Reklama

Hynú vám počas zimy IZBOVÉ RASTLINY? Odborník radí, na listoch hľadajte VATU

Červec izbový sa väčšinou zdržuje na spodnej strane listov.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Červce sú drobné škodce, ktoré často napádajú izbové rastliny. Škody spôsobuje viac druhov z troch čeľadí. Mäkké telo majú pokryté voskovými vláknami, ktoré produkujú žľazami, a na rastlinách škodia vyciciavaním štiav.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jednoduchý TRIK ako IZBOVKY zbaviť prachu: Budete potrebovať len TOTO!
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: Archív M. V.

    Matej Vačko, biologická ochrana rastlín

    Červce sú drobné škodce, ktoré často napádajú izbové rastliny. Škody spôsobuje viac druhov z troch čeľadí, a to puklicovité (Coccidae), štítničkovité (Diaspididae) a čeľad Pseudococcidae. Nepriamo škodia vylučovaním medovice, na ktorej sa vyvíjajú hubové ochorenia, čím sa znižuje asimilačná plocha rastliny. Dospelé červce bývajú prisaté na jednom mieste, kým mladšie vývinové štádiá sa premiestňujú.

    Zdroj: shutterstock

    Pri malom množstve a slabom napadnutí sa odporúča červce mechanicky odstraňovať kúskom vaty namočenej do alkoholu alebo štetcom, prípadne odstrihnúť napadnutú časť rastliny

    Suchý vzduch im prospieva

    Usadzujú sa v úžľabí listov, stoniek a  na koreňoch. Vytvárajú okolo seba ochranný obal, ktorý vyzerá ako vata. Vnútri obalu sa nachádza oválny, niekoľko milimetrov dlhý, belavý až tmavočervený škodca. Po rastline sa voľne pohybujú a často preliezajú aj na susedov. Vyhovuje im sucho a teplo, preto často napádajú sukulenty a  suchomilné druhy.

    Zdroj: shutterstock

    Červec izbový sa väčšinou zdržuje na spodnej strane listov. Má hnedé mierne vypuklé telo, podľa čoho dostal ľudové pomenovanie puklica

    Do susedných črepníkov prenikajú odtokovým otvorom. Cez leto sa prisávajú na listy a sajú z nich šťavu. V chladnejšom období roka sa presúvajú ku koreňom a do substrátu. Často ich nájdete aj pod nádobami. To, že máte doma červce, spoznáte podľa toho, že rastliny vädnúopadávajú im listy napriek tomu, že sa o rastliny svedomito staráte.

    3 spôsoby biologickej ochrany podľa odborníka >>>

    Pomoc v podobe predátorov

    Ak nechcete v interiéri používať chemické insekticídy, zvoľte si biologický spôsob ochrany:

    • Cryptolaemus montrouzieri je chrobák z  čeľade lienkovitých, ktorý sa používa na biologickú ochranu proti mnohým druhom červcov a na ošetrovanie rastlín v  skleníkoch, fóliovníkoch, zimných záhradách a  interiéroch. Dospelé jedince aj larvy aktívne vyhľadávajú škodce vo všetkých vývojových štádiách. Samičky kladú vajíčka priamo do znášky vajíčok škodcu, takže larvy majú potravu na dosah. Následne sa larva vyvíja a počas tohto obdobia skonzumuje viac ako 250 červcov. Zakuklí sa a dospelé jedince sa vyliahnu za sedem až desať dní. Žijú až dva mesiace.

    Zdroj: shutterstock

    Cryptolaemus mountrouzieri sa aplikuje čo najskôr po objavení červcov. Pri premnožení škodcu sa ochranný účinok spomaľuje.

    APLIKÁCIA: Vykonáva sa ručne, otvorením prepravnej škatule/ fľaše v blízkosti rastlín alebo na infikované listy. Aplikujte večer pri minimálnej teplote 16 °C. Nechajte pôsobiť v  uzavretom priestore aspoň jeden týždeň. Aplikáciu zopakujte priebežne počas obdobia výskytu škodcu, najmenej dvakrát s intervalom 7 až 14 dní medzi ošetreniami. Optimálne podmienky na liahnutie sú 22 až 25 °C, vlhkosť vzduchu 70 až 80 percent.

    Parazitická osička

    • Anagyrus pseudococci je samička parazitickej osičky, ktorá kladie do tela škodcu vždy jedno vajíčko. Uprednostňuje larvy tretieho štádia. V tele prebieha celý vývoj larvy a kukly parazita. Počas vývoja parazitická osička červca úplne skonzumuje a  ponechá len jeho kutikulu. Tým sa znižuje počet červcov a zamorenie plodiny.

    Zdroj: BIOCONT, s.r.o.

    Anagyrus pseudococci aplikujte čo najskôr po dostaní zásielky. Krátkodobé uskladnenie je možné maximálne do jedného dňa od dodania pri teplote 15 až 18 °C.

    APLIKÁCIA: Vykonáva sa ručne otvorením prepravnej fľaše v blízkosti rastlín. Fľaštičky umiestňujte na zatienenom mieste. Nechajte v  uzavretom priestore aspoň jeden týždeň. Aplikuje sa čo najskôr na začiatku výskytu červcov. Keď sa škodca premnoží, ochranný účinok sa spomalí. Optimálne teploty sú 15 až 20 °C. Prípravok sa používa v  uzavretých priestoroch, ako sú skleníky, zimné záhrady a interiéry domov.

    Príprava mydlovo- -liehového roztoku

    Zbaviť sa škodcov nie je možné za jednu noc, ak nepoužijete chemické prípravky. Dá sa to však aj ekologickejšie. Vyžaduje si to však viac času a správny spôsob použitia. Do litra vody pridajte polievkovú lyžicu mazľavého mydla a lyžičku liehu. Zmes dôkladne premiešajte elektrickým šľahačom, až kým nezačne peniť. Postrek nalejte do rozprašovača na kvety. Pri používaní dávajte pozor, aby sa roztok nedostal do substrátu. Rastliny po dvoch až troch dňoch pôsobenia dobre umyte.

    Zdroj: shutterstock

    Červec izbový je polyfágny druh z čeľade puklicovitých. Škodí na citrusoch, ale aj na iných tropických a subtropických rastlinách a na mnohých izbovkách, ako sú paprade, oleandre, palmy, figovníky.