V znení DOLCE VITA: Tipy, ako vytvoriť záhradu v STREDOMORSKOM štýle
30. 7. 2024, 8:01 (aktualizované: 30. 7. 2024, 8:02)

Zdroj: Pinterest
Snívate o záhrade plnej zelene a pestrofarebných kvetov, kde sa snúbi atmosféra slnečných pláží, šum olivových hájov a vôňa levandule? Aj keď sa nenachádzame v subtropickom pásme, s trochou snahy si môžete vytvoriť kúsok stredomorského raja aj u vás doma.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Pinterest/hyggeandhome.de
Typickým príkladom stredomorskej záhradnej architektúry sú toskánske a provensalské záhrady, ktoré očaria jednoduchou eleganciou a rustikálnym šarmom. Pôsobia historicky až staro, no vyvažuje ich útulnosť priestoru tvorená doplnkami.
Viac krásnych stredomorských záhrad nájdete na ďalších stranách! >>>
Zdroj: Pinterest/polhill.co.uk
Stavte na prírodné materiály, ako je drevo, kameň, tehla či kov. Priestor bude pôsobiť útulne s naturálnym nádychom. Hrejivá nesmrteľná tehla prirodzene dopĺňa celkový kolorit. Čierno sfarbený kov je pre toskánske záhrady tiež typický, jemne ho dopĺňa bronz či mosadz.
Zdroj: Shutterstock
Ak máte výškovo členitý pozemok, rozdeľte ho na viacero terás a prepojte ich chodníčkami a výsadbou. Schody z kamenných alebo drevených podvalov vystlané štrkom budú príjemným spestrením. Okolitá výsadba zjemní celkový vzhľad a dodá záhrade farbu a krásu.
Zdroj: Pinterest/Monica Asperti Brandão
Črepníkové subtropické rastliny dodajú záhrade okázalý šmrnc. Nemôžu chýbať masívne terakotové kvetináče, ktoré využijete najmä na pestovanie chúlostivejších rastlín, ako sú citrusy, oleandre, olivovníky, figy či granatovníky.
Zdroj: shutterstock
Vyvýšené pravouhlé jazierko obkolesené suchomilnými, namodro kvitnúcimi rastlinami počas horúcich letných dní zaručene osvieži.
Chýbať nesmie vodný prvok, ktorý počas horúcich dní prinesie zaslúžené osvieženie. Ak nemáte bazén, skvele poslúži aj malá fontána, minijazierko, pitítka či nádoby s vodou z korténu.
Zdroj: Pinterest/ Karen Sappington
Výsadbe by mali dominovať vždyzelené dreviny, strihané živé ploty doplnené suchomilnými trvalkami a bylinkami. Ak máte radi tradičný variant, vydajte sa cestou jednoduchých línií a geometrických tvarov. Vyberajte odolné druhy rastlín vhodné do našich klimatických podmienok.
Zdroj: Pinterest/Scott Thompson
Neoddeliteľnou súčasťou týchto záhrad sú strihané vždyzelené ploty tvoriace pohľadové línie alebo dreviny strihané do tvaru gulí, ktoré prekrásne kontrastujú s výsadbou trvaliek. Vysadiť tradičný krušpán (Buxus) už dnes nie je dobrá voľba, ale spoľahlivo ho nahradia zelenolisté odrody bršlenu (Euonymus), skalník (Cotoneaster), cezmína vrúbkovaná (Ilex crenata), zemolez lesklý (Lonicera nitida), tis obyčajný (Taxus baccata) alebo vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus).
Zdroj: Pinterest/flowerona.com
Medzi záhonmi by sa mali vypínať štíhle stĺpovité ihličnany, ako je napríklad cyprus vždyzelený ‘Totem’ (Cupressus sempervirens), borievka skalná ‘Blue Arrow’ (Juniperus scopulorum) či tis obyčajný ‘Fastigiata’. Krásne vyniknú aj kaliny vavrínolisté (Viburnum tinus), moruše (Morus), stálozelené magnólie (Magnolia grandiflora) či borovice (Pinus). V teplejších oblastiach sa bude dariť aj olivovníku európskemu (Olea europaea) alebo figovníku obyčajnému (Ficus carica).
Zdroj: Pinterest/yellowrose543.tumblr.com
Z trvaliek využijete najmä tie suchomilné, ktorých potenciál sa v poslednom období plnom klimatických zmien značne prehlbuje aj u nás. Nemôžu chýbať aromatické rastliny ako už spomínaná levanduľa, ale i kocúrnik (Nepeta), alchemilka (Alchemilla), šalvia (Salvia), rozmarín (Rosmarinus), tymian (Thymus), dúška materina (T. serpyllum), palina (Artemisia) alebo liečivá echinacea (Echinacea), divozel (Verbascum), nižšie i vyššie rozchodníky (Sedum), juka vláknitá (Yucca filamentosa), perovskia (Perovskia), santolina cypruštekovitá (Santolina chamaecyparissus) či okrasné trávy.
Zdroj: Pinterest/sustainability-success.com
V stredomorskej záhrade nemôže chýbať ani voňavá levanduľa, ktorá svojou arómou a intenzívnou vôňou spríjemní letný pobyt v záhrade.
Zdroj: Shutterstock
Vďaka rôznorodej farebnosti a štruktúre olistenia sú bylinky pevnou súčasťou záhonov. Pri pravidelnej skupinovej výsadbe vyniknú aj v modernej záhrade.
Nezabudnite na bylinkovú záhradu, čím si zabezpečíte vlastnú zásobáreň čerstvých bylín na varenie a ochutenie jedál. Oregano, bazalka, tymian, šalvia či rozmarín sú pre taliansku kuchyňu typické. Bylinková záhrada v blízkosti záhradnej kuchyne je často nevyhnutným riešením. Ak priestoru nemáte nazvyš, vysaďte si bylinky do črepníkov.
Zdroj: Shutterstock
Oporná konštrukcia s masívnymi stĺpmi porastená popínavými drevinami a doplnená modrastým kocúrnikom (Nepeta) pôsobí neskutočne romanticky.
Nesmie chýbať útulný priestor na relax v podobe prístreška alebo pergoly porastenej popínavými drevinami. Priestor altánku osvetlia sviečky i lampáše, podlahu zútulní koberec z morskej trávy alebo juty. Na doladenie celkovej atmosféry poslúžia vankúše či deky, v neutrálnych farbách z rôznych materiálov.
Zdroj: Pinterest/chairish.com
Taliani sú praví milovníci jedla s vycibrenými chuťovými pohárikmi, pre ktorých je varenie v každom ohľade gurmánskym zážitkom. Vonkajšia kuchyňa s posedením, vám preto v záhrade nemôže chýbať.
Zdroj: Pinterest/Deborah Smith
Netreba zabudnúť ani na zimnú záhradu, ktorá poskytne útočište chúlostivejším rastlinám počas zimného obdobia.
Zdroj: Pinterest/gardentabs.com
Záhradné rustikálne dekorácie, ako sú kamenné sošky či lampy dodajú záhrade autentický vzhľad. V prípade motívov vládne v toskánskom štýle jednoduchosť. Tomuto kútu sveta je blízky vidiecky štýl, čo sa prejavuje aj pri typických ornamentoch a florálnych motívoch.