Reklama

Malé otravné mušky v byte? Aj to sú zimní nepriatelia izboviek

Lepové doštičky na ochranu rastlín v interiéroch majú tvar trojuholníka, preto ich môžete zastrčiť do substrátu.

Zdroj: Michal Sedláček

Reklama

Kým záhrada spí, príjemné teplo v byte využívajú škodce izbových rastlín. Usídľujú sa na listoch, stonkách aj v substráte.

Okrem cicania rastlinných štiav poskytujú černiam ideálne prostredie na rozvoj. Zakročiť chemickým postrekom sa neodporúča, no našťastie máte aj iné možnosti.

V zimných záhradách a najmä vo vykurovaných bytoch sú škodce izbových rastlín aktívne počas celého roka. Aj v zimnom období sa môžu premnožiť a spôsobovať značné škody. Rastliny preto treba aj teraz pravidelne kontrolovať a v prípade zisteného výskytu hneď zasiahnuť.

—  

Zdroj: Profimedia

Izbovky v zime potrebujú vašu ochranu.

Smútivky 

Určite ste sa stretli s malými čiernymi muškami, ktoré najmä v zime poletujú okolo črepníkov s izbovými rastlinami. Sú to smútivky patriace do radu dvojkrídlovcov. Druhy, ktoré škodia v bytoch, patria k rodom Bradysia a Lycoriella. V záhradách sa vyskytujú iba počas leta, v uzavretých priestoroch celoročne. Každé 3-4 týždne sa môže vyvinúť nová generácia. Samičky kladú 100-150 vajíčok na vlhkú pôdu v blízkosti rastlín, larvy sa liahnu po 5-7 dňoch. Živia sa rozkladajúcimi sa časťami rastlín, hubami, ale môžu poškodzovať aj jemné korienky.

Poškodené miesta často infikujú huby spôsobujúce zahnívanie koreňov, čím sa zhoršuje zdravotný stav celej rastliny.

—  

Pri izbovej teplote sa z novovyliahnutých lariev vyvinú dospelé jedince za 20-25 dní. Počas teplejších období roka v skleníkoch môže životný cyklus trvať jeden až dva týždne. Dospelé jedince, i keď sú veľmi nepríjemné, rastlinám neškodia.

Ochrana: Z preventívnych opatrení je dôležité správne zavlažovanie. Smútivkám vyhovuje prevlhčená pôda. Dospelé jedince môžete zachytiť na žlté lepové dosky, ktoré inštalujte do kvetináčov alebo v ich blízkosti. Ničenie dospelcov insekticídmi nie je dostatočne účinné a v uzatvorených priestoroch sa neodporúča. Proti larvám smútiviek môžete do pôdy aplikovať prípravky na báze entomoparazitických háďatiek (Steinernema feltiae), napríklad Entonem.

Červce 

Tento drobný hmyz sa vyznačuje viditeľným pohlavným dimorfizmom. Samičky sú vždy bezkrídle, tykadlá a nohy im často chýbajú. Vôbec nepripomínajú hmyz. Samčeky majú zakrpatený druhý pár krídel alebo sú úplne bezkrídle. Telo červcov je mäkké, pokrýva ho štítok z vosku vylučovaného voskovými žľazami alebo produkujú voskové vlákna, ktoré ich obaľujú.

Na rastlinách škodia cicaním štiav, čo spôsobuje spomalený rast, vädnutie a usychanie výhonkov. Nepriamo škodia vylučovaním medovice, na ktorej sa tvoria huby – černe, čím sa znižuje asimilačná plocha.

—  

Na izbových rastlinách škodí viac druhov z čeľadí puklicovitých (Coccidae), štítničkovitých (Diaspidida) a Pseudococcidae.

Zdroj: profimedia.sk

Samička červca izbového kladie vajíčka pod štítok, v ktorom sa nachádza. Počas života nakladie od 70 do 250.

Ochrana: Pri malom množstve rastlín a slabom napadnutí sa odporúča červce mechanicky odstraňovať kúskom vaty namočenej do alkoholu alebo štetcom, prípadne odstrihnúť napadnutú časť rastliny. Pri väčšom výskyte urobte priamu ochranu. Používať chemické insekticídy v uzatvorených priestoroch nie je vhodné. Ak ste rastliny letnili, skontrolujte ich pred opätovným prenesením do bytu. V prípade, že zistíte prítomnosť škodcov, ochranné prostriedky aplikujte mimo bytových priestorov. Voskové vlákna červce chránia, preto treba postrek vykonať dôkladne s väčším množstvom vody, prípadne pridať zmáčadlo. Z biologických prípravkov funguje pomocný prípravok na báze oleja zo stromu Pongammia pinnata (Rock Effect).

Červec izbový (Coccus hesperidum) je polyfágny druh z čeľade puklicovitých. Škodí na citrusoch (najmä citrónovníku), ale aj na iných tropických a subtropických rastlinách a na mnohých izbovkách, ako sú paprade, oleandre, palmy, figovníky.

Zdroj: profimedia.sk

Rovnako vás chemických škodlivín v ovzduší zbavia aj figovníky. Doprajte im svetlé miesto bez popoludňajšieho slnka a figovník lesklý ‘Reginald’ (Ficus benjamina), či figovník kaučukový ‘Robusta’ (Ficus elastica) sa stanú jedinečnou dominantou vášho bytu.

Telo samičky je oválne, veľmi ploché, chránené mäkkým štítom. Jeho tvar je variabilný a závisí od miesta, kde sa nachádza, od nerovných plôch na listoch alebo na výhonkoch. Rozmnožuje sa partenogeneticky (bez oplodnenia). V uzavretých priestoroch má počas roka 6-7 generácií.

Škodlivosť: Okrem cicania štiav na hornej strane listov v blízkosti žilnatiny ich nájdete aj na stopkách listov, na konároch aj stonkách. Spôsobujú chlorózu a deformáciu listov, takisto ich skrúcanie. Pri silnejšom napadnutí listy opadávajú a mladšie rastliny hynú. Intenzívne vylučovanie medovice podporuje rozvoj černe a škody na rastlinách sa tak zvyšujú.

Štítnička brečtanová (Aspidiotus nerii) je kozmopolitný druh patriaci do čeľade štítničkovitých. Telo žltej samičky má tvar hrušky a nachádza sa pod štítkom, ktorý nie je s telom zrastený. Štít má v priemere 1-2 mm a môže sa samostatne zdvihnúť. Štít samčeka je tiež žltý, ale o polovicu menší. V uzavretých priestoroch má škodca 3 generácie. Prvá sa vyvíja v decembri až v januári, druhá v máji až v júni, tretia v auguste až v septembri.

Zdroj: Shutterstock

Larvy a samičky štítničky brečtanovej poškodzujú všetky nadzemné časti rastlín. Najčastejšie sa s nimi stretnete na spodnej strane listov.

Škodlivosť: Prezimujú larvy a samičky na konároch hostiteľských rastlín, medzi ktoré patria citrusy, oleandre, palmy, paprade, rododendrony, rastliny z rodu akácia (Acacia), asparágus, cyklámen a mnohé iné. Pri silnom výskyte škodca zapríčiňuje opad listov a plodov, deformácie výhonkov a niekedy aj uschnutie celej rastliny.

Červec citrónovníkový (Planococcus citri) je polyfágny druh, patrí do čeľade Pseudococcidae. Na povrchu tela má voskové výrastky v podobe prášku, vlákien alebo chumáčov. Telo dospelej samičky má oválny tvar, dlhé je do 4 mm, ružovej alebo zelenej farby. Po obvode má 18 párov bielych, tenkých voskových chĺpkov. Samička nakladie až 600 vajíčok do guľôčok vaty, najčastejšie do pazúch listov. Vyliahnuté larvy sa rozliezajú po rastline. Škodca sa v uzavretých priestoroch rozmnožuje partenogeneticky, tvorí niekoľko generácií.   

Zdroj: Shutterstock

Červec citrónovníkový napáda najmä kaktusy a citrusy, ale vo vonkajšom prostredí tiež vinič olivovníky a figovníky.

Škodlivosť: Napáda najmä kaktusy a citrusy, ale v záhradách aj vinič, olivovníky a figovníky. Larvy a samičky vyciciavajú šťavy z listov, púčikov a kvetných stoniek, čo spôsobuje žltnutie listov a ich deformácie, odumierajú tiež výhonky. Typické je znečisťovanie listov vylučovaním medovice a neskôr tvorba černí.

Vyberáme pre vás niečo PLUS