Zelené steny so živými rastlinami sa pôvodne objavovali vo veľkých vstupných halách, na recepciách hotelov či v halách korporácií. Oživili tak priestranný a nudný priestor. Vďaka tomu, že na trhu existujú aj plne automatické systémy, takéto riešenia nevyžadovali takmer žiadnu starostlivosť.

Spôsoby pestovania
Existuje nespočetné množstvo systémov pre vertikálne pestovanie rastlín, preto spomenieme len zopár, ktoré sa využívajú pri tomto spôsobe pestovania najčastejšie.
Jedným z najobľúbenejších systémov je takzvané hydroponické pestovanie, pri ktorom rastliny nepotrebujú substrát. Sú umiestené priamo vo vode s pridaním roztoku na báze komplexného hnojiva. To sa skrz koreňový systém dostáva priamo k rastlinám a podporuje ich zdravý rast.

Ďalším riešením je použitie špeciálnych pestovateľských vreciek, najčastejšie z plsti, netkanej lisovanej súknovitej textílie zo živočíšneho vlásia. Ak nemáme vybudovaný komplexný zavlažovací systém, takéto vrecká je potrebné vystlať nepriepustnými fóliami kvôli vlhkosti v substráte.
Nevýhodou je, že sa ku koreňovému systému nedostáva skrz fóliu takmer žiadny vzduch. Riešením je použitie vreciek bez fólií, avšak v tomto prípade je potrebné myslieť na nadbytočnú závlahu, ktorá musí niekam odtekať. Z rastlín pestovaných vo vyšších radoch je voda odvádzaná vďaka gravitácii do tých nižších. Pod najspodnejšími vreckami je ale dôležité upevniť žliabok, prípadne nádobu, v ktorej sa prebytočná voda bude zhromažďovať.

Pri vreckách ešte zostaneme, pretože ďalším spôsobom vertikálneho pestovania rastlín je použitie nepriepustných vreciek. Fungujú na príncípe pestovateľských vreciek s použitím nepriepustnej fólie, na pohľad však nemusia byť tak pekné ako tie z plsti.
Pri pestovaní v substráte sa pred vysadením rastlín používajú podporné mykorízne huby, ktoré sa naviažu na korene rastlín.
Myslite na umiestnenie
Pri umiesťovaní živých stien je dôležité myslieť na to, aké rastliny v nich chceme pestovať. Steny s bylinkami môžeme sezónne umiestniť aj von na balkón. Izbové rastliny by mali mať dostatočný prísun slnečného žiarenia, nikdy však nie na priamom slnku.

Zelené steny je ideálne umiestňovať oproti oknám. Ak na to miesto nedopadá dostatočné množstvo svetla, pomôcť si môžeme aj umelým osvetlením.
Celkom drahý špás
Ak sa rozhodnete pre vertikálne pestovanie rastlín, pripravte si peňaženky. Systém na mieru stojí okolo 600 € na štvorcový meter. Táto suma sa ale môže vyšplhať až do násobkov v prípade, že by ste chceli poloautomatické alebo úplne sebestačné systémy. Pri nich sa ale už naozaj o nič starať nemusíte. Systém je napojený na vodu, ktorú si sám reguluje a rovnako sám si dokáže dávkovať aj potrebné množstvo hnojiva.

Zvládnete to aj doma
Vďaka kreatívnym a zručným pestovateľom dnes ale existujú aj lacné možnosti. Tie zvládnete so štipkou šikovnosti aj sami. Budete potrebovať nepriepustnú vaničku s rámom, do ktorej stačí pridať substrát. Naň sa uchytí netkaná textília a ako posledné chovateľské pletivo, ktoré zabráni rastline z vertikálnej steny vypadnúť. Ideálnymi rastlinami pre takýto spôsob sú sukulenty, mach, brečtany alebo vzdušné rastliny tillandsie. Skúsiť, samozrejme, môžete aj vertikálne pestovanie v už spomínaných vreckách.

Čo sa do živej steny hodí
Vyberajte si menšie rastliny, ktoré aj v staršom veku nedorastú do extrémnych veľkostí, pretože by vám zabrali naozaj veľa miesta. Vhodnými rastlinami pre vertikálne steny sú ťahavé potosovce, filodendrony, zamiokulkas, calathea, draceny, maranty či farebné fittonie.

Bezúdržbová alternatíva
V poslednom čase sú vkusnou alternatívou machové steny. Používajú sa stabilizované machy, ktoré si svoju farbu zachovajú niekoľko rokov. Machy potrebujú iba vlhkosť od 30 do 70 %. Výhodou navyše je, že takéto machové steny či pamely nepotrebujú svetlo, a tak si ich môžete umiestniť napríklad aj do kúpeľní.
