Reklama

Hľadáte ideálny doplnok do akejkoľvek izby? SVOKRIN JAZYK je tou správnou voľbou

Táto retro rastlina je dnes štýlovým doplnkom bývaní a vďačí za to aj svojej schopnosti produkovať v noci kyslík.  Okrem toho vzduch perfektne čistí a vôbec jej netreba veľa. Zvládne aj tieň a menej polievania, takže je vhodná aj pre úplných začiatočníkov v pestovaní alebo zábudlivcov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak potrebujete vyplniť prázdne miesto v domácnosti, skúste siahnuť po svokrinom jazyku. Ide o nenáročnú izbovú rastlinu, ktorá je vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov. Naviac, hodí sa kamkoľvek.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    sansevieria z odrezkov

    Vzhľad a rozmery

    Medzi svokrine jazyky sa zaraďuje viac ako 70 rôznych druhov, ktoré majú podobné črty, ale vzájomne sa odlišujú. Typické pre tieto rastliny sú pevné tvrdé listy rastúce smerom nahor, zužujúce sa do ostrej špičky. Tieto listy môžu byť buď rovné a ploché, alebo úzke a dlhé pripomínajúce ostne, alebo menšie so stočeným okrajom.

    Zdroj: Shutterstock

    Pri vyšších druhoch listy dorastajú do výšky cez 70 cm. Menšie druhy dorastajú do dĺžky listov okolo 30 cm.

    Ďalšie rady na nasledujúcich stranách>>>

    Pestovanie

    Svokrin jazyk, známy ako Sansevieria v latinčine, je odolnou rastlinkou. Dobre zvláda nepriaznivé podmienky a tak isto ju takmer nikdy nenapadnú škodcovia.

    Zdroj: shutterstock

    Svokrine jazyky si udržiavajú vodu vo svojich listoch, preto nepotrebujú veľmi častú zálievku.

    Umiestenie

    Svokrine jazyky majú najradšej miesta s rozptýleným svetlom. Veľmi dobre však zvládajú aj umiestnenie v tieni či na priamom slnku. Ak ich však chceme dať na priame slnko, musíme ich postupne privykať. Teplota vzduchu by nemala klesnúť pod 10 ºC. Svokrine jazyky sú veľmi tolerantné voči prievanu, radiátoru i klimatizácii. Vďaka tomu sú vhodné aj do priestorov, kde sa iným rastlinám nedarilo.

    Zdroj: shutterstock

    Podobné pestovateľské nároky predurčili sansevierie do každej domácnosti, kancelárie či školy.

    Zalievanie

    Počas jari a leta zalievame svokrine jazyky vždy, keď preschne takmer všetok substrát. Približne teda potrebujú vodu raz za dva týždne. V zime zálievku obmedzíme a zalievame zhruba raz mesačne.

    Zdroj: George Home, Oliver Bonas, Oakfurniture land, Bellarose, archív firiem

    Sansevieria alebo svokrin jazyk má radšej sucho ako veľa vody.

    Pôda

    Svokrine jazyky sú rastliny sukulentného typu, a teda je pre ne vhodná pôda, v ktorej sa veľmi nedrží voda. Môžete ich zasadiť do zeminy na kaktusy a sukulenty, ale zvládnu aj substrát na zelené izbové rastliny. Ideálne je tieto dva substráty zmiešať, prípadne primiešať aj kremičitý piesok alebo perlit.

    Zdroj: Shutterstock

    Tiež je pre ne vhodný substrát pre palmy. Ten svojím zložením a pridaným účinným hnojivom podporuje zdravý rast izbových rastlín, pri ktorých je rozhodujúca kvalita a farba listov.

    Presádzanie

    Tieto rastlinky nemajú rady, keď majú okolo seba príliš veľa zeminy, a teda je dobré kvetináč vymeniť za väčší až vtedy, keď im pôvodný nestačí.

    Zdroj: Shutterstock

    Nový kvetináč by mal mať len o jeden, dva centimetre väčší priemer ako ten pôvodný.

    Hnojenie

    Svokrine jazyky sa môžu prihnojovať počas vegetačného obdobia, a to od jari do jesene. Vhodné je pre ne tekuté a tiež tyčinkové hnojivo pre izbové rastliny. Nikdy však nepoužívame oboje hnojivá naraz.

    Zdroj: shutterstock

    Nikdy však nepoužívame oboje hnojivá naraz.

    Rozmnožovanie

    Svokrine jazyky sa môžu rozmnožiť tak, že sa oddelí jeden trs rastliny od ostatných. Dobre sa tiež množia listovými odrezkami, ktoré môžu zakoreniť vo vode, v perlite alebo v pôde.

    Zdroj: Shutterstock

    Máte doma fajčiara? Potom si kúpte svokrine jazyky, nájdete ich aj pod označením sansevieria. Výborne pohlcujú toxíny.

    Zaujímavosti

    Svokrine jazyky sú toxické pre mačky aj psy. Po skonzumovaní môže dužina vnútri listov spôsobiť tráviace ťažkosti a podráždenie slizníc.

    Zdroj: shutterstock

    Je teda vhodné umiestniť ich mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

    Zaujímavosťou je tiež, že pokiaľ majú svokrine jazyky dobré podmienky, môžu vykvitnúť. Kvety sú biele so zeleným nádychom, červeno-fialové alebo béžové v závislosti od druhu.

    Zdroj: feey on Unsplash

    Ružica listov, ktorá vykvitla, už nebude produkovať nové listy, ale ani neumrie.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS