Fľaky na listoch môžu mať rôznu príčinu a určiť ju správne vyžaduje lepšie poznanie príznakov. Vo väčšine prípadov však stačí zlepšiť pestovateľské podmienky. Tu je prehľad tých, s ktorými sa pri pestovaní orchideí najčastejšie stretávate.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Ako prinútiť ORCHIDEU aby kvitla viac alebo kvitla dlhšie?
Problém 1: Nadmerná zálievka a rosenie
Hnedé alebo čierne, preliačené a suché fľaky, ktoré sa rozširujú, značia hubovitú chorobu čiernu fľakatosť. Vzniká postrekovaním listov alebo nadmernou zálievkou v období oddychu rastliny (väčšinou je to spojené s nedostatkom svetla a chladom). Príčinou môže byť aj vysoká vzdušná vlhkosť pri nedostatku pohyby vzduchu.
Riešenie: Napadnuté listy odrežte dezinfikovaným nožom, rastlina izolujte a zlepšite pestovateľské podmienky. Orchideu prestaňte rosiť vodou a zabezpečte jej viac sviežeho vzduchu. Ak je napadnutie rastliny výraznejšie, musíte použiť fungicíd.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Každé dva roky ORCHIDEU treba presadiť: Ako na to? Zdroj: NMH/Záhradkár/Canva
Problém 2: Hnedé fľaky na kvetoch
Hnedé fľaky sa môžu objaviť aj na kvetoch. V tomto prípade ide o hubovú chorobu Botrytis – pleseň sivú. Príčinou je vysoká vzdušná vlhkosť a nedostatočné vetranie. Zvýšené nebezpečentvo infekcie je tiež, ak sa rastliny dotýkajú okenného skla, na ktorom sa tvoria kvapky z vyparovania.
Riešenie: Rastline zabezpečte optimálne podmienky a prípadne ju ošetrite dostupnými fungicídmi.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
OČARUJÚCA ORCHIDEA: AHA, ako dodá ŠMRNC každej miestnosti! Máte ju doma aj vy? Zdroj: Lepšie bývanie
Problém 3: Spálenie od slnka
Fľaky sú veľké, suché, hnedočierne, v niektorých prípadoch v strede biele. Je to následkom toho, že orchidea stála dlhší čas na priamom slnku. Fľaky sa ďalej nerozširujú.
Riešenie: Ak nie je spálených veľa listov, premiestnite rastlinu na svetlé miesto, kde ju nebudú ohrozovať priame slnečné lúče. Poškodené listy odrežte po zdravé pletivo. Nebezpečie vzniká hlavne vtedy, keď sa orchidea na jar postaví hneď na niekoľko hodín na balkón.
Ak začnú orchidei žltnúť listy, premiestnite ju na miesto s menším dopadom slnečného svetla.
Riešenie: Žltnutiu listov predídete tak, že budete pestujte orchideu ďalej od okna alebo ju postavíte za záclonu, ktorá jej zabezpečí rozptýlené svetlo. Listom sa vráti čoskoro zdravá zelená farba. V prípade, že sú listy biele až spálené, treba ich odstrániť po zdravé zelené pletivo.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Tri spôsoby rozmnožovania orchidei, ktoré sa oplatí skúsiť!
Problém 5: Sucho a dehydratácia
Prejavuje sa vráskavými mäkkými miestami na listoch, čo značí, že rastlina už čerpá vlahu z listov a nie zo substrátu. Dehydratáciu poznať aj na vzdušných korienkoch, ktoré sa sfarbia na sivastostriebristú farbu. Ak sa navyše začnú scvrkávať, je najvyšší čas rastlinu poriadne zaliať.
Riešenie: Tento problém vyrieši pravidelná a správna zálievka. Zvráskavené sa už pravdepodobne nenapnú, ale ak sa o rastlinu správne postaráte, vyrastú nové.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Ešte krajšie orchidey! 3 recepty na hnojivo z banánových šupiek Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=AWwE32L3xsw
Prolbém 6: Bakteriálna infekcia
Najskôr vznikajú hnedé preliačené fľaky bez svetlého okraja. Fľaky sa zväčšujú a po čase listy žltnú a opadávajú. Baktérie sa šíria predovšetkým v zimných mesiacoch, keď je nižšia intenzita svetla.
Riešenie: Rastlina sa namočí do dezinfekčného prostriedku – nepostrekuje sa, pretože postrekovou vodou sa baktérie rýchlo rozdeľujú. Vydezinfikujú sa aj črepníky.
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.