Zakazovali vám v detstve jesť MELÓNOVÉ ŠUPY? Neuveríte, aké cenné vitamíny hádžete do KOŠA
10. 8. 2024, 7:00

Zdroj: shutterstock
Je dôležité mať na pamäti, že pri spracovaní šupiek vodného melónu je najlepšie staviť na tie organické a neošetrené, pretože kôra z bežne pestovaných melónov by mohla byť ošetrená pesticídmi.

Nálož zinku
Zdroj: shutterstock
Ak konzumujete aj bielu časť z melónu, dávate telu imunitnú injekciu a zabezpečujete mu dostatok antioxidantov.
Porcia zinku je vo veľkej miere zastúpená prevažne v bielej časti červenej dyne. Zinok pomáha regulovať pH v tele, zabezpečuje mu rovnováhu, urýchľuje hojenie rán a poškodenie kože.
Pozitívny citrulín
Zdroj: Shutterstock
Prírodný a lacný doping pre chlapov, ktorý si môže zaobstarať každý.
Biela časť, v ktorej sa nachádza veľké množstvo látky zvanej citrulínu, pôsobí na chlapský nástroj ako povzbudzovač. Citrulín totiž dokáže účinne a plnohodnotne prekrviť orgány a uvoľňuje steny tepien.
Poteší cukrovkárov
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Dopamín utlmuje depresie a zlepšuje náladu.
Bielu časť pod šupkou ocenia aj cukrovkári, výrazne sa totiž podieľa na tvorbe inzulínu. Je životabudičom dobrej nálady, pretože povzbudzuje tvorbu dopamínu.
Blahodarný lykopén
Zdroj: Shutterstock
Pre zachovanie lykopénu skladujete celý melón pri izbovej teplote. Až keď ho nakrojíte, schovajte ho do chladničky.
Vďaka prítomnosti lykopénu sa zlepšuje činnosť srdca a stav pokožky. Vaša pleť vďaka nemu rozkvitne, kožné vyrážky a zápaly kože budú miernejšie.
Melónový džem
Zdroj: shutterstock
Melónový džem pripravíte z 1 kg melónových šupiek, 200 ml jablčného octu, 1 kg želírovacieho cukru, 1 balenie vanilkového cukru, citrónu a 2,5 litra vody.
Melónový džem z dužiny je exotickou delikatesou, ale čo taký džem z melónových šupiek! Zo šúp odstráňte zelené okraje, nakrájajte bielu časť a pripravte džem podľa receptu, ktorý nájdete na internete.
Zmierňuje tehotenskú nevoľnosť
Zdroj: shutterstock
Melónové šupky sú napríklad skvelou prísadou do ovocných smoothie.
Niektoré štúdie poukazujú na fakt, že cukry obsiahnuté v tejto šupke môžu prispieť k minimalizácii rannej nevoľnosti a tiež znížiť opuchy súvisiace s tehotenstvom, a to vďaka vysokému obsahu draslíka.
Pasca na slimáky
Zdroj: shutterstock
Vôňa grapefruitu, pomaranča alebo melóna je doslova magickým lákadlom pre slizkých záškodníkov.
Melónové šupky ich neodolateľne priťahujú. Rozložte ich večer po záhrade a ráno pozberáte šupy aj so slimákmi. Ešte účinnejšia je vydlabaná polovica melónu, do jednej tretina naplnená lacným pivom.