Krásne, zaujímavé a moderné. Vyberte si z týchto izbových rastlín a nebudete ľutovať! Budú ozdobou vašej domácnosti vďaka svojim krásnym listom.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: botanikaland.hu
Galéria k článku

1. Kalatea
Kalatea pochádza z tropických dažďových pralesov Južnej Ameriky a patrí medzi najkrajšie izbové rastliny vďaka svojim nádherne vzorovaným listom. Tie môžu mať pestré odtiene zelenej, fialovej, ružovej či striebornej farby a často majú výrazný vzor. Spodná strana listov býva fialová, čo dodáva rastline na štýlovosti a zaujímavosti.
Kalatea patrí medzi náročnejšie rastliny na starostlivosť. Vyžaduje svetlé, ale rozptýlené svetlo a vysokú vzdušnú vlhkosť. Pravidelné rosenie alebo umiestnenie pri zvlhčovači jej veľmi prospieva. Pôdu potrebuje stále mierne vlhkú, no premokrenie môže spôsobiť hnilobu koreňov.
Počas jarných a letných mesiacov ocení pravidelné hnojenie.
Ak jej doprajete správne podmienky, odmení sa vám nádhernými listami.
Zdroj: shutterstock
Kalatea je jednou z mála izbových rastlín, ktoré produkujú kyslík aj v noci.
2. Alokázia
Alokázia pochádza z tropických oblastí Ázie a Austrálie. Patrí medzi najzaujímavejšie izbové rastliny vďaka svojim veľkým listom, ktoré môžu mať lesklý zelený, tmavofialový alebo striebristý povrch s výraznými žilkami. Vďaka svojmu jedinečnému vzhľadu si vyslúžila prezývku - Slonie ucho.
Táto rastlina je však pomerne náročná na starostlivosť. Vyžaduje svetlé stanovište, ale bez priameho slnečného žiarenia, ktoré by mohlo spáliť jej citlivé listy. Má rada vysokú vlhkosť, preto ocení pravidelné rosenie.
Alokázia preferuje stále mierne vlhký substrát, ale neznáša premokrenie. Počas rastového obdobia (jar a leto) potrebuje pravidelné hnojenie, zatiaľ čo v zime sa jej rast spomaľuje a vyžaduje menej vody.
Táto exotická kráska určite upúta pozornosť v každom interiéri, no vyžaduje si starostlivosť a vytvorenie vhodných podmienok.
Zdroj: botanikaland.hu
Alokázia zaujme bielym zdobením listov.
3. Maranta
Maranta pochádza z Južnej a Strednej Ameriky. Patrí určite k tým najkrajším a najzaujímavejším izbovým rastlinám.
V angličtine sa nazýva aj Prayer Plant – modliaca sa rastlina, keďže v noci svoje listy skladá k sebe. Nad ránom sa listy opäť rozvinú.
Maranta je tiež známa tým, že dokáže čistiť vzduch, čím prispieva k zdravšiemu prostrediu v interiéri.
Treba priznať, že táto rastlina patrí medzi tie náročnejšie na starostlivosť. Vyhovuje jej svetlé miesto, ale nie priame slnko. Celoročne má rada teplo a vlhko. Ocení rosenie listov a počas jarných a letných mesiacov aj živiny v podobe hnojiva, ktoré môžete aplikovať dvakrát mesačne.
Zdroj: shutterstock
Na celom svete existuje len 14 druhov z rodu maranta, ktoré dostali meno po svojom objaviteľovi benátskom botanikovi Bartolomeovi Marantovi.
4. Kyslička
Kyslička (Oxalis) ponúka rastliny s rôznymi typmi listov. Vďaka šľachteniu dnes poznáme viac ako 800 druhov kysličiek, pričom všetky upútajú pozornosť na prvý pohľad. Ich neodolateľne krásne listy vyrastajú z hľúz na dlhých, tenkých stonkách a môžu mať rôzne farby – od zelenej až po sýto purpurovú.
Táto rastlina má svoje špecifické nároky na pestovanie a vyžaduje vhodné prostredie. Obľubuje slnečné miesto, ideálne na okennom parapete orientovanom na východ. Pôda by mala byť dobre priepustná a vždy mierne vlhká – dávajte však pozor, aby nebola premokrená. V lete, keď sú vysoké teploty, treba zálievku zintenzívniť, zatiaľ čo na jeseň a v zime ju treba obmedziť. Počas jarných a letných mesiacov kyslička ocení pravidelné prihnojovanie. V teplých mesiacoch ju môžete letniť vonku.
Na zimu prechádza do vegetačného obdobia a jej listy usychajú. Vtedy je vhodné črepník s hľuzami premiestniť na miesto s teplotou okolo 10 – 12 °C. Na jar ju opäť postavte na svetlé stanovište, začnite so zálievkou a podľa potreby jej doprajte čerstvý substrát.
Zdroj: shutterstock
Od jesene až do zimy je rastlina v útlme, jej lístky začínajú vädnúť. V tomto čase ju nepolievajte a presuňte do chladnej miestnosti.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.