Ak vám otravné čierne mušky v kvetináči nedajú pokoj, čítajte! Tu sú vaše možnosti
9. 1. 2025, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Len čo si všimnete malé čierne mušky lietajúce v okolí rastlín, prípadne neváhajú znepríjemňovať život aj vám, máte doma smútivky. Výskyt môžete zbadať hlavne pri rastlinách presadených do nového substrátu alebo pri práve zakúpených izbovkách.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Michal Sedláček
Zdroj: Šišoláková Marcela
Galéria k článku
Našťastie existujú rôzne možnosti, ako bezpečne (bez jedovatých látok) a efektívne zbaviť svoje izbové rastliny malých mušiek, ktoré sa vynárajú z pôdy.

Čo sú smútivky?
Malé mušky z čeľade Sciaridae a rodov Bradysia a Orfelia. Pre človeka nie sú nebezpečné, dráždia však svojou prítomnosťou. Dospelé jedince sú neškodné. Ich larvy, podobné červom, ktoré žijú v pôde, však môžu poškodiť najmä mladé rastliny. Živia sa hubami, riasami a rozkladajúcimi sa organickými látkami v pôde, ale ak sú populácie veľké, môžu sa občerstviť aj koreňovými vláskami a koreňmi. Ak sa zahryznú do rastliny, môžu prenášať choroby, ako je čierna hniloba koreňov spôsobená rôznymi druhmi húb Pythium (padanie klíčnych rastlín), Verticillium (vädnutie), Botrytis (odhnívanie rastlinných častí) a Fusarium (vädnutie a odumieranie rastlín). Silne poškodené rastliny môžu odumrieť. Zvyčajne si však všimnete, že samotné smútivky odpočívajú na pôde alebo lietajú skôr, ako nastane poškodenie na koreňoch. Máte teda náskok a získavate čas na ich likvidáciu.
Zdroj: Michal Sedláček
V boji proti smútivkám sa osvedčili žlté lepové dosky, ktoré kúpite nielen v tvare trojuholníkov, ale napríklad aj v tvare kvetov či motýlikov. Spoľahlivo nimi odchytíte dospelé jedince. Môžete skúsiť aj zapichnúť do črepníka pár zápaliek (hlavičkou dolu).
Prečo tak milujú vaše črepníky?
Je ľahké preliať izbovú rastlinu. A práve preliata a neustále vlhká pôda je doslova rajom pre smútivky. Navyše môžu stráviť roky v rovnakom črepníku a pôde. Ako rastové médium starne, pomaly degraduje a dlhšie drží vlhkosť. Vlhká rašelina, bežná zložka substrátov, je ideálnym materiálom, do ktorého samice kladú vajíčka.
Takto ich spoznáte
V dospelosti sú smútivky malé, pár milimetrov veľké muchy s čiernym telom, s dlhými nohami a segmentovanými tykadlami, ktoré sú dlhšie ako ich hlava. Majú tmavé, priesvitné krídla, ktoré v pokojnom stave skladajú cez chrbát. Pre malé, tmavé a jemné hryzáky sú často nesprávne identifikované ako octomilky. Larvy smútiviek žijú v pôde, sú drobné, priesvitné, beznohé húseničky s čiernou hlavou. Vyhovuje im typická izbová teplota okolo 20 °C. Životný cyklus smútivky je dokončený už za tri až štyri týždne. Na izbových rastlinách sa generácie prekrývajú a rozmnožovanie prebieha po celý rok. Imága majú veľmi krátky život a nekŕmia sa. Samice sa dožívajú sedem až 10 dní, počas ktorých nakladú asi 200 vajíčok do vlhkých pestovateľských substrátov, pričom uprednostňujú typy s vysokým podielom rašeliny. Z vajíčok sa o tri až šesť dní vyliahnu larvy. Tie trávia svoj život konzumáciou húb, rias a rozkladajúcej sa organickej hmoty, prípadne koreňa, v horných 2 až 3 centimetroch pôdy alebo bezpôdneho pestovateľského média. Keď sa populácia veľmi rozmnoží, môže nastať silné poškodenie koreňov rastlín. Larvy prechádzajú počas jedného až troch týždňov štyrmi instarmi, kým sa zakuklia v blízkosti povrchu pôdy. Do štyroch až piatich dní sa objavia imága.
Začnite boj
Tento otravný hmyz môžete jednoducho vychytať pomocou žltých lepiacich dosiek, ktoré môžu byť v rôznom tvare, najčastejšie sú to trojuholníky. Zakročte ihneď, aby ste ich chytili skôr, ako dosiahnu štádium kladenia vajíčok. Ak ich na lepiacich doskách spozorujete, treba začať ochranu, ktorá sa zameriava na substrát. Je logické, že ochrana musí byť bezpečná aj pre vás, vaše deti a domáce zvieratá. Našťastie existuje množstvo bezpečných a účinných metód, ktoré môžete použiť.
Problém studených mesiacov
Zdá sa, že najväčší výskyt týchto škodcov je hlavne na jeseň a v zime. Jedným z dôvodov je, že v týchto ročných obdobiach máte tendenciu tráviť oveľa viac času vnútri, takže si rýchlejšie všimnete drobný hmyz, ktorý lieta okolo rastlín alebo pri oknách. Navyše, akékoľvek izbové rastliny, ktoré ste počas teplých mesiacov letnili vonku, môžu byť kolonizované vajíčkami a larvami. Keď ich umiestnite do izieb, teplo spôsobí populačnú explóziu.
Zdroj: Shutterstock
Dospelce sú neškodné. Larvy, ktoré žijú v pôde, však môžu poškodiť najmä mladé rastliny. Živia sa hubami, riasami a rozkladajúcimi sa organickými látkami v pôde, môžu sa občerstviť aj koreňmi. Môžu prenášať rôzne choroby.
Zalievajte do podmisky
Prvým krokom je zalievanie rastlín do podmisiek. Povrch pôdy, ktorý smútivky obľubujú na kladenie vajíčok, zostane suchý, tým pádom je pre kladenie vajíčok nevyhovujúci. Rastliny pravidelne presádzajte, najmä keď spozorujete známky degradácie pôdy v kvetináči. Medzi tieto znaky patrí príliš dlhé vysychanie média, zhutnená štruktúra substrátu a nedostatok rôznych frakcií pôdy.