Reklama

Izbové rastliny presádzajte aj v máji. Je však 10 pravidiel, ktoré treba dodržať!

domácnosť - žena a dieťa - matka a dcéra - izbové kvety - presádzanie

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama

Izbové rastliny môžu zostať pomerne dlho v jednom črepníku. Keď rastline však prerastajú cez črepník korene, prípadne substrát je už príliš starý a úplne bez živín, je najvyšší čas. Presádzanie izboviek je najlepšie na jar, má to však isté zásady. Poznáte ich?

1. Zvoľte správny čas

Ideálny čas na presádzanie izbových rastlín je začiatok jari, teda koncom februára a v marci. Ak ste to však nestihli, nič sa nedeje, môžete tak spraviť počas celej jari, teda aj v máji.

2. Len také, ktoré práve nekvitnú

Nikdy nepresádzajte rastlinu v čase, keď kvitne. Pozor hlavne pri orchideách, azalkách, fialkách a podobne.

Zdroj: pinterest/teleorchid.com

Rastliny presádzajte mimo obdobia ich kvitnutia.

3. Zásada 1-2-4

Mladé rastlinky presádzajte každý rok. Staršie raz za dva roky a najstaršie každé 4 roky. Ak máte staršie a hlavne veľké rastliny, stačí, ak im vymeníte vrchnú časť substrátu.

4. Vždy do väčšieho

Nový črepník, do ktorého budete rastlinu presádzať, zvoľte vždy väčší ako bol ten predtým. Pozor však na príliš veľké črepníky, niektoré druhy izbových rastlín majú rady práve stiesnené podmienky. Patrí medzi ne napríklad zamiokulkas.

Zdroj: Shutterstock

Izbové rastliny presádzajte vždy do o niečo väčšieho črepníka.

5. Zvoľte správny materiál

Nie je jedno, do akého črepníka budete izbové rastliny sadiť. Terakotové či hlinené črepníky sú porézne, takže jednak do seba nasiakavajú vodu, ale tiež sa vlhkosť z nich vyparuje omnoho rýchlejšie. Rastliny tak budete musieť častejšie polievať.

6. Keď prerastú cez hlavu aj dno

Správny čas na presádzanie rastliny je aj vtedy, keď jej korene začínajú prerastať už aj cez spodný otvor v črepníku.

Zdroj: archív

Korene vyrastajúce z kvetináča napovedia, že je najvyšší čas na presádzanie. Aby ste ich pri vyberaní príliš nepoškodili, radšej ich odstrihnite.

7. Prevencia pred premokrením

Pri presádzaní nasypte na dno vždy drenážnu vrstvu. Ideálny je keramzit, prípadne kamienky. Zabránite tak premokreniu rastlín a ich koreňov.

8. Pozor na prehnojenie

Nový substrát obsahuje prirodzene všetky potrebné živiny. Čerstvo presadenú rastlinu preto nehnojte a počkajte minimálne 6 týždňov.

Zdroj: pinterest/farmersalmanac.com

Pozor na prehnojenie, nový substrát obsahuje živiny na 6 týždňov.

9. Všímajte si rastlinu

Pri presádzaní rastliny si všímajte jej korene, veľakrát na nich môžete spozorovať škodcov či choroby ešte predtým, než sa to začne prejavovať aj na rastline. Ak má rastlina suché nadzemné či podzemné časti, odstráňte ich.

10. Opatrne, potichu, bez šokov

Už samotné presádzanie je pre rastlinu šok. Nevystavujte ju preto minimálne niekoľko dní až týždňov ďalším šokom. Vyvarujte sa priamemu slnečnému žiareniu, preliatiu, premokreniu, vyschnutému substrátu a tiež prievanu či výkyvom teplôt. 

Zdroj: pinterest/thespruce.com

Rastlinu ani po hnojení nedávajte okamžite na slnečné miesto.