Proti BURINE bez chémie: Vyskúšajte tieto EFEKTÍVNE metódy!
2. 7. 2024, 20:01 (aktualizované: 2. 7. 2024, 20:02)

Zdroj: shutterstock
Ekologický boj proti burine môže byť náročnejší ako používanie herbicídov, ale s trochou trpezlivosti a úsilia sa vám podarí udržať vašu záhradu čistú a zdravú bez použitia škodlivých chemikálií. Ako proti nej zabojovať?

Zdroj: NMH/Záhradkár
Burina je nevítaný hosť v každej záhrade. Odoberá živiny pestovaným rastlinám, bráni im v raste a kazí vzhľad záhona. Hoci existuje mnoho chemických herbicídov, ktoré s ňou dokážu bojovať, mnohí záhradkári sa radšej vyhýbajú používaniu chemikálií kvôli ich negatívnym dopadom na životné prostredie a zdravie.
Zdroj: shutterstock
Na okopávanie a prevzdušňovanie budete potrebovať aspoň štyri druhy motýk. Hodiť sa bude trojuholníková alebo srdcová na hĺbenie riadkov tvaru „v“. Jednoručná a skalková pôvodne určené na pletie burín.
Okopávanie
Neobľúbený, ale účinný spôsob v odstraňovaní buriny v záhonoch. Okrem toho, že ním zabránite šíreniu nežiaducich rastlín, prispievate aj k prevzdušneniu pôdy, ktorá v kyprom stave lepšie prijíma vodu. Okopávanie nie je prácne, ak máte správne náradie. Najvhodnejšia je plochá širšia motyka, s ktorou bez problémov preseknete korene burín. Aj keď si to mnohí neuvedomujú, okopávaním vlastne vysádzate burinu. Prevracaním vrstiev pôdy sa semená rastlín dostávajú do priaznivej hĺbky na klíčenie. Východiskom je teda pravidelná a systematická práca.
Článok pokračuje na ďalších stranách...>>>
Zdroj: shutterstock.com
Čierna netkaná textília je síce praktická, ale oveľa ekologickejšia je slama, ktorú preferujú aj vo veľkovýrobe napriek potrebe častejšieho okopania. Pri pestovaní zeleniny je čierna netkaná textília je vhodná predovšetkým na riadkové i medziriadkové nastielanie zelenín, hlavne rajčiakov, papriky, uhoriek, pretože šírka riadkov i spon v riadkoch je pri týchto plodinách väčší.
Fólie a textílie
Nepriehľadné nastielacie fólie alebo netkané textílie nielenže zabraňujú rastu buriny, ale aj zadržiavajú teplo pre rastliny a bránia nadmernému výparu vody. Fóliu položte na záhon až po dôkladnej príprave pôdy. Jej okraje zahrňte vrstvou zeminy tak, aby bola napnutá. Narežte 3 až 5 centimetrov veľké otvory a vysaďte priesady zeleniny alebo jahôd. Siahnuť môžete aj po biologicky rozložiteľnej ekotextílii či kartóne.
Zdroj: Shutterstock
Burina v dlažbe sa dá šikovne odstrániť.
Vyškrabávanie
Odstránenie buriny zo spevnených povrchov príjazdových ciest, terás alebo záhradných chodníkov škrabkou je šetrné k životnému prostrediu.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Ručné pletie
Pri plytko koreniacich burinách je to najrýchlejší spôsob. Používajte pri tom kvalitné rukavice. Burinu odstraňujte ešte pred kvitnutím, aby ste zabránili tvorbe semien, a to nielen na záhone, ale aj v jeho blízkom okolí.
Zdroj: shutterstock
Čeľuste vytrhávača z nehrdzavejúcej ocele uchopia rastlinu aj s koreňom. Vďaka pákovému spôsobu jej vyťahovania je práca oveľa jednoduchšia. Sťahovací systém uvoľní burinu po vytiahnutí.
Vypichovanie
Buriny s pevným a hlbokým koreňom, ako sú napríklad púpava lekárska, pichliač roľný či štiavec kučeravý, musíte pravidelne vypichovať dovtedy, kým sa burina prestane objavovať. Ak je práca s klasickým vypichovákom pre vás namáhavá, siahnite po vylepšenej verzii, pri ktorej sa nemusíte ani zohnúť.
Zdroj: canva
Kapucínka v záhrade pritiahne pozornosť škodcov na seba a ochráni tak zeleniny z čeľade kapustovitých.
Pôdopokryvné rastliny
Sú veľmi elegantné riešenie, ako sa vyhnúť burine. Samozrejme, takéto rastliny nemôžete vysadiť všade, ale okrasné záhony doplnené o brečtan, pakost, zimozeleň, konvalinky alebo pachysandru pôsobia veľmi efektne a navyše na nich už nie je miesto pre burinu. Na zeleninových hriadkach sa osvedčila popínavá kapucínka väčšia, ktorá sa „obetuje“ a ochráni rastliny pred skočkami.
Zdroj: Shutterstock
Permakultúrna záhrada funguje výlučne organickým spôsobom a spojením viacerých aspektov vytvára dokonalý ekosystém bez použitia chemických hnojív či postrekov.
Účinné nastieľanie
Nástielka pod stromami či krami je skvelé riešenie problému s burinou. Už 5 až 10 centimetrová vrstva lístia alebo nastielacej kôry nedá burine šancu vyrásť. Ak sa to nejakej predsa len podarí, ľahko ju vytrhnete, pretože pod nástielkou nie sú korene také pevné.