Kvitol vám cyklámen len pár dní? Povieme vám prečo
12. 11. 2012, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:21)

Zdroj: Profimedia.sk
Typickou, v zime kvitnúcou izbovou rastlinou je cyklámen. Na pultoch predajní sa vo veľkom začína objavovať práve v tomto období. Láka krásne vyfarbenými kvetmi žiarivých farieb. Premýšľate nad jeho kúpou, ale odrádza vás zlá skúsenosť s jeho predchádzajúcim pestovaním? Ak aj vám vydržala krása tohto kvetu len niekoľko dní, čítajte ďalej.
Cyklámen sa stal obľúbeným predovšetkým pre jeho rozmanitosť, a to nielen kvetov, ale aj listov. Ponúka širokú škálu farebných odtieňov od bielej cez červenú, ružovú, lososovú až po lilavú. Aj preto sa hodí do vianočne ladených aranžmánov, k zaužívanej vianočnej hviezde (Euphrobia pulcherrima). Listy v tvare srdca s bielou, až striebornou kresbou sú husto nahromadené okolo stoniek kvetov.
KRÁSA NA PÁR DNÍ
Dôvodom, prečo cyklámen po prinesení z obchodu vydrží kvitnúť iba pomerne krátky čas, je príliš vysoká teplota v miestnosti. Rastliny sú bežne dopestované pri nízkych teplotách. To zaručuje ich kompaktnosť a pevnosť. Po prinesení do vykurovaných miestností im jednoducho spôsobíte šok.
Foto: profimedia.sk
NÁKUP CYKLÁMENU
Tak, ako pri kúpe iných rastlín, ani pri cyklámene nezanedbajte výber. Rastlina musí byť zdravá, pevná, hľuza by mala mierne vyčnievať zo zeme. Rovnako by ste nemali spozorovať žiadne náznaky škodcu či choroby, napríklad hniloby. Nakupujte hneď na jeseň rastliny s nerozvinutými pukmi. Rastlinky postupne aklimatizujte.
BUĎTE POZORNÍ
Cyklámen vyžaduje o niečo väčšiu starostlivosť ako napríklad senpólia. Pravidelne polievajte do podmisky vodou izbovej teploty. Počas kvitnutia doprajte rastlinke každé dva týždne hnojivovú zálievku. Odkvitnuté kvety aj so stonkami pravidelne odstraňujte. Všímajte si, ako reaguje, čo potrebuje. Prach z listov nesprchujte, použite jemný štetec, vyhnite sa sprejovým leskom. Len pravidelná starostlivosť vám zaručí, že rastlinku po odkvitnutí nebudete musieť vyhodiť.
ABY VYDRŽAL, ČO NAJDLHŠIE
Aj keď krása cyklámenu priam láka vystaviť ho na oči všetkým návštevám, neurobte tak. Najviac vykurované obývačky mu nesvedčia. Umiestnite ho radšej do spálne, predsiene alebo menej vykurovanej chodby. Nižšia teplota v týchto miestnostiach vám predĺži radosť z kvetov. Ak predsa len túžite po cyklámene v obývačke, kúpte si minicyklámen, ktorý znáša vyššie teploty o niečo lepšie. Problémom vykurovaných miestností býva aj suchý vzduch, ktorý je po vysokých teplotách nepriateľom číslo dva. Preto postavte nádobu s cyklámenom na mokré kamienky. Rastlinku nikdy neroste!
OPÄŤ ROZKVITNE
Ak sa vám až do mája podarilo udržať rastlinku nažive, je to polovica úspechu. Obmedzte polievanie, ale nikdy nenechajte substrát úplne vyschnúť. Cyklámen pestujte na chladnom, ale svetlom mieste. Pokúste sa čo najviac priblížiť optimálnej teplote 8 - 15 °C. Začiatkom augusta presaďte hľuzy do nového substrátu. Tak, ako senpólia, aj cyklámen lepšie kvitne, ak je primerane obmedzený veľkosťou nádoby, v ktorej rastie. Hľuzy vysaďte opäť tak, aby ich jedna tretina vyčnievala nad substrátom.
MOJA RADA
Cyklámen je vhodným adeptom na výsadbu nádob na jesenné balkóny. Pekne vynikne napríklad v kombinácii s vresom (Calluna). Nižšie teploty vám zaručia dlhšie kvitnutie ako pri pestovaní v byte. Cyklámen sa naozaj nepestuje ľahko. Dôvodom je hlavne potreba nižšej teploty. A práve táto podmienka sa v čase, kedy ho ponúkajú pulty obchodov ťažko spĺňa. Napriek tomu si myslím, že krása cyklámenov stojí aj za pár týždňov potešenia.