Viete, ako pôvod či rôzne zvláštnosti ovplyvňujú vaše IZBOVKY?
15. 2. 2023, 16:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Život bez rastlín si takmer nevieme predstaviť. Sú pre nás nielen životne dôležité, ale priaznivo pôsobia aj na naše zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Rastlinám musíte nájsť správne miesto, dodávať im vodu a živiny a chrániť ich pred chorobami a škodcami. Niektorí ľudia sa dokonca so svojimi rastlinami rozprávajú a sú presvedčení o tom, že to ich rastlinkám pomáha a podporuje to ich rast a vitalitu. Jednoducho to raz vyskúšajte!
Zdroj: Shutterstock
Orchidey sú na prvom mieste v zozname obľúbených izbových rastlín.
Určite ste to už viackrát zažili, že ste si kúpili rastlinku, ktorá sa vám páčila, hodila sa k zariadeniu interiéru a úžasne vyzerala, no po pár týždňoch začala chradnúť. Začali sa u nej prejavovať choroby, alebo škodce, až napokon ste ju museli vyhodiť. Existuje viacero možností, no najčastejšie ide o zlý výber stanovišťa. Preto je dôležité poznať pôvod rastliny. Máloktorá totiž pochádza z našich zemepisných šírok, ale skôr z tropických a subtropických oblastí, stepí, púští a podobne.
Sukulenty a kaktusy pochádzajú prevažne zo suchých oblastí, rovnako ako rozchodníky, skalnice a agávy. Sú teda zvyknuté na sucho, priame slnko a striedmu závlahu. Tieto rastliny nevyžadujú veľkú starostlivosť, treba však dávať pozor na preliatie, ktoré vedie k hnilobe.
Zdroj: Shutterstock
Kaktusy sú vďaka ich nízkym nárokom na starostlivosť, ideálnymi spoločníkmi.
Rastliny ako myrta, eukalyptus, palmy, či citrusy sa vyznačujú ako vždyzelené druhy. Ich pôvodné oblasti boli charakteristické letným obdobím sucha pri 25 °C a vlhkými zimami okolo 10 °C.
Rastliny pochádzajúce zo stepných oblastí, trópov a subtŕopov znášajú prechodne aj sucho a nízku vlhkosť vzduchu. Niektoré druhy, ktoré sú vhodné aj na pestovanie v interiéri, potrebujú čas odpočinku v chladných miestnostiach, kedy ich netreba hnojiť a zalievať len zriedka.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Niektoré druhy pelargónií, či gerbery, potrebujú čas odpočinku.
Druhy ako orchidey, či bromélie, pochádzajú zo subtropických oblastí. Ich pestovanie nie je náročné, no teploty by nemali klesnúť pod 16 °C. Majú rady svetlé stanovištia, ale nie priame slnko.
Väčšina izbových rastlín však pochádza z tropických oblastí dažďových pralesov. Patrí k nim napríklad monstera, filodendron, paprade, figovník, obľúbená senpólia či antúrium. Tieto rastliny sú aktívne počas celého roka a vyžadujú pravidelnú starostlivosť, ktorá je pomerne náročná.
Zdroj: Shutterstock
Monstera je ideálnou voľbou pre tmavé miestnosti.
Pestovanie interiérových rastlín sa však určite oplatí. Ak rastlinkám vyhovuje stanovište, sú odolnejšie aj proti menším chybám v pestovaní.