Základom je pravidelný „pitný režim“
Trávnik treba zavlažovať rovnomerne a pravidelne. Využiť na to môžete záhradnú hadicu, rôzne systémy zalievania alebo sa spoľahnite na automatický zavlažovací systém. Zavlažujte ráno alebo v podvečer, nie veľmi neskoro večer. Po zaliatí by mal totiž trávnik vždy uschnúť. Radšej zalievajte menej často, ale väčšími dávkami vody. Ideálne je zalievať každý druhý deň.

Aj trávnik potrebuje výživu
Aby si udržal svoju sviežosť, aj trávnatý koberec potrebuje výživu, nielen plody z úžitkovej záhrady. Začnite hneď na jar, použite hnojivá s postupným uvoľňovaním živín. Hnojiť však treba aj na začiatku leta a potom začiatkom jesene. Zatiaľ čo na jar sú kľúčové hnojivá s vyšším podielom dusíka, v lete je dôležitý aj obsah horčíka a železa či rôznych stopových prvkov a na jeseň je zase treba dodať viac draslíka.
Kosenie by malo rast podporiť
Pokiaľ chcete mať úhľadný, hustý trávnik, pravidelne ho treba kosiť. Vďaka tomu sa tráva dobre rozrastie. Za optimálny interval sa považuje jeden týždeň. V máji a júni však trávnik rastie o dosť rýchlejšie, takže ho môžete kosiť aj častejšie. V teplejších obdobiach roka je ideálne kosiť na výšku 5 – 6 cm, inak to môže byť 3,5 – 4 cm.

Nezabudnite na zabúdanú vertikuláciu
Alebo ľudovo povedané prevzdušňovanie. Často sa podceňuje, ale je to veľmi potrebná revitalizačná procedúra. Vďaka nej získa trávnik lepší prístup živín, vlahy a vzduchu ku koreňom. Súčasne sa zbaví všetkého, čo do neho nepatrí, napríklad trávnej plsti, a podporí veľmi dôležité odnožovanie trávnych koreňov.
Trávnik, ktorý podstupuje túto procedúru, je vitálny, sýto zelený a predovšetkým hustý. Vertikutácia je pre trávnik rovnako dôležitá ako pravidelné kosenie, hnojenie a závlaha.