Výživa od sliepok
Ak vám po dvore alebo záhrade pobehuje kŕdeľ sliepok a zanecháva za sebou kôpky trusu, máte veľké šťastie. Tento zdanlivý odpad sa oplatí využiť pri pestovaní obľúbenej zeleniny, ovocia i kvetov.

Hnojivo zo slepačieho trusu obsahuje najmä dusík, no okrem neho i draslík, fosfor a vápnik. Upravené a správne nariedené ho môžete použiť ako výživu ku všetkým záhradným plodinám na hriadkach (rajčiaky, papriky, uhorky) aj v skleníku. Veľmi dobre pôsobí na kvety - ruže, muškáty, azalky či ľalie.
Výroba hnojiva
Na výrobu hnojiva zo slepačieho trusu, z takzvaných slepačincov, budete okrem danej suroviny potrebovať plastový sud, odstátu vodu, lopatu a palicu na miešanie. Asi 10-litrový plastový sud umiestnite do polotieňa do vzdialenejšieho kúta záhrady.

Nasypte doň nahromadený slepačí trus a zalejete ho vodou. Presný pomer daný nie je, ale slepačincov by malo byť viac ako vody. Takto pripravená musí zrieť dva týždne, pričom ju treba každý deň premiešať.

Príprava hnojivovej zálievky: Po 14 dňoch môžete odobrať 1 liter výluhu a zriediť ho s 10 l vody. Takýto roztok používajte v 14- až 21-dňových intervaloch.
Automatické hnojenie
Pokiaľ sliepky necháte voľne pustené v záhrade postarajú sa o automatické hnojenie. Ale pozor na ich permanentnú prítomnosť na jednej ploche. Slepačí trus je silný a neriedený popáli korienky. Pri dlhodobom pobyte sliepok na rovnakej parcele hrozí úplné odumretie trávy.

- Pozor na čerstvé slepačince!
- Niektorí záhradkári pri výrobe hnojiva zo slepačieho trusu zabúdajú na dôležitú zásadu a často si tak zničia pestované rastliny. Čerstvý slepačí trus je pomerne agresívny. Rastliny ním môžete doslova spáliť. Okrem toho, že musí prejsť lúhovaním, je pred jeho použitím nevyhnutné dostatočné riedenie s vodou.