Reklama

Lámete si hlavu, kedy ich znova poliať? S týmito trikmi IZBOVKY už neprelejete

Woman caring for houseplants in pots, watering plants from watering can

Zdroj: VH-studio

Reklama

Stalo sa vám, že ste zabudli poliať vašu obľúbenú izbovku a keď ste si spomenuli, už bolo neskoro? Alebo naopak, zmáčali ste ju do poslednej nitky v strachu, že vyhynie z nedostatku vody? Odhadnúť správnu mieru v zalievaní izboviek sa môže zdať ako kumšt, a pritom je to jednoduché.

Prstový test

Všetkým pestovateľom je tento druh testu dobre známy. O jednoduchosti jeho prevedenia nehovoriac. Stačí zaboriť prst do substrátu do hĺbky približne 2 až 3 cm a razom viete, či rastlina vodu potrebuje, alebo na ďalšiu zálievku je ešte čas. Pravdaže by ste mali poznať nároky rastliny, ktorej prostredie prstom kontrolujete. Len tak budete na isto vedieť, ako postupovať.

Niektoré druhy, ako napríklad sukulenty alebo kaktusy, potrebujú zalievať oveľa menej často, pretože dobre znášajú sucho. Naopak, tropické rastliny, ako sú filodendrony, calatey, obľubujú častejšiu zálievku a vyššiu vlhkosť.

— Záhradkár

V nadväznosti na prstový test sa núka zohľadnenie ročného obdobia. V zime izbové rastliny vo väčšine prípadov potrebujú menej vody, pretože ich rast je pomalší. Počas leta, keď sú teploty vyššie, môžu vyžadovať častejšiu zálievku.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Izbové rastliny sú v zime viac citlivé na CHOROBY a ŠKODCE
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Hmotnosť črepníka

    Aj toto je cesta, ako zistiť potrebu ďalšej zálievky. Vlhký substrát je prirodzene ťažší, ľahšia nádoba značí suchý substrát, takže ak máte hmotnosť správne zaliatej rastliny takpovediac v ruke, môžete sa riadiť aj touto veličinou.

    Na signál rastliny sa nespoliehajte

    Druhy, ktoré potrebujú prirodzene vlhké prostredie, veľmi rýchlo dajú najavo, že sú smädné. Vädnúce lístky patria k prvotným príznakom, ktoré netreba prehliadnuť. Zvesené listy môžu signalizovať nielen sucho, ale aj príliš vlhko. Tu opäť pomôže prstový test, vďaka ktorému zabránite škodám z preliatia.

    Zdroj: unsplash.com

    So zalievaním vám pomôžu aj samotné rastliny, ktoré keď zoskupíte, vytvoria prospešnú mikroklímu.

    Smart riešenia

    Žijeme modernú dobu, dostupné sú vymoženosti, ktoré uľahčia život mnohým z nás. Jednou z nich je vlhkomer. Vizuálne znázorňuje vlhkosť substrátu a vy tak dostávate okamžitú spätnú väzbu. Spoľahnúť sa môžete hodnotu na stupnici, tu však musíte poznať presnú vlhkosť, ktorú rastlina potrebuje. Ak ju nepoznáte a nemáte kde zistiť, vystačíte si s jednoduchším zariadením, ktoré vás nasmeruje na správny dátum polievania farebným indikátorom. Nápomocné a odbremeňujúce je umiestnenie automatickej závlahy určenej na izbové rastliny. Pozostáva z kužeľa z pórovitého materiálu, ktorý zapichnete do substrátu a z hadičky, ktorá do neho privádza vodu z blízkej nádoby. Po inštalovaní si rastlina berie toľko vody, koľko potrebuje.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.