Nádchovník nie je náročný, škodce sa mu vyhýbajú, ale problémy sem-tam nastanú
12. 1. 2025, 14:00

Zdroj: matka_Wariatka
Ak hľadáte nenáročnú rastlinu, ktorá prežije aj v rukách začínajúceho či zábudlivého pestovateľa, nádchovník zaiste splní vaše očakávania. Samozrejme, aby naplno prosperoval, zopár vecí sa rozhodne neoplatí podceniť.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Galéria k článku
Prednosťou nádchovníka je, že nemá špeciálne nároky na pestovanie a prehnaná starostlivosť je mu skôr na škodu. Aj keď naň zabudnete, bude si pokojne rásť v črepníku na okennom parapete. Ako jedna z mála rastlín dobre toleruje podmienky mestských bytov aj v zimnom období, keď ostatné izbovky chradnú v dôsledku suchého vzduchu z vykurovania.
Čo vyžaduje?
Aby vám prepáčil zaneprázdnenosť, zabezpečte mu v prvom rade vhodné pôdne podmienky a správne stanovište. Prosperovať bude na slnečnom alebo polotienistom mieste, ideálne s východnou alebo so západnou orientáciou. Problematickejšia je južná expozícia, keď sa dužinaté listy môžu spáliť a, samozrejme, páčiť sa mu nebude ani v tmavom kúte izby. Dajte pozor na prievan a teploty nižšie ako 12 °C. Uvíta pravidelnú zálievku, no zalievajte až keď substrát celkom preschne. Pamätajte, že znesie radšej krátkodobé sucho ako premokrenie.
Raz za čas mu môžete dopriať živiny v podobe prírodného hnojiva alebo kompostu. Na jar ho presaďte do trochu väčšieho črepníka. Vyhovuje mu ľahká hlinitopiesočnatá zemina, preto vlastnosti substrátu môžete upraviť pridaním piesku alebo použiť substrát určený na bylinky. Nezabudnite na drenáž a na dno nádoby nasypte keramzit. Počas sezóny obľubuje letnenie v záhrade, na balkóne či terase a často sa krásne rozrastie. Nie je však mrazuvzdorný a neznáša kombináciu vlhka a zimy, preto sledujte počasie a ešte pred príchodom chladného obdobia ho presuňte dovnútra.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Ak vás trápi prechladnutie, netrhajte najspodnejšie listy. Síce sú najväčšie, ale vedie to k vyhoľovaniu. Radšej priebežne odoberajte vrcholové výhonky, čím rastline zaručíte bohatý kompaktný tvar.
Dôležité zaštipovanie
Pri splnení pestovateľských podmienok nádchovník rýchlo rastie a zakrátko môže vytvoriť až metrový previs. Má však tendenciu k vyhoľovaniu, keď dlhé poliehavé výhonky nevyzerajú veľmi okúzľujúco. Nebojte sa ich radikálne zostrihnúť a odrezky použiť rovno na rozmnožovanie. Materská rastlina zakrátko vytvorí bočné výhonky, čím sa jej tvar krásne zahustí do šírky a bude pôsobiť kompaktnejšie.
Druhou možnosťou je aj odstraňovať bočné výhonky, hlavný výhonok priviazať k opore do výšky a pestovať nádchovník v tvare malého stromčeka.
Možné problémy
Aj keď pestovanie nádchovníka zvládne takpovediac každý, niekedy môže začať chradnúť a stratiť vitalitu. Choroby a škodce sa mu oblúkom vyhýbajú, takže problémom býva väčšinou prílišná zálievka, ťažká pôda či nesprávne umiestnenie. Nespokojnosť s tmavým miestom bez dostatku slnka dá najavo opadávaním listov a vtedy sa ho oplatí presunúť na svetlejšie stanovište. Ak mu však doprajete svetla nadbytok, prejaví sa to žltnutím a zvlnením olistenia. Ak ho prelejete a začne zahnívať, okamžite ho presaďte. Starú zeminu nechajte mierne obschnúť, opatrne ju oklepte, korene očistite a následne nádchovník znovu vysaďte do nového ľahkého substrátu.
Zdroj: istockphoto
V miestnosti, kde je nádchovník, sa lepšie spí.
Takto vynikne
Keďže je náchylný na mráz, v našich podmienkach sa odporúča pestovať ho ako črepníkovú izbovú rastlinu. Na letnú sezónu ho môžete umiestniť na záhon do polotieňa alebo vysadiť do debničiek medzi ostatné letničky. Dlhé zelené previsy s dužinatými listami vytvoria kvitnúcim druhom efektný kontrast. Keďže rastie bujne a rýchlo, uprednostnite väčšie druhy s rovnakými pestovateľskými nárokmi, ako sú napríklad muškáty. Taktiež mu doprajte dostatok miesta a do 50 až 60 cm dlhého črepníka vysaďte maximálne tri rastliny.
Nádchovník nie je možné sušiť do zásoby kvôli dužinatým listom, ale to vôbec nie je problém. Rastie veľmi rýchlo a pri pestovaní na okennom parapete ho budete mať vždy dostatok.
Ako si ho rozmnožiť?
Nádchovník si ľahko rozmnožíte počas celého roka pomocou odrezkov odobratých z materskej rastliny. Malé rastlinky po zakorenení môžu byť v peknom črepníku praktickým a krásnym darčekom pre vašich blízkych.

Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.