Kompost
Kompost je plný živín a vytvára sa fermentáciou zo zvyškov rastlín. Zložky živín sú v rôznom pomere, no najvýživnejší kompost je spravidla ten, ktorý si dokážeme vytvoriť z vlastných zvyškov doma.

Nevýhodou kompostu je, že má veľmi nízku priepustnosť, preto je síce jedným z hlavných zložiek substrátu, ale nie jediným a mal by byť doplnený aj o ďalšie, priepustné zložky.
Humus
Mnoho ľudí, aj tých skúsenejších, si mýli kompost s humusom. Nie je to však to isté. Humus je jednou z najúrodnejších častí pôdy. Vďaka baktériám, plesniam, hubám, vode a rôznym teplotám dochádza k rozkladu organických látok rastlinného a živočíšneho pôvodu a vznikajú z nich jednoduché anorganické látky. Z týchto jednoduchých anorganických látok vďaka ďalším biologickým procesom dochádza k vzniku zložitých anorganických látok. Táto fáza sa nazýva humifikácia. Vznikajú v nej napríklad humusové kyseliny a minerály. Kvalitný humus má pomer uhlíka k dusíku 5:1.

Rašelina
Proces vzniku rašeliny je tiež veľmi dlhý a náročný. Vzniká v rašeliniskách rozkladom tráv, machu a rastlín. Rašelina je veľmi priepustná a dokáže zadržiavať vodu. Nevýhodou rašeliny na druhej strane je nízky obsah živín. Práve preto by sa mala vždy kombinovať s humusom alebo kompostom.

Piesok
Najväčšou výhodou pieskovej zložky v substráte je, že dokáže zvýšiť priepustnosť a tiež dokáže zlepšovať odtok vody. Práve preto sa používa pri výseve trávnika, pri pestovaní bonsajov či sukulentov. Jeho nevýhoda je, že neobsahuje žiadne živiny. Práve preto by mal byť kombinovaný so zložkami, ktoré živiny obsahujú.

Keramzit
Keramzitom sa kedysi zakrývala vrchná vrstva substrátu izbových rastlín. Obmedzuje vysychaniu pôdy a pôsobí dekoračne. Využijete ho však ako drenáž alebo hlavnú zložku pri hydroponickom pestovaní. Jeho ďalšou výhodou je jeho nízka hmotnosť a tepelná izolácia, keďže je veľmi pórovitý. Preto vašim rastlinám čiastočne pomôže pri zazimovaní.

Perlit
Perlit je prírodný materiál. Dokáže stabilizovať vlhkosť v pôde, prevzdušňuje substráty, zlepšuje využitie hnojív a je odolný voči mikroorganizmom a plesniam. Tieto jeho vlastnosti zúžitkujete pridaním hlavne k malým rastlinám či k výsevu.

Íl
Íly ako nosiče chemických hnojív je možné využívať pri zlepšovaní vlastností pôd. Ílovitá pôda je ťažká a mazľavá, zostáva dlho mokrá a pri vysychaní praská. Obsahuje málo vzduchu a je studená. Ílovito-hlinitá pôda však vyhuvuje hlúbovej zelenine ako kapusta, kel, kaleráb, karfiol či brokolica.

Kôra
Kôra stromov nemusí byť len dekoračným prvkom alebo súčasťou mulčovania. Drevená kôra sa do substrátov dáva kvôli vzdušnosti a hrubej štruktúre, ktorá pre niektoré rastliny môže byť ako opora. Takýto druh substrátu je vhodný pre epifyticky rastúcice rastliny, napríklad orchidey, pri ktorých sa pridáva väčšinou píniová kôra.

Kokosové vlákno
Kokosové vlákno môžete v záhradkárstvach vidieť veľakrát v listovanej forme ako tabletu. Po jeho namočení sa jej objem mnohonásobne zväčší. Kokosové vlákno má schopnosť zadržiavať vodu. Zároveň je tento materiál aj veľmi vzdušný, preto zabezpečí dostatočné podmienky pre rozvoj koreňov.
