Reklama

Bez varovania zničia IZBOVÉ RASTLINY: Odborník radí, prečo si dať pozor na škodce v interiéri

Bez kontroly dovnútra nesmú!

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Na miestach, ako sú zimné záhrady a vykurované bytové priestory, sú škodce aktívne počas celého roka. Aby ste sa vyhli poškodeniu izbových rastlín, treba s preventívnymi opatreniami začať ešte pred ich umiestnením dovnútra.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Izbové rastliny sú v zime viac citlivé na CHOROBY a ŠKODCE
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Krátke zimné dni s nedostatkom slnečného svetla a nadpriemerne vysoká teplota v miestnostiach má za následok vysilenie rastlín. Väčšina je citlivejšia na napadnutie chorobami a najmä škodcami a taktiež príliš suchý teplý vzduch podporuje ich rýchle rozmnožovanie. Ešte skôr ako ich prenesiete do interiéru, treba ich dôkladne prekontrolovať a urobiť ochranné opatrenia. Dôležité je, aby sa rastliny do uzavretých priestorov dostali bez škodcov. Medzi najčastejšie škodce izbových rastlín patria červce, strapky, roztočce z čeľade roztočcovité, molice a smútivky.

    Zdroj: shutterstock

    Pri niektorých škodcoch je potrebný postrek chemickými prípravkami. Vykonať ho treba na otvorenom priestranstve a až po zaschnutí postrekovej kvapaliny môžete rastliny preniesť dovnútra.

    Cicajú na spodnej strane

    Červce (Coccoidea) sa vyznačujú viditeľným pohlavným dimorfizmom. Samičky sú vždy bezkrídle, tykadlá a nohy im často chýbajú. Samčeky majú zakrpatený druhý pár krídel alebo sú úplne bezkrídlí. Telo je mäkké, pokrýva ho štítok z vosku vylučovaného voskovými žľazami alebo produkujú voskové vlákna. Na rastlinách škodia vyciciavaním štiav, čo spôsobuje spomalený rast, vädnutie a vysýchanie vetvičiek alebo aj celej rastliny. Nepriamo škodia vylučovaním medovice, na ktorej sa vyvíjajú huby, a tým sa znižuje asimilačná plocha rastliny.

    Zdroj: shutterstock

    Na izbových rastlinách škodia červce z troch čeľadí, a to puklicovité (Coccidae), štítničkovité (Diaspididae) a čeľaď Pseudococcidae. Červec izbový má hnedé, mierne vypuklé telo.

    Ochrana: Pri malom množstve rastlín a slabom napadnutí sa odporúča červce mechanicky odstraňovať kúskom vaty namočenej do alkoholu alebo štetcom, prípadne odstrihnúť napadnutú časť. Pri väčšom množstve rastlín a silnejšom napadnutí treba vykonať priamu ochranu. Použiť chemické insekticídy v zatvorených priestoroch sa neodporúča. Dôkladný postrek s väčším množstvom vody treba urobiť vonku, predtým ako ich vnesiete do bytu. Z biologických prípravkov sa môže použiť pomocný prípravok na báze oleja zo stromu Pongamia pinnata.

    Kolónie s pavučinami 

    Roztočce (Tetranichidae) sú drobné škodce, ktoré škodia na fikusoch, palmách, gerberách, azalkách, kaktusoch a iných druhoch. Najčastejšie vyskytujúci druh na izbových rastlinách je roztočec chmeľový (Tetranychus urticae). Vyciciava šťavu najmä zo spodnej strany listov, v dôsledku čoho sa na nich vytvárajú drobné škvrny. Pri silnom napadnutí sa škvrny spájajú a postupne rozširujú po celom povrchu. Listy žltnú, neskôr vädnú a predčasne odumierajú. Dĺžka vývoja od vajíčka po dospelého jedinca závisí od teploty a vlhkosti prostredia a môže trvať iba 10 dní.

    Zdroj: shutterstock

    Na dolnej strane listov sa nachádzajú kolónie roztočcov, ktoré vytvárajú jemnú pavučinku. Suché a teplé prostredie urýchľuje ich vývoj a spôsobuje premnoženie škodcu.

    Ochrana: S povolenými chemickými postrekmi treba začať ešte koncom leta pred premiestnením nádob do bytov, samozrejme, po uplynutí predpísanej čakacej lehoty použitého prípravku. Z biologických prípravkov môžete použiť prípravky na báze azadirachtínu (NeemAzal TS, KaraNimba Mikro) a na báze oleja zo stromu Pongammia pinnata (Rock effect). Proti roztočcom sú registrované prípravky na báze clofentezine (Apollo 50EC), hexythiazox (Nissorun 10 WP) a na báze abamectinu (Vemitec 018 EC). Z biologických agensov sa v uzavretých priestoroch používa dravý roztoč Phytoseiulus persimilis.

    Znečisťujú povrch listov 

    Molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum) patrí medzi najobávanejšie škodce interiérových rastlín. Dospelé jedince sa podobajú na malého bieleho motýľa. Pri vyšších teplotách je ich vývoj a rozmnožovanie veľmi rýchly. Celý vývojový cyklus trvá 20 až 28 dní. Škodia larvy, nymfy a dospelé jedince vyciciavaním štiav z pletív rastlín, predovšetkým zo spodnej strany listov. Dochádza k zmenám farby, zo začiatku sa na listoch objavujú žlté škvrny, ich počet rýchlo rastie. Napadnuté listy sa deformujú a opadávajú.

    Zdroj: shutterstock

    Molice majú podobu drobných bielych motýľov. Škodia vylučovaním medovice, ktorá pokrýva listy a znižuje schopnosť fotosyntézy. Napadnuté rastliny sú zároveň neatraktívne pre znečistený vzhľad.

    Ochrana: Výskyt sledujte pomocou žltých lepových dosiek alebo vizuálne. Raz do týždňa kontrolujte počet napadnutých listov. Postrek treba usmerniť na spodnú stranu listov a do postrekovej kvapaliny treba pridať zmáčadlo. Z chemických prípravkov sú registrované insekticídy na báze maltodextrínu (Eridicoat max), sulfoxaflor (Gondola), lambda-cyhalothrin (Karate Zeon 5CS), deltamethrin (Scatto) a flupyradifurone (Svanto prime). Z biologických prípravkov sa používa prípravok na báze azadirachtínu (NeemAzal TS). V uzavretých priestoroch sa využívajú aj prirodzení nepriatelia, ako sú dravé osičky (Emcarsia formosa, Eretmocerus erimicus), dravé roztoče (Amblydromalus limonicus, Amblseius swirskii) a predátory ako zlatoočka (Chrysoperla catnea) a dravá bzdocha (Macrolophus pygmaeus).

    Deformujú rastlinné pletivá

    Strapka skleníková (Heliothrips haemorrhoidalis)strapka západná (Frankliniella occidentalis) sú najčastejšie vyskytujúce sa druhy strapiek v uzavretých priestoroch. Vývoj trvá od 3 do 4 týždňov. Škodia imága aj larvy, ktoré vyciciavajú šťavu z listov, pukov, kvetov a spôsobujú vytváranie striebristých škvŕn na týchto častiach. Napadnuté rastliny sa deformujú, žltnú a zasychajú. Počas príjmu potravy strapky vylučujú trus zelenej farby, znižujú schopnosť fotosyntézy, zvyšujú vyparovanie vody a cez poranené časti prenikajú patogény. Okrem priamych škôd prenášajú vírusové choroby.

    Zdroj: shutterstock

    Na výskyt strapiek upozornia drobné striebristé škvrny a čierne bodky na listoch, ktoré neskôr hnednú a zasychajú. Najlepšou prevenciou je dezinfikovaný substrát.

    Ochrana: Nálet imág do porastov sa zisťuje pomocou modrých lepových dosiek. Aplikáciu insekticídov treba vykonať na začiatku výskytu imág na rastline. Z biologických prípravkov je povolený prípravok na báze spinosatu (SpinTor). V rámci biologickej ochrany sa využíva viacero druhov bioagensov a to najmä dravé roztoče (Amblyseius swirskii, Neoseiulus cucumeris) a dravé bzdochy (Macrolophus caliginosus).

    Otravné čierne komáre

    Smútivky (Sciaridae) patria do radu dvojkrídlovcov. Druhy, ktoré škodia na izbových rastlinách, patria k rodom Bradysia Lycoriella. Dospelý jedinec je drobný komár so sivo-čiernym sfarbením. V uzavretých priestoroch sú aktívne počas celého roka. Každé 3 až 4 týždne sa môže vyvinúť nová generácia. Samičky môžu naklásť 100 až 150 vajíčok na povrch vlhkej pôdy. Vyliahnuté larvy sa živia rozkladajúcimi sa časťami rastlín a hubami, ale môžu poškodzovať aj jemné pletivá podzemných častí. Dospelé jedince, i keď sú veľmi nepríjemné, neškodia. Rastliny však poškodzujú larvy, ktoré sa živia na jemných koreňoch. Poškodené miesta sa môžu infikovať škodlivými hubami, ktoré spôsobujú zahnívanie koreňov, a tým aj zhoršenie zdravotného stavu celej rastliny.

    Zdroj: shutterstock

    Aby ste sa smútiviek raz a navždy zbavili, musíte sa sústrediť na všetky vývojové štádiá. Dospelé jedince môžete zachytiť na žlté lepové dosky, ktoré treba umiestniť do črepníkov. Proti larvám a vajíčkam pomôže výmena vrchnej centimetrovej vrstvy zeminy za novú.

    Ochrana: Z preventívnych opatrení je dôležité správne zavlažovanie, keďže smútivkám vyhovuje prevlhčená pôda. Proti larvám v pôde môžete úspešne zasiahnuť aplikáciou prípravkov na báze entomoparazitických háďatiek. Používa sa druh háďatka Steinernema feeliae (prípravok Entonem). Aplikácia je veľmi jednoduchá a účinnosť vysoká.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS