Reklama

Amarylka na vianočnom stole: Poradíme, kedy ju treba zasadiť

Amarylka počas sivých zimných dní rozžiari váš domov a poteší impozantne nádhernými kvetmi.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ak túžite po rozkvitnutých amarylkách na vianočnom stole, nezabudnite, že práve v tomto období je najvyšší čas na nákup cibuliek, ktoré už mnohé obchody ponúkajú vo svojom sortimente. Stačí, ak ju zasadíte do črepníka alebo necháte vykvitnúť v sklenenom pohári. Pri dobrej starostlivosti vás obdarí svojimi magickými kvetmi.

VIZITKA RASTLINY

Výška: 60 cm
Teplota: 18 až 26 °C
Rozmnožovanie: Semenami alebo dcérskymi cibuľkami, ktoré delíme pri presádzaní.
Kvitnutie: december až február
Stanovište: svetlé miesto
Hnojenie: Raz za dva týždne počas vegetatívneho rastu hnojivom na kvitnúce rastliny.
Polievanie: Striedmo v začiatkoch rastu, vlhko počas rastu a v lete menej. Nepolievame počas vegetačného pokoja. Aktúžite po rozkvitnutých amarylkách na vianočnom stole, nezabudnite, že práve v tomto období je najvyšší čas na nákup cibuliek, ktoré už mnohé obchody ponúkajú vo svojom sortimente. Stačí, ak ju zasadíte do črepníka alebo necháte vykvitnúť v sklenenom pohári. Pri dobrej starostlivosti vás obdarí svojimi magickými kvetmi.

Čo robiť s cibuľou po odkvitnutí?

Po odkvitnutí amarylku vyberte z pohára a presaďte do črepníka so zeminou. Pozor, cibuľku vysaďte iba do polovice. Aby sa jej dostatočne vyvinuli listy, pravidelne ju polievajte. V letných mesiacoch ju preneste na letnenie do záhrady na tienisté miesto, prípadne na balkón. Ku koncu leta prestaňte zalievať, zrežte suché listy, cibuľu vyberte z črepníka a odložte na chránené miesto s teplotou asi 15 °C, kde sa až do novembra môže pripraviť na ďalšiu sezónu.

Zdroj: Shutterstock

Amarylka počas sivých zimných dní rozžiari váš domov a poteší impozantne nádhernými kvetmi.

Amarylka či zornica?

Latinský názov zornice je Hippeastrum, no mnohí ju často nesprávne nazývajú aj amarylka (Amaryllis). Z botanického hľadiska však ide o dve rozličné rastliny. Amarylka má oveľa menšie kvety, navyše niektoré jej druhy sú nevymŕzajúce a môžete ich pestovať aj vonku. Obidve rastliny nádherne kvitnú a urobia nám rovnakú radosť, aj keď si nebudete istí, ktorú z nich pestujete. Čím bude cibuľa väčšia, tým viac kvetných stoniek z nej môže vyrásť.

JEDNODUCHÝ NÁVOD, AKO NA TO NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE >>>

1. Vyberte si sklenenú vázu alebo pohár so zúženým hrdlom, ktorý dostanete bežne kúpiť, a naplňte ho mäkkou, dobre odstátou vodou.

2. Aby voda v pohári ostala čistá a bez zápachu, pridajte do nej kúsok dreveného uhlia. Zabráni rozmnožovaniu choroboplodných baktérií a korene ostanú zdravé.

3. Pred vložením do vody odstráňte z cibuli suché a odumreté korene. Medzi hladinou vody a jej spodnou časťou nechajte medzeru asi 1 cm. Predídete tak hnitiu.

4. Cibuľu v pohári umiestnite na tmavé miesto s teplotou asi 10 °C. Priebežne dopĺňajte vodu. Keď sa na cibuli objaví puk veľký asi 5 cm, preneste ju do miestnosti s teplotou 20 °C.

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.