Reklama

Vyzerá ako hrášok ale je jedovatý! Napriek tomu je to hviezda INSTAGRAMU!

Senecio

Zdroj: shutterstock

Reklama

Nápadne pripomína hrášok. Na rozdiel od neho ale nie je jedlý. Zato čoraz obľúbenejšia rastlina, ktorá je úplne nenáročná!

Senecio rowleyanus, u nás známy aj pod pomenovaním starček, je ťahavá izbová rastlina, ktorá si našla už aj u nás množstvo obdivovateľov. Pochádza z juhozápaných častí Afriky, kde je suché podnebie. Práve preto nemá táto izbovka rada premokrenie. Menejčastá zálievka z neho robí nenáročnú rastlinu.

Jeho listy pripomínajú mladý hrášok. Starček v nich zadržiava vodu ako každý bežný sukulent. Na rozdiel od hrášku sú však jeho listy toxické, preto sa vyhýbajte miestam, na ktoré majú pristup deti a domáce zvieratá. Jeho guľaté listy nikdy neroste, môžu začať černieť, zahnívať či opadávať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rastlina, ktorá žije iba zo vzduchu a napriek tomu sa jej darí!

    Ako sa oň starať? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Zdroj: Shutterstock

    Senecio rowleyanus

    Ako sme už spomenuli, zalievajte ho striedmo, vždy až vtedy, keď substrát úplne preschne. Využívajte spodné zalievanie, pri vrchnom by ste mohli dostať vodu na listy, čo nemá rád. Nemal by nikdy stáť vo vode, to by ho mohlo úplne zabiť. Okrem toho je starček nenáročný aj na výživu a hnojenie, ktoré mu stačí raz za rok hnojivom určeným pre sukulenty.

    Umiestnite ho pri južné okno, má rád svetlo, postačí mu aj rozptýlené a v lete ho môžete dokonca premiestniť aj von. Listy pokryté voskovou vrstvou, v niektorých krajinách nazývané aj zelené perličky, majú schopnosť odrážať slnečné lúče. Pri ideálnych podmienkach staršie rastliny kvitnú bielymi, ružovými a žltými kvetmi v období jari. V našich podmienkach však kvitne len zriedkavo.

    Vyhovuje mu suchý vzduch v rozmedzí teplôt od 10 do 25 °C. Má plytké korene, preto ho vysádzajte skôr do širšieho a plytšieho črepníka, kde jeho substrát rýchlejšie preschne. Vysádzajte ho do substrátu určeného pre sukulenty, ktorý by mal byť vzdušný s prímesou piesku. Presádzajte každé dva až tri roky, keď je črepník prerastený koreňmi.