Reklama

Antúrium upúta kvetom aj listami, a hoci je nenáročné, toto mu musíte v zime zabezpečiť

Antúria, ktorú ste si nedávno zakúpili, pravdepodobne pekne kvitne. Aby si svoj svieži a pekný vzhľad zachovala aj naďalej, tak je potrebné sa o ňu starať.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Antúrium, známe aj ako "flamingový kvet" (Anthurium), je obľúbená izbová rastlina, ktorá sa pestuje pre svoje nápadné kvety a dekoratívne listy. Je pomerne nenáročné, pokiaľ mu zabezpečíte správne podmienky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Umiestnenie izbových rastlín podľa svetových strán
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Svetlo áno, slnko nie

    Antúrium má rado rozptýlené svetlo, ale nie priame slnečné lúče, ktoré by mohli spáliť jeho listy. Ideálnym stanovišťom je jasné miesto pri okne orientovanom na východ prípadne na sever. Ak máte byt, kam dopadá prevažne tieň, radšej od pestovania tejto izbovky upustite, nebude tu kvitnúť.

    Citlivé na chlad

    Rastlina je citlivá na chlad, preto sa vyhnite miestam s neustálym prievanom. Nerobí jej dobre ani radiátor, ktorý okrem sálavého tepla vysušuje vzduch. Ideálna teplota na pestovanie antúrie sa pohybuje v rozmedzí 18–25 °C, škodlivá je na hranici 15 °C a menej.

    Poliať, ale nepreliať

    Antúrium potrebuje miernu zálievku – substrát by mal byť stále mierne vlhký, nie však premočený, aby nedošlo k hnilobe koreňov. Polievajte mäkkou, odstátou alebo dažďovou, vodou izbovej teploty.

    Zdroj: pinterest/plantsinabox.com.au

    Keramzit využijete všade tam, kde chcete zakryť substrát na povrchu kvetináčov. Obmedzuje vysychanie pôdy. Aby antúrium nestálo koreňmi vo vode, nasypte keramzit aj do podmisky. Prebytočná voda sa odparí a účelne zvlhčí vzduch.

    Antúrium pochádza z tropických oblastí a potrebuje vysokú vlhkosť vzduchu, ideálne 60–80 %. Ak je vzduch suchý (napríklad počas zimy), môžete rastlinu pravidelne jemne rosiť, najmä listy (vyhnite sa roseniu kvetov, aby sa nepoškodili). Použiť smiete zvlhčovač vzduchu alebo položiť kvetináč na podložku s kamienkami a vodou.

    Pôda je základ

    Používajte ľahký, priepustný substrát, ideálne špeciálny substrát na orchidey zmiešaný s trochou bežnej zeminy. Hnojte antúrium od jari do jesene raz za 2–3 týždne slabým tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny. V zime hnojenie obmedzte.

    Zdroj: Shutterstock

    Substrát pre izbovky by mal byť vzdušný, mal by byť schopný preschnúť za tri až štyri dni.

    Antúrium je známe svojimi výraznými voskovitými kvetmi, ktoré môžu kvitnúť takmer celoročne, ak má rastlina dostatok svetla a optimálne podmienky. Kvet môže vydržať niekoľko týždňov.

    — Záhradkár

    Problémy sa jej nevyhnú

    Tak, ako všetky rastliny, aj antúrium sa nevyhne problémom pri pestovaní. Majitelia tohto exotického druhu sa často potýkajú s hnedými škvrnami na listoch. Tie sú vo veľkej miere spôsobené nesprávnym zálievkovým režimom. Príliš mokré prostredie v oblasti koreňov sa najskôr prejaví práve tvorbou škvŕn. Pokiaľ je v tomto smere všetko správne, ďalšia možnosť, prečo je rastlina v nepohode je, že trpí prievanom, alebo je v miestnosti suchý vzduch. Žltnutie celých listov sa taktiež spája s nadmernou zálievkou, no rovnako môže signalizovať nedostatok svetla. Ten sa prejaví aj slabou až žiadnou tvorbou kvetov.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.