Spoločnosť im pristane
Vďaka svojej tvarovej aj farebnej pestrosti sú cínie ideálnymi adeptkami na samostatný záhon, no nestratia sa ani v zmiešaných letničkových výsadbách. Dariť sa im bude v spoločnosti agerátov (Ageratum), chryzantémoviek (Argyrathemum frutescens), šalvií pomúčených (Salvia farinacea), kapucínok väčších (Tropaeolum majus), lobeliek drobných (Lobelia erinus) či železníkov argentínskych (Verbena bonariensis).
- Stvorené na rez!
Ďalšou veľkou výhodou cínií je, že dlho vydržia nielen v záhrade, ale aj vo váze. Ak budete každý deň vymieňať vodu, môžete sa z nich tešiť až dva týždne. Kvety režte skoro ráno alebo večer tak, aby mali čo najdlhšiu stopku. Skôr ako ich vložíte do vody, odtrhnite najnižšie listy, aby v nej nezačali hniť.

Najpestovanejšie druhy
- U nás je to jednoznačne kríčkovito rastúca cínia pôvabná (Zinnia elegans) s jemne chĺpkatými listami dlhými do 8 cm. V lete vytvára široko lupienkové, jednoduché, poloplné alebo plné úbory s priemerom 7 až 12 cm, bielej, žltej, oranžovej, ružovej alebo červenej farby.
- Druhou obľúbenou u pestovateľov je cínia úzkolistá (Z. angustifolia). Rovnako vzpriamene rastúca kríčkovitá letnička tvorí široko lupienkové, biele, oranžové alebo hnedočervené úbory s priemerom 3,5 cm. Dorastá do výšky 30 až 60 cm.
- K pomerne novým, no veľmi perspektívnym patrí aj medzidruhový kríženec Z. marylandica (Z. elegans x Z. angustifolia). Pôvodným zámerom bolo získať rastliny odolné proti listovým škvrnitostiam a múčnatke, ktorou cínie koncom leta často trpia.

Nielen zo sadeníc
Semená sa sejú v marci až v apríli v krytom priestore. Pri teplote 13 až 18 °C vyklíčia o 4 až 7 dní. Rastliny sú citlivé na mráz, preto sa na záhony sadia až v polovici mája, na vzdialenosť 15 až 30 cm (v závislosti od odrody). Že ste ich predpestovanie túto sezónu nestihli? Nevadí. Buď si zájdite na miestny trh, kde určite nájdete predajcu s hotovými sadenicami, alebo si cínie môžete ešte teraz vysiať priamo na záhon. Oficiálny termín na priamu sejbu je koniec apríla až polovica mája. V dostatočne zohriatej pôde vzídu rastlinky za týždeň.

Pestovateľské nároky
- Cínie vyžadujú úrodnú, humóznu, dobre priepustnú pôdu a stanovište na plnom slnku.
- V prípade nedostatku živín sú nižšie a slabšie kvitnú.
- Neznášajú veľmi tienisté miesta, kde okrem slabého rastu môžu trpieť múčnatkou a plesňami.
- Rovnaký problém nastáva aj v príliš prehustených porastoch.
- Začínajú kvitnúť už v júni a často ešte v októbri dokvitajú.
- V podstate ich zastavia až prvé jesenné mrazy.
- Pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíte tvorbu nových.
