Reklama

Omamná vôňa, pikantná chuť a všestranné využitie! Objavte druhy NÁDCHOVNÍKA a ich vlastnosti

Masť máte raz-dva hotovú.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Ak chcete mať stále poruke takpovediac stelesnenú prírodnú lekárničku, ktorá navyše spestrí interiér a čistí vzduch, nádchovník by mal byť rozhodne pevnou súčasťou vašej domácnosti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jednoduchý a účinný! Recept na domáci sirup z nádchovníka

    Čoraz viac obľúbený nádchovník je viac než len obyčajná izbová rastlina. Okrem príjemnej vône a pôvabného vzhľadu skrýva v sebe zázračnú liečivú silu. A navyše, vďaka nenáročnosti ho zvládne pestovať naozaj každý.

    Nádchovník je len ľudový názov

    Nádchovník je len ľudový názov a podľa správnosti názvoslovia je jeho označenie koleus voňavý (Coleus amboinicus). Rod Coleus a Plectranthus sú veľmi blízko príbuzné druhy, ktorých základný rozlišovací znak je tvar kvetu, preto je niekedy pomenovanie druhov mätúce.

    Síce pôvod tejto vytrvalej byliny z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae) nie je úplne známy, už po generácie je cenená v Južnej Amerike, Afrike či Ázii nielen ako medikament tradičnej medicíny, ale je aj nezameniteľnou súčasťou pokrmov miestnej gastronómie. Z týchto oblastí sa vďaka svojim liečivým vlastnostiam a ľahkému pestovaniu postupne rozšíril do mnohých častí sveta.

    Závan sviežosti

    Nenápadná rastlinka plná zdravia na prvý pohľad zaujme dužinatými aromatickými listami, ktoré sú pokryté jemnými striebristými chĺpkami a výnimkou nie sú ani panašované odrody. Lístky po odtrhnutí alebo pošúchaní prstami uvoľnia výrazne osviežujúcu vôňu. Obsiahnuté vonné silice priaznivo pôsobia pri problémoch s nádchou a pripomínajú zmes medovky a mäty alebo štipľavejšiu kombináciu tymianu, pamajoránu a terpentínu.

    Zdroj: Archív SCHS

    Ak radi skúšate nové jedlá, nádchovník prekvapí arómou pamajoránu i mäty a používa sa ako exotické korenie do zeleninových šalátov, pri výrobe omáčok i marinád či na ochutenie rýb, ovčieho, kozieho mäsa a najmä diviny.

    Všestranné využitie

    Síce je nádchovník predovšetkým známy ako izbovka s blahodarnými účinkami pre zdravie, zaiste oceníte aj jeho iné, možno prekvapivé vlastnosti. Pôsobí antibakteriálne, čistí vzduch, v miestnosti s jeho prítomnosťou sa omnoho lepšie dýcha a v spálni zabezpečí dobrý spánok. Cez leto by nemal chýbať na terase či balkóne, keďže jeho aróma odpudzuje nepríjemný hmyz. Po roztlačení ho naneste na kožu a bude pôsobiť ako prírodný repelent proti muchám a komárom.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Nádchovník ZADARMO! Takto jednoducho ho rozmnožíte

      Namnožte si ho a vysaďte do debničiek spoločne s letničkami, účinne odpudí vošky obdobným spôsobom ako jeho príbuzný plektrant ťahavý (Plectranthus coleoides). Síce sa nedobre suší, priedušné vrecko s rozdrvenými sušenými listami pomôže odohnať mole v potravinách alebo podobne ako levanduľa v šatníku krásne prevonia bielizeň. Čerstvé lístky môžete vložiť do vrecka vysávača, do okolia sa uvoľní osviežujúca vôňa.

      Podľa dostupných zdrojov existuje okolo 350 rôznych druhov nádchovníka, pričom sa okrem P. amboinicus najčastejšie môžete stretnúť s ďalšími liečivými druhmi, ktoré s obrázkom aj popisom nájdete v galérii tohto článku.

      — Záhradkár

      Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.