Reklama

Nenechajte svoju obľúbenú izbovku uschnúť, poskytnite jej prvú pomoc

Pre izbovky je zimné obdobie náročným obdobím, preto potrebujú náležitú starostlivosť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Kým niekto pestuje izbovky bez problémov, inému sa nedarí. Niekedy je na príčine nedostatok vody, inokedy premokrenie. Problémy robí aj nízka vlhkosť vzduchu, či plesne v substráte alebo škodce. Príčin nezdaru môže byť mnoho, no tie banálne sa dajú vyriešiť ľahko, lacno a efektívne.

Usychajúce listy - začiatok konca?

Nemusí to tak byť, pokiaľ rastliny pravidelne kontrolujete. Ak si všimnete, že na vašej obľúbenej izbovej rastline začínajú usychať konce listov, zakročte. Čistými a ostrými nožnicami poškodené listy zrežte do zdravého pletiva. Podobne tak urobte s usychajúcimi stonkami. Zo zdravých častí čoskoro vyrastú nové.

Zdroj: Michal Sedláček

1. Ak zo stonky opadnú spodné listy a už nie je taká atraktívna, odrežte ju tesne pri pôde.

Zdroj: Lucia Harničárová

Presádzajte izbovky

Presaďte ju

Ak ste pobadali, že sa vašej izbovke nedarí, no živiny aj závlahový režim sú v poriadku, na príčine môže byť substrát alebo málo miesta na korene. Najlepšie teda bude rastlinu presadiť. Čerstvý substrát a trochu väčší črepník zaiste prospejú. Rastlina obzvlášť potrebuje novú nádobu, ak jej korene prerástli cez otvory v dne.

Zdroj: Lucia VALKOVIČOVÁ

Na spodok črepníka nasypte keramzit, ktorý bude slúžiť ako drenážna vrstva. Cez stred črepníka bude prechádzať bambusová tyč, okolo ktorej nasypte substrát a vysaďte kvetinu

Drenážou proti zahnívaniu

Väčšine pestovaných druhov nerobí dobre, ak majú korene neustále podmáčané. Bez drenážnej vrstvy navyše rastlinu veľmi ľahko prepolievate. Tento stav vedie k zahnívaniu koreňov, napadnutiu rastliny hubovými chorobami, ktorých sa zbavuje len veľmi ťažko. Preto najlepšie urobíte, ak na dno nádoby pri presádzaní vložíte štrk alebo keramzit. Vrstva tohto materiálu zabezpečí lepší odtok prebytočnej vody zo zálievky.

Zdroj: shutterstock.com

Prebuďte svoje izbové rastliny opäť k prosperite.

Príliš sucho

Rovnako ako premokrenie, ani prílišné sucho nerobí rastlinám dobre, samozrejme, ak nepestujete kaktusy. Podstatné je, aby to nezašlo tak ďaleko, až rastlina dosiahne bod vädnutia, lebo v takom prípade obnova pravidelnej zálievky nepomôže. Ak patríte k zábudlivým majiteľom izbových rastlín, najlepšie bude, ak si zalievanie zautomatizujete. Zaveďte si systém, polievajte napríklad vždy v ten istý deň v týždni. Nezabudnte, ak si do mobilu uložíte poznámku. Zakúpiť si môžete aj vlhkomer, ktorého stupnica vás navedie, kedy je správny čas na ďalšie zaliatie.

Zdroj: archív redakcie Záhradkár

Starostlivost o izbove rastliny

Vlhkosť vzduchu

Vždy, keď si zadovážite nový druh izbovej rastliny, vopred si zistite, aké podmienky jej vyhovujú. Dôležité je nielen svetlo, či pobyt na priamom slnku, ale aj vlhkosť vzduchu.
V prípade, že vaša rastlinka patrí k tým náročnejším, doprajte jej luxus, ktorý vyžaduje. Na zvýšenie vlhkosti vzduchu v jej okolí poslúži automatický zvlhčovač vzduchu, ale postačí aj podmiska naplnená keramzitom alebo štrkom ponoreným vo vode. Tá sa bude priebežne odparovať a zvyšovať vlhkosť vzduchu v okolí rastliny. Nezabudnite ju však priebežne dopĺňať.

Autor článku

Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.