
Jednou z najjednoduchších ciest ako si zabezpečiť nové rastliny, je si tie vlastné rozmnožiť a potom ich s niekým, kto má podobnú slabosť pre izbovky ako vy, jednoducho swapnúť (z angl. slova swap, čiže vymeniť).

Skúste sa popýtať susedov, známych, prípadne si na sociálnych sieťach nájsť skupiny, v ktorých výmena izbových rastlín prebieha. Budete prekvapení, koľko ochotných ľudí s podobnou slabosťou pre izbovky nájdete.

Rozmnožovanie odrezkami
Tento spôsob rozmnožovania rastlín je veľmi jednoduchý, efektívny a relatívne rýchly. Nová rastlina z overeného zdroja bude kvalitná a navyše na rozdiel od rozmnožovania oddeľovaním nijakým spôsobom materskú rastlinu neohrozí. Práve naopak, vďaka odrezkom bude ešte bujnejšia.

Rady a tipy
- pred samotným rezom si overte, či je rastlina na takýto spôsob rozmnožovania vhodná
- rozmnožovať môžete priamo v substráte, ktorý je na to určený, prípadne vo vode
- pri zakoreňovaní vo vode ju vymieňajte každé 2 až 3 dni za čerstvú

- hneď po reze namočte koniec do práškového alebo tekutého zakoreňovača, ktorý vytvorí ideálne podmienky a podporí rast koreňov
- miesto zakoreňovača môžete použiť aj med, ktorý pôsobí proti tvorbe plesní a škoricu, ktorá podporuje rast koreňového systému
- odrezky odoberajte výlučne zo zdravých rastlín

- pred samotným rezom rastlinu zalejte
- pri niektorých rastlinách stačí zakoreniť iba list (napríklad africká fialka, zamiokulkas, begónie, sansevieria, voskovky, sukulenty)
- niektoré rastliny zakorenia len v prípade, že rez vykonáte so stonkou (monstera, potosovec, krotónovec, zebrina, brečtan, fikus)

- na odrezku so stonkou nechajte približne 2 listy (záleží aj od druhu), aby svoju energiu rastlina vkladala do koreňov, nie do výživy v listoch
- zakoreňovanie podporí aj umiestnenie odrezku v malom izbovom skleníku

Rozmnožovanie delením
Občas sa stane, že v kvetináči objavíte pri materskej rastline aj rastlinné "bábätko". Vtedy je vhodný čas na to, aby ste vyrašenú malú rastlinku presadili do samostatného kvetináča. Stať sa tak môže hlavne pri pileách, sansevieriách, zamiokulkasoch a podobne. Veľký pozor si však dávajte na korene, ktoré oddeľujte maximálne opatrne, aby nedošlo k rozsiahlemu poškodeniu mladej ale aj materskej rastliny.
