Reklama

Pestovateľka izboviek varuje: Väčšina začínajúcich pestovateľov robí chybu práve tu

Števka izbovky jednoducho miluje a pri rozhovore s ňou to aj cítiť.

Zdroj: Štefánia Malčeková

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Štefánia Malčeková sa pestovaniu izbových rastlín venuje takmer 20 rokov. Najprv to bol len koníček, neskôr sa stal jej zamestnaním.

Možno ju viacerí poznáte z Facebooku zo skupiny Rastliny od Števky. Nádherné exempláre od nej mám vo svojej domácej zbierke aj ja a priznávam, je veľmi ťažké odolať ďalším kúskom, ktoré z fotografií priam kričia, aby som im dala domov.

Začala s orchideami

Ako mnohí vášniví „izbovkári“, aj Števka začala s orchideami a skončila nakoniec (hoci koniec ešte zďaleka nie je) pri aroidoch. V jej zbierke je vyše 2-tisíc rôznych druhov, odrôd a foriem. „Mojou srdcovkou sa stali antúrie a filodendrony. Ich rôznorodosť je očarujúca a pestovanie prevažne jednoduché. Keď sa koníček stane vašou prácou a naďalej ostane aj koníčkom a maximálne sa mu venujete, myslím si, že sa dá hovoriť o šťastí. Moja práca ma baví, napĺňa ma. Každý deň vidím výsledky svojej snahy. Zanechávam za sebou množstvo krásnych rastlín a veľa šťastných ľudí, ku ktorým sa moje rastliny dostanú,“ vraví pestovateľka s úsmevom na perách.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:01
Duration 0:30
Remaining Time 0:29
Loaded: 25.30%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Čo škodí IZBOVÝM rastlinám v zime? Na TOTO dajte pozor!
    Zdroj: NMH"Záhradkár

    Ako ste sa dostali k pestovaniu izbových rastlín?

    U nás v rodine je pestovanie tradícia. Dodnes si pamätám obývačku a presklenú verandu u starkej a sobotné dopoludnia, keď som už ako 8- alebo 10-ročná mala na starosti polievanie rastlín a ich údržbu. Tak ako starká, aj moja mamina má plnú obývačku rastlín.

    Akým smerom sa uberali vaše kroky pri voľbe povolania?

    Láska ku kvietkom, k rastlinám rastie celý život so mnou. Po skončení školy som si našla prácu snov – zamestnala som sa v kvetinárstve. Zrejme tam som sa stala nevyliečiteľnou „kvietkomaniačkou“. Mala som možnosť dostať sa k nádherným kúskom, a tak sa zbierka veľmi rýchlo rozrástla. Keď najbližší videli moje nadšenie z rastlín, vždy mi k sviatku alebo len tak z lásky darovali izbovku. Zrazu tých rastlín bolo toľko, že som pre ne musela zariadiť vlastné bývanie – skleník.

    Svetlo, teplo, voda a živiny tvoria jeden komplex a musia byť v správnom pomere. Ak niektorý z týchto faktorov nie je v optime, dôjde k fyziologickým poruchám – k strate farby, deformácii a vädnutiu listov, hnilobe koreňov.

    — Štefánia Malčeková

    Podarovanie izbovej rastliny je teda vašou rodinnou tradíciou?

    Takéto tradície mali doma určite viaceré rodiny, no akosi sa na ne pozabudlo. Keď ľudia pre pandémiu museli ostať doma, pracovať z domu, tej zabudnutej tradícii vdýchli opäť život. Do svojich domovov chceli vniesť kúsok života, prírody, a tak sa začal zelený ošiaľ, ktorý postupne pohltil každú generáciu. V priebehu pár rokov sa stal životným štýlom.

    Ako vplývajú rastliny na psychiku človeka?

    Náš skleník je pre mňa oázou pokoja, napĺňa ma pozitívnou energiou. Po náročnom dni si zvyčajne sadnem ku kozubu so šálkou čaju a všade okolo mňa sú rastliny. Vtedy úplne vypnem, zrazu všetky problémy aspoň na chvíľu zmiznú. Možno to bude znieť uletene, ale mám pocit, že rastliny sa mi prihovárajú, oslovujú ma, aby mi ukázali nový list, rast, puky, kvety. Porozprávam sa s nimi, pochválim ich, ale aj dohováram a mám pocit, že ma počúvajú, poslúchajú a potom sa pretekajú, ktorá z nich bude najkrajšia. Okrem toho, že ma napĺňajú šťastím, ma naučili, čo je to pocit hrdosti. Ten nastupuje vtedy, keď sa z malého kolienka podarí vypestovať krásnu rastlinku.Pestovanie zlepšuje pamäť. Veď kto by nechcel vedieť aj latinské názvy svojich po­kladov? V neposlednom rade však pomáhajú zvládať aj stresové situácie. Ako? Nepodľahnite panike, keď sa objavia škodcovia. (Úsmev.)

    Ako sa nestať otrokom svojich rastlín pri takom množstve, aké máte doma vy?

    V našom skleníku máme len také rastliny, ktoré majú podobné nároky na teplotu, vlhkosť. Vždy si naštudujem pestovateľské podmienky rastliny, ktorú chcem doplniť do zbierky. Musím vedieť, odkiaľ pochádza, aké podmienky má vo svojom prirodzenom prostredí. Väčšina začínajúcich pestovateľov práve tu robí chybu. Uspokojí sa s názvom rastliny, potom si ju zaobstará a rovno začne zbierať informácie o polievaní a hnojení. Vo svojej facebookovej skupine sa často stretávam s otázkou, či je rastlina náročná. Žiadna rastlina nie je náročná, ak jej viete zabezpečiť vhodné podmienky a nesnažíte sa jej nanútiť tie, ktoré máte doma. Otrokom svojich rastlín sa stane človek vtedy, keď začne pestovanie od konca, teda od vzhľadu rastliny. Začnite preto radšej pekne od začiatku. Vytvorte vhodné podmienky, a množstvo svetla, od ktorého sa odvíja aj množstvo a intenzita zálievky. Zbytočne budete šesťkrát denne behať okolo rastlín s rozprašovačom a púšťať im zvlhčovač, keď majú nedostatok svetla.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Marcela Šišoláková

    Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
    Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.