Reklama

Ako sa starať o VIANOČNÉ RUŽE? Takto vám vydržia aj do budúcich!

Polievajte ju, až keď substrát vyschne.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Odborníci zo spoločnosti Stars for Europe (SfE) prinášajú tipy, ako sa správne starať o vianočné ruže, aby boli zdravé a zachovali si svoje žiarivé farby aj po Novom roku.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 1:04
Remaining Time 1:04
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako zabezpečiť, aby vianočná ruža vydržala čo najdlhšie krásna? Máme tipy od pestovateľky!

    Pozor na nízke teploty

    Po zakúpení vianočnú ružu dôkladne zabaľte. Záhradné centrá či kvetinárstva zvyčajne ponúkajú baliaci papier na ochranu vašich rastlín kvôli preprave. Ak sú vonkajšie teploty pod 15°C, odporúčame vianočnú ružu zabaliť. V prípade teplejších dní ich zase baliaci papier dokáže ochrániť pred akýmkoľvek silnejším vetrom. Čím viac vrstiev baliaceho papiera okolo svojej rastliny použijete, tým lepšie bude izolovaná proti chladu. Pri mínusových teplotách zabaľte aj kvetináč, pretože ani on, ani pôda neposkytujú dostatočnú ochranu citlivým korienkom. Počas mrazivých dní býva chladno aj v aute a preto je dobré v aute zakúriť –ani poriadne zabalené vianočné ruže to dlho neprežijú v chladnom prostredí auta

    Zdroj: Shutterstock

    Dajte im čas

    Po príchode domov ihneď odstráňte baliaci papier z vianočnej ruže. Aby nebola zmena teploty pre rastlinu takým šokom, na začiatok sa vyhnite jej prenosu do vykúrenej miestnosti. Zvoľte teda chladnejšiu, no svetlú miestnosť – napríklad kuchyňu alebo zimnú záhradu, kde sa môže vaša vianočná ruža postupne aklimatizovať. Po niekoľkých hodinách ju už môžete presunúť na miesto, kde ju chcete mať vystavenú.

    Zdroj: shutterstock

    Výber miesta je základ

    Vianočné ruže majú radi teplé, ale nie príliš horúce miesta a preto je pre ne ideálne také umiestnenie, kde je dostatok svetla, tepla a kde sú chránené pred prievanom a veľkými teplotnými zmenami. Takisto treba povedať, že nemajú radi ani príliš teplé miesta, takže ich neodporúčame umiestňovať hneď vedľa radiátora, sporáku alebo kachlí. Ideálna teplota v miestnosti by mala byť medzi 15-22°C. Na vyššie teploty reagujú rýchlo – zhodením listov. Ak ich náhodou umiestnite na teplejšie miesto, tak platí, že čím je teplejšie, tým viac vody potrebujú. Rozhodne sa vyhnite miestu pri vchodových dverách, kde by hrozil prievan. Chybu nespravíte, ak dáte vianočné ruže na parapet okna – avšak okno musí byť dobre izolované. Na takomto mieste odporúčame dať pod kvetináče aj tanierik, ktorý ich bude chrániť pred chladom. Pri vetraní miestnosti je dôležité rastliny dočasne premiestniť na teplejšie miesto, aby im neuškodil prievan.

    Zdroj: Shutterstock

    Menšia ale pravidelná zálievka

    Vianočné ruže znesú oveľa viac mierne sucho, než príliš vlhké prostredie. Keď uvidíte, že je vrchná časť pôdy vyschnutá, vtedy je čas na ich zaliatie. Korene vianočnej ruže by nikdy nemali úplne vyschnúť. Okrem izbovej teploty a vlhkosti, je dôležitým faktorom napríklad aj veľkosť kvetináča. Malé vianočné ruže v kvetináčoch s priemerom 6 cm potrebujú vodu častejšie, než väčšie vianočné ruže v kvetináčoch s priemerom 12 až 13 cm, keďže sú v menšom množstve zeminy. Vianočné ruže je možné polievať zhora (zalievaním pôdy), zdola (nalievaním vody do tanierika pod kvetináčom) alebo ponorením (úplne ponorenie koreňového balu do vody). Najvhodnejšie je použiť vodu izbovej teploty.

    Text vznikol v spolupráci s iniciatívou Stars for Europe.