Reklama

Tieto PSY sú na letné horúčavy obzvlášť citlivé! Je váš domáci miláčik jedným z nich?

V teplých mesiacoch môžu vaše kĺby pookriať, no aj poškodiť sa, ak ich zanedbáte.

Zdroj: Shutterstock.com

Reklama

Vysoké letné teploty dajú zabrať nielen nášmu organizmu, ale aj psím spoločníkom. Nadmerné horúčavy predstavujú pre psov vážne nebezpečenstvo, no niektoré plemená to však zvládajú o čosi horšie. Ako im pomôcť a kedy by ste mali byť v strehu?

Ako píše magazín Poľovníctvo a rybárstvo, bez správnych preventívnych opatrení môžu psy utrpieť úpal a iné závažné stavy súvisiace s teplom, ktoré by mohli ohroziť ich život, ak sa ich telesná teplota zvýši nad bezpečnú hranicu.

Aby ste svojho psa počas horúčav ochránili, zvážte nasledujúce základné postupy:

  • Minimalizujte ich vystavenie vonkajším horúčavám tým, že skrátite čas strávený vonku počas najhorúcejších hodín.
  • Všetky fyzické aktivity plánujte na chladnejšie časti dňa, napríklad skoro ráno alebo neskoro večer.
  • Zabezpečte časté chladné kúpele, ktoré pomôžu znížiť ich telesnú teplotu.
  • Zabezpečte im prístup k tienistým miestam, klimatizovaným miestnostiam, chladiacim podložkám a nepretržitému prísunu čerstvej, chladnej vody.

Ktoré psy sú na vysoké teploty obzvlášť citlivé, zistíte na ďalších stranách! >>>

Aljašský malamut

Aljašský malamut je známy svojou silou pri ťahaní saní v zasneženej krajine a dobre sa mu darí v chladnom počasí. Jeho hustá srsť a robustná stavba tela, ktorá dobre slúži v mrazoch, je pre nich v letných horúčavách mimoriadne náročná. Aby ste pomohli malamutovi udržať sa v chlade, odporúča sa držať ho počas poludňajších horúčav vnútri a pravidelne ho upravovať a odstraňovať prebytočnú srsť, ktorá môže prispieť k prehriatiu.

Akita

Toto plemeno je vybavené hustou, dvojvrstvovou srsťou určenou na ochranu pred drsným, chladným prostredím. Tá istá ochranná srsť sa však v horúcom počasí môže stať prekážkou, pretože zadržiava teplo v blízkosti tela. Okrem toho robustná stavba tela akity prispieva k tomu, že sa ťažko vyrovnáva s horúčavami. Udržiavanie týchto psov v chladnom, vnútornom prostredí počas leta a zabezpečenie dostatku vody a odpočinku je veľmi dôležité.

Boxer

Ďalšie brachycefalické plemeno, boxer, je tiež známe svojou vysokou úrovňou energie. Táto kombinácia spôsobuje, že sú náchylní na rýchle prehriatie. Obmedzenie ich fyzickej aktivity na chladnejšie časti dňa a poskytnutie tieneného, chladného miesta na odpočinok počas najväčších horúčav sú dôležitými opatreniami na prevenciu stresu z tepla.

Bostonský teriér

Na rozdiel od akity a malamuta nemajú bostonské teriéry hustú srsť, ale čelia inej výzve. Ich brachycefalická (krátkohubá) stavba tváre výrazne obmedzuje ich schopnosť účinne dýchať, čo je kľúčový mechanizmus ochladzovania psov. Pre pohodu bostonských teriérov je nevyhnutné zabezpečiť im chladné, vetrané prostredie počas najhorúcejších častí dňa a vyhýbať sa intenzívnemu pohybu.

Bernardín

Bernardíny pochádzajúce z chladných švajčiarskych Álp sú vďaka svojej hustej, izolačnej srsti zvyknuté na nízke teploty. V horúcom a vlhkom podnebí však môžu mať značné problémy. Nasadenie chladiacich pomôcok, ako je čerstvá voda, chladiace podložky a ventilátory, môže počas horúčav pomôcť účinne regulovať ich telesnú teplotu.

Pekinský palácový psík

Dlhá, hustá srsť pekinských palácových psíkov v kombinácii s ich brachycefalickou povahou ich robí veľmi zraniteľnými voči horúčavám. Zvážte možnosť kratšieho letného strihu, ktorý im pomôže zmierniť nepríjemné pocity z tepla. Podobne ako u iných náchylných plemien sa ho odporúča držať počas najteplejších častí dňa vo vnútri, v klimatizovanom pohodlí.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.