Reklama

Čo to vyrástlo na vianočnom kaktuse? Uškodí mu to, alebo prospeje....

Vzdušné korene nie sú pre vianočný kaktus hrozba, len pokus o záchranu

Zdroj: Jarmila Szabóová

Reklama

Vianočný kaktus, obľúbený kvitnúci spoločník sviatočného obdobia, môže na svojich vetvičkách vytvárať vzdušné korene – dôležitý príznak vyplývajúci z jeho pôvodu v dažďových pralesoch.

Vzdušné korene na vianočnom kaktuse sú prirodzeným javom, ktorý je typický pre epifytické rastliny pochádzajúce z tropických dažďových lesov. Tieto korene majú niekoľko dôležitých funkcií, ktoré pomáhajú rastline prežiť.

Chýba jej vlhkosť?

Prítomnosť vzdušných koreňov na rastline nie je škodlivá, no v niektorých prípadoch môže znamenať, že rastlina signalizuje nedostatok vlhkosti v priestore, kde sa nachádza. Prostredníctvom vzdušných koreňov sa rastlina snaží z ovzdušia načerpať čo možno najviac vlhkosti zo vzduchu, aby sa vyrovnala so suchom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Epiphyllum

    Ak si všimnete väčšie množstvo vzdušných koreňov, môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu v okolí rastliny, napríklad umiestnením misky s vodou blízko nej alebo jemným rosením.

    — Záhradkár

    Keďže sa jedná o prirodzený jav, korene odstraňovať nemusíte. Ak prekážajú, je možné ich jemne nasmerovať do pôdy. V prípade, že ich vznikne príliš veľa, môže byť vhodné rastlinu presadiť do čerstvého substrátu. Okrem schopnosti prijímať vlhkosť a živiny, pomáhajú vzdušné korene rastline prichytiť sa na povrch (kôra stromu, pôda). Šlumbergera sa takto rýchlo a ľahko rozmnožuje, čo môžete využiť vo svoj prospech. Ak sa časť rastliny s týmito koreňmi zasadí, korene rýchlo zakorenia a umožnia vznik novej.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.