Je konkurenciou pre vianočnú hviezdu! Ardízia je symbolom šťastia a prosperity
12. 12. 2024, 18:00

Zdroj: shutterstock
Ardízia vrúbkovaná je obľúbená darčeková izbová rastlina, ktorá v lete poteší kvetmi, v zime zas výraznými plodmi. Pochádza z ázijských trópov a subtrópov. Na starostlivosť je nenáročná, rez nie je nevyhnutný. Pre malé deti a domáce zvieratá je však toxická, aj keď len mierne.
Zdroj: Shutterstock/Mid Photographer
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock/Firn
Galéria k článku
Ardízia vrúbkovaná (Ardisia crenata) zaujme výraznými červenými plodmi už na prvý pohľad. Táto exotická kráska pôvodom z tropických a subtropických oblastí Ázie sa v našich podmienkach pestuje ako izbová rastlina. Vo svojej domovine je obľúbená nielen pre plody, či atraktívne jemne voňavé kvety, ale je cenená aj pre lesklé listy.
V niektorých ázijských kultúrach sa ardízia považuje za symbol prosperity a šťastia, a preto je populárnou darčekovou rastlinou.

Zdroj: Canva
Krásna po celý rok
Ako sme už v úvode spomenuli, ardízia je cenená pre listy, kvety aj plody. Drobné, biele až bledoružové kvety usporiadané v súkvetiach sa objavujú počas leta a jemne voňajú. Do zimy sa z nich vytvoria súplodia nesúce výrazné červené bobule, ktoré však nie sú jedlé. Spolu s cukrami a kyselinami sa v plodoch nachádzajú aj saponíny, alkaloidy, polyfenoly a flavonoidy, ktoré môžu byť vo vyššom množstve pre zdravie človeka nebezpečné. Preto, ak si ardíziu zaobstaráte, radšej ju umiestnite mimo dosah detí aj domácich zvierat.
Tu sa jej darí
V prirodzenom prostredí ardízia rastie v podraste stromov a na okrajoch lesov, kde sú podmienky na rast ideálne. Vyhovuje jej rozptýlené svetlo, vlhká pôda a teplota 18–24 °C. Podobné podmienky potrebuje aj vo vašom byte. Keď si kvet prinesiete domov, postavte ho na miesto, kde bude mať dostatok rozptýleného svetla. Dbajte, aby na ňu nedopadali priame lúče slnka, ktoré môžu listy popáliť. Vyvarujte sa výberu tienistého stanovišťa, lebo sa pripravíte o krásne plody. Tie sa tu totiž neurodia. Pri výbere substrátu voľte mierne kyslý, priepustný a bohatý na živiny. Pri predsádzaní myslite aj na drenážnu vrstvu. Rastlinu zalievajte tak, aby substrát ostal vždy mierne vlhký. V čase pred kvitnutím a počas neho ardíziu prihnojujte v dvojtýždňových intervaloch.
Zdroj: pinterest/hoednerhof.at
Ardízia je zaujímavá kontrastom plodov a listov.
Ďalšia starostlivosť
Ak ste si ardíziu kúpili v tomto roku, na jar nie je nutné ju presádzať. Tento úkon stačí robiť v dvoj- až trojročnom cykle. S rezom si nerobte starosti, potrebný je len korekčný, ktorým odstránite slabé či suché časti. Rovnako ako všetky izbové rastliny, aj ardízia môže trpieť napadnutím roztočmi, červcami. V takom prípade je potrebné zakročiť rovnako, ako pri iných druhoch izbových rastlín.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.