Ušetria čas i financie: Tieto nenáročné LETNIČKY vysievajte PRIAMO na záhon!
6. 4. 2024, 7:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Aby ste sa v lete mohli v záhrade kochať krásou pestrých kvetov, už teraz myslite na ich výsev. Tieto druhy nevyžadujú predpestovanie a ich pestovanie zvládne aj záhradkár začiatočník.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Suchokvet ročný
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/ac/ab/c8/acabc829b880804b70224480d199b210.jpg
Suchokvet ročný (Xeranthemum annuum) si síce môžete predpestovať, no po záhrade sa bez problémov rozšíri aj samovýsevom. Je obľúbeným kvetom do sušených aranžmánov a kytíc.
Krásna letnička s veľkými modrými, fialovými, ružovými či bielymi kvetmi, vhodná na sušenie i do suchomilných záhonov. Vysieva sa v marci či apríli priamo na záhon. V teplejších oblastiach je vhodný aj jesenný výsev. Semená sú drobné, preto ich nechajte na povrchu pôdy alebo len jemne zasypte. Ideálny spon je 30 x 20 cm, no rastlinky znesú po pikírovaní aj presadenie.
Viac nenáročných letničiek nájdete na ďalších stranách! >>>
Zdroj: pinterest/sarahraven.com
Černuška bola obľúbená v Európe až do 17.storočia.
Černuška damascénska
V záhone zaujme nielen nevšednými kvetmi, ale neskôr aj exoticky vyzerajúcimi toboľkami, ktoré budú cenným artiklom do sušených aranžmánov. Síce väčšie rastliny dosiahnete jesenným výsevom, s jej pestovaním môžete začať aj teraz v apríli. Semená vysievajte priamo na záhon do hĺbky 0,5 cm. Zvoľte pre ňu slnečné až polotienisté miesto. Aby ste si zabezpečili dlhšie obdobie kvitnutia vysievajte niekoľkokrát po sebe, až do konca mája.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Nevädza poľná (Centaurea cyanus) vám svojimi kvetmi záhradu spoľahlivo rozžiari každoročne od mája až do septembra. Pekne pôsobí i vo váze ale sušená v aranžmánoch.
Nevädza poľná
Okrem typicky modrých kvetov nevädzu dnes nájdete aj v bielych, ružových či fialových odtieňoch. Do záhrady priláka včely a motýle. Je vhodná na rez a dlho vydrží vo váze. Je to nenáročná rastlina milujúca slnko a dobre priepustnú pôdu s dostatkom vápnika. Semená vysievajte do sponu 25 x 25 cm a hĺbky 3 mm. Ľahko sa rozmnožuje samovýsevom a na budúci rok vás na záhone prekvapí takpovediac bez roboty.
Zdroj: Shutterstock
Kapucínka väčšia
Pikantné jedlé kvety s liečivými účinkami dopestujete aj z priameho výsevu koncom apríla až v máji, keď sa pôda zohreje nad 15 °C. Kapucínka je obľúbenou súčasťou zeleninovej záhrady, kde pritiahne škodcov na seba a ostatné druhy ochráni. Vyžaduje slnečné stanovisko a priepustnú, na živiny chudobnejšiu pôdu a dostatok vlahy. Vysievajte do hniezd po tri semienka do hĺbky asi 1 až 2 cm.
Zdroj: Zuzka Slaninková
Požlt kvitne v ohnivých farbách.
Požlt farbiarsky
Pochádza z Mexika, vo svete je známy ako nepravý šafran a cenený pre olejnaté semená či jedlé kvety. U nás sa pestuje ako letnička vhodná na sušenie z priamych výsevov od marca až do mája. Je to nenáročná rastlina, tolerantná voči suchu i teplotným výkyvom. Porastie na slnku i v polotieni, vyžaduje však humóznu, priepustnú pôdu.
Zdroj: Pinterest/selectseeds.com
Ostrôžka plnokvetá (Consolida regalis)
Ostrôžka plnokvetá
Nádherná rýchlorastúca letnička vysoká až jeden meter bude skutočnou ozdobou záhonov. Využijete ju tiež na rez do čerstvých i sušených kytíc. Semienka vysievajte v apríli priamo na záhon do sponu 30 x 15 cm a do hĺbky 0,5 cm. Ľahko sa rozmnožuje samovýsevom a obľubuje slnečné až polotienisté stanovište v závetrí s mierne vlhkou priepustnou záhradnou pôdou.
Zdroj: shutterstock
Nižšie odrody môžu tvoriť farebné obruby zeleninových hriadok.
Cínia
Vďačná letnička, ktorá svojimi krásnymi kvetmi spestrí záhony od začiatku leta až do jesene. V teplejších oblastiach môžete semienka cínií vysievať priamo na záhon koncom apríla alebo začiatkom mája do prekyprenej pôdy a hĺbky 1 až 1,5 cm, do riadkov vzdialených 40 až 50 cm. Ak je pôda už dostatočne zohriata, rastlinky vzídu približne za týždeň. Vyberte miesto na plnom slnku s dobre priepustnou pôdou, bohato zásobenou živinami. Na nevhodnom stanovišti by ich totiž mohli napadnúť hubové choroby.
Zdroj: Shutterstock
Nechtík lekársky Je ďalšou veľmi známou bylinkou, ktorej výťažky sú od nepamäti súčasťou krémov a iných kozmetických prípravkov. Známy je dokonca ako bylinné antibiotikum a pre jej liečivé účinky ju odporúčal už známy kňaz Kneipp. Napomáha rýchlejšiemu hojeniu rán i pooperačných jaziev. Má navyše protizápalové účinky.
Nechtík lekársky
Krásny, užitočný a najmä liečivý nechtík spestrí okrasné i bylinkové záhony či i zeleninové hriadky. Pestovať ho je hračka a keďže sa rozmnožuje samovýsevom, v záhrade ho nájdete aj v nasledujúcich rokoch. Dariť sa mu bude na slnečnom stanovišti s vápenatou a dobre priepustnou pôdou. Vysiať ho môžete na jeseň alebo na jar od začiatku apríla rozhodením naširoko alebo do sponu 15 x 50 cm. Semienka potom stačí len jemne zatlačiť do pôdy a semenáčiky sa objavia zhruba za dva týždne.