada na dochutenie, konzervovanie a regulovanie kyslosti potravín a nápojov. Pre svoje dezinfekčné vlastnosti sa často pridáva do čistiacich prostriedkov na odstránenie škvŕn, usadenín a nečistôt.
Zdroj: Pinterest/moralfibres.co.uk
Bórax
Bórax (tetraboritan sodný) je minerál, ktorý sa usadzuje na mieste odparených slaných jazier a morí. Používa sa ako prírodný a ekologický čistiaci prostriedok s veľmi širokou škálou aplikácií. V čistom stave je nebezpečný po vdýchnutí alebo požití, dráždi
Zdroj: Shutterstock
Esenciálne oleje
Esenciálne oleje dodajú prírodným čistiacim prostriedkom nádhernú arómu. Niektoré majú aj antibakteriálne vlastnosti, najmä citrónový a čajovníkový olej.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Univerzálny čistič z citrusov
Citrusy
Citrón zbavuje zápachu, čistí, dezinfikuje a veľmi udatne bojuje proti mastnote. Dužina má vysoký obsah kyseliny citrónovej, ktorá si poradí s vápenatým nánosom, vodným kameňom či s hrdzou.