Farebná klasika: Super triky, aby vianočná HVIEZDA vydržala skutočne dlho krásna
17. 12. 2024, 18:00

Zdroj: Stars for Europe
Tradičné vianočné hviezdy netreba zvlášť predstavovať, no málokto vie, akú starostlivosť si vyžadujú, aby prežili čo najdlhšie, a čo s nimi po sviatkoch.
Zdroj: Stars for Europe
Zdroj: Stars for Europe
Zdroj: Stars for Europe
Galéria k článku

Vianočná atmosféra by nebola úplná bez prýštca najkrajšieho, ktorý sa v predvianočnom období objavuje v každom kvetinárstve. Či už ho poznáte ako vianočnú hviezdu alebo vianočnú ružu, jeho sýto červené, ružové alebo iné farebné listene sú neodolateľné. Dnešná ponuka je však oveľa rozsiahlejšia. Nájdete prýštce s jednoduchými alebo rozvetvenými stonkami, rôznych veľkostí a dokonca aj s netradičnými farbami a vzormi. Od klasických červených až po moderné dvojfarebné odrody, každý si nájde určite svojho favorita.
Zdroj: Stars for Europe
Vianočná hviezda je obľúbenou sviatočnou rastlinou.
Domov len s ochranou
Aby vaša vianočná hviezda krásne kvitla počas Vianoc a dlho vydržala, je dôležité dbať na jej ochranu už pri nákupe a preprave. Vyberajte rastliny so zdravými, neskrútenými listami a mierne vlhkým substrátom. Ak je vonku chladné počasie, zabaľte ju do hrubšieho papiera a čo najrýchlejšie
ju preneste do bytu. Aby neutrpela tepelný šok, dajte ju na niekoľko hodín do chladnejšej miestnosti. Až potom ju umiestnite na trvalé miesto, ktoré vyberte tak, aby nestála v prievane a aby ste ju už nemuseli prekladať, lebo nemá rada premiestňovanie. Rastlina je citlivá aj na cigaretový dym.
Zdroj: Pinterest
Vianočná ruža je skutočnou hviezdou Vianoc.
Takto sa mu bude dariť
Prýštec potrebuje teplé a svetlé miesto, ideálna teplota je medzi 18 a 20 °C. Zalievajte ho pravidelne, ale pozor, aby ste ho nepreliali. Substrát by mal byť stále mierne vlhký. Počas kvitnutia prihnojujte a pravidelne ho roste. Vodu, ktorá vytečie do podmisky, vždy vylejte.
Zdroj: Pinterest/livingetc.com
Vianočná hviezda v prekrásnej losovej farbe.
Čo s vianočnou hviezdou po odkvitnutí? Čítajte na ďalšej strane...>>>

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Stars for Europe
Vianočná hviezda je obľúbenou sviatočnou rastlinou.
Čo po odkvitnutí?
Aj keď sa prýštec najčastejšie kupuje ako vianočná dekorácia, nie je potrebné ho po sviatkoch vyhadzovať. S trochou starostlivosti vám môže kvitnúť aj budúce Vianoce. Avšak pozor, pri manipulácii s prýštcom buďte opatrní. Z odrezaných častí vyteká biela mliečna šťava, ktorá môže podráždiť pokožku. Preto vždy používajte rukavice.
Zdroj: Pinterest/BARBARA ZADROS
Prýštec je trvalka, ktorá pri správnej starostlivosti dokáže narásť do obrovských rozmerov.
Ako prýštec donútiť opäť rozkvitnúť?
- Keď prýštec odkvitne, je čas na obdobie odpočinku. Znížte zálievku a nechajte pôdu mierne preschnúť. Keď listy úplne opadnú, hlboko rastlinu zrežte.
- Po tomto období odpočinku, ktorý trvá približne 3-4 týždne, začnite rastlinu opäť pravidelne zalievať. Keď začnú vyrastať nové výhonky, je čas na presádzanie do čerstvého rašelinového substrátu. Zvoľte črepník o niečo väčší ako ten pôvodný.
- Počas teplých letných mesiacov môžete prýštec letniť a umiestniť von na balkón alebo do záhrady. Pred prvými mrazmi ho však premiestnite späť dovnútra.
- Koncom októbra začnite regulovať dĺžku dňa. Aby rastlina rozkvitla, musí byť v úplnej tme najmenej 14 hodín denne. Môžete použiť kartónovú škatuľu alebo veľké vedro. Po približne troch týždňoch sa začnú objavovať malé žltozelené kvietky, z ktorých sa postupne vyfarbujú charakteristické farebné listene.