Nenáročná rastlina? Ako pre koho! Nie každý druh s odporúčaním zdarného pestovania, taký aj je
13. 1. 2025, 18:00

Zdroj: Africa Studio
V decembri nás lákala vianočná hviezda, ktorá tematicky dopĺňala sviatočnú atmosféru. Popri nej však pútali pozornosť aj iné druhy. Nás v predchádzajpcej sezóne uchvátila medinila, no radosť z jej krásy netrvala dlho. Dôležité však je, že sme odhalili príčinu a nabudúce ju odstránime.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Poznáte to, prechádzate okolo kvetinárstva a zrazu vás upúta zaujímavý kvet s čarovnými listami či dokonca kvetmi. Váhate, či ho zobrať so sebou, alebo radšej nie. Túžba srdca záhradkára vlastniť ho je silnejšia, ako vy. Ešte aj štítok v črepníku naznačuje, že pestovanie vo vašom byte zaručene zvládne. Nadôvažok vás o pestovateľskom úspechu presvedčí aj šikovná predavačka.
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/67/d6/85/67d685f6952a19a2652207eeb3bbb001.jpg
Pompézne prevísajúce kvety medinily sa tvoria od februára do augusta.
Poviete si OK, ideme domov. A to ani netušíte, že o pár dní až týždňov nastanú problémy... Niečo podobné sa stalo aj nám. Zahliadli sme medinilu nádhernú. Skvostný vzhľad vznešeného kvetu pôvodom z Filipín bol pestovateľskou výzvou.
Požiadavky súhlasili
Podľa odporúčaní, sa medinile darí v miestnosti, kde je svetlo, ale nie priame slnko. A to priestory nášho domu spĺňajú. Nedarí sa tu takmer žiadnym kvetom, výnimkou je skromný vianočný kaktus a nezmarný svokrin jazyk. Aj teplota súhlasila, medinile vyhovuje bežná izbová teplota, takže v tomto prípade problém nehrozil. Čo sa zálievky týka, dostala toľko, aby naozaj koreňový bal nikdy nepreschol. Lenže...

Už po pár týždňoch, možno po 1 až 2, sa nové listy začali skrúcať, mali príznaky hubovej choroby. Fľaky pripomínali antraknózu. Neskôr, nové kvety, ktoré rástli spolu s listami, ani nedozreli a odpadli. A to bol začiatok konca.
Kameň úrazu
Ak sa zamýšľate nad tým, prečo rastlina nevydržala, prečo sme ju napríklad nepostriekali, nuž odpoveď je jednoduchá. Použitie chemických prípravkov na ochranu rastlín v domácnosti s malými deťmi, je diskutabilné. U nás sa nepraktizuje. No dôvodov, prečo to nádherná medinila nevydržala je pravdepodobne ďaleko viac.
Zdroj: shutterstock
V zimnom období majú izbové rastliny málo svetla, pre vykurovanie je vzduch suchý a neprospieva izbovkám, zato škodcom áno.
Tento druh má totiž špecifické nároky počas zimy, kedy na obdobie dvoch mesiacov potrebuje pobyt v miestnosti s teplotou 15 °C. V čase kvitnutia vyžaduje osobitú pozornosť, keď sa k nižšej teplote pridáva aj udržanie vyššej vlhkosti vzduchu, ktorú by malo pomôcť zvládnuť rosenie. Domov sme si ju doniesli v plnom kvete, podľa inštrukcií sme mali rastlinu umiestniť do teplejšej miestnosti, pravidelne zavlažovať a prihnojovať hnojivom na kyslomilné rastliny. Toto všetko dostala, ale zrejme pravým (neúmyselným) dôvodom nezdarného pestovania, bolo zalievanie tvrdou vodou. Medinila je totiž citlivá na vápnik.
A aký je záver? Nevzdávať sa, ani my sa nevzdáme a zadovážime si novú rastlinu, a skúsime to zas. Každý sa najlepšie poučí na svojich vlastných chybách.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.