Reklama

7 izbových RASTLÍN do spálne: Zaručia lepší spánok a čistý vzduch

Zeleň je vhodná aj do spálne.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Máte byt plný rastlín a v spálni ani jeden kvet? Chyba! Mnohé vám pomôžu výrazne prečistiť vzduch, čoho výsledkom bude nielen kvalitnejší spánok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Krásna záhrada bez námahy alebo zalievania

    Izbové rastliny sú určite dobrá investícia. Zlepšia vzduch, pomôžu upraviť vlhkosť alebo si poradia so škodlivinami a chemikáliami. Navyše zmiernia stres či nervozitu. Ak sa rozhodujete aké rastliny umiestniť do spálne, rozhodne sa vyhnite príliš aromatickým druhom, ako je napríklad jazmín alebo orchidea. Najviac opatrní by mali byť citliví ľudia alebo alergici. Síce izbové rastliny prinášajú mnoho benefitov, pri zlom výbere môžu negatívne ovplyvniť spánok, čoho výsledkom je podráždenosť a bolesť hlavy. Ktoré kvety sa teda oplatí mať v spálni?

    Aloe vera

    Zdroj: Shutterstock

    Existuje zoznam, ktorý vytvorila NASA a poukázala na rastliny, čo zlepšujú kvalitu vzduchu. Na zozname nechýba aloe vera - perfektný prírodný filter ovzdušia. Liečivá rastlina na množstvo škodlivých látok upozorní hnedými škvrnami na listoch. Treba ju dať na okno, kde je viac svetla, no výhodou je, že ju netreba často polievať.

    Okrem toho, že aloe vera prospieva zdraviu vašej pokožky, patrí aj medzi najlepších čističov vzduchu. Určite sa ju oplatí umiestniť do spálne, a to dvojnásobne, ak ste sa práve nasťahovali alebo vymaľovali. Účinne absorbuje chemikálie z prostredia, napríklad benzén, ktorý je často súčasť plastov. Poradí si aj s formaldehydom nachádzajúcim sa v povrchových farbách či podlahových krytinách.

     Svokrin jazyk

    Zdroj: Shutterstock

    Sansevieria trojpása je tradičnou rastlinou v domácnosti, nakoľko jej veľkou výhodou je nenáročnosť. Vydrží na slnečných miestach, ale zvládne aj polotieň. Pre zaneprázdnených je rozhodujúce, že ju stačí poliať aj raz za tri týždne. Svokrine jazyky pracujú aj v noci, produkujú vtedy kyslík a dokonca odstraňujú škodliviny zo vzduchu, čo samozrejme zlepší kvalitu spánku.

    Areka

    Zdroj: Shutterstock

    Výbornou voľbou je i areka betelová. Peknú palmu si dajte do spálne najmä v prípade, ak vás častejšie potrápi plný nos a prechladnutie. Areka zvýši v miestnosti vlhkosť vzduchu, uľahčí dýchanie, a tým pádom aj zaspávanie.

    Lopatkovec

    Zdroj: Shutterstock

    Vhodný do spálne je i lopatkovec. Pri ňom si však dávajte pozor na pravidelné polievanie, inak je rastlina nenáročná. Lopatkovec výborne prečistí v miestnosti vzduch a vďaka svojim väčším zelený listom zvyšuje vlhkosť a v spálni zabezpečí príjemnú klímu.

    Brečtan

    Zdroj: Shutterstock

    Máte brečtan spojený len s múrmi plotov či domov, ktoré krásne osvieži? Bez problémov si túto rastlinu môžete zobrať aj do spálne v jej izbovej podobe. Štúdie ukazujú, že brečtan môže behom dvanástich hodín vyčistiť vyše sedemdesiat percent znečisteného vzduchu.

    Potosovec

    Zdroj: Shutterstock

    Divého Jana môžete pokojne poliať raz za týždeň až dva.

    O divého Jana, ako sa mu ľudovo hovorí, sa dokáže postarať azda každý. Pekne vynikne v závesnej nádobe alebo ako ťahavá rastlina pripevnená k opore. Okrem krásneho vzhľadu lesklých listov a nenáročnosti je aj mimoriadne užitočný. Napríklad taká NASA vyhodnotila potosovec ako jednu z najlepších izbových rastlín na čistenie vzduchu a odstraňovanie toxínov. Účinne znižuje obsah formaldehydu, benzénu i toluénu. Žiaľ, patrí medzi jedovaté rastliny, preto ho radšej umiestnite mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

    Zelenec

    Zdroj: Shutterstock

    Zelenec chocholatý.

    Veľa pozornosti nevyžaduje ani zelenec chochlatý, ktorý dokáže odstrániť zo vzduchu až 90% toxínov. Podobne ako potosovec, aj táto rastlina bola súčasťou výskumu NASA s cieľom zistiť čistiace účinky zelene v uzatvorených priestoroch. Výsledkom bolo, že v miestnostiach kde sa táto rastlina nachádzala, bol obsah toxínov podstatne nižší ako v priestoroch bez nej. Týkalo sa to najmä látok ako benzén, formaldehyd alebo xylén, ktoré patria medzi najškodlivejšie látky nachádzajúce sa v interiéroch.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.
    Výber pre vás