Reklama

Škodce na izbových rastlinách: 6 NAJČASTEJŠÍCH VOTRELCOV a návod, ako sa ich zbaviť

Prvým krokom je správna identifikácia škodcu. Včasným zistením jeho výskytu rýchlejšie a efektívnejšie môžete zvoliť správnu ochranu.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Zoltán Tamašek

Odborník na ochranu rastlín

Existuje niekoľko druhov škodcov izbových rastlín a všetky sú rovnako škodlivé a nepríjemné. Je však dôležité poznať príznaky, na ktoré si treba dávať pozor, a rýchlo identifikovať zamorenie skôr, ako sa rozšíri na ďalšie rastliny.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:59
Remaining Time 0:59
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | VLNATKA na izbových rastlinách: Ako sa jej zbaviť?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    ČERVCE

    Ľahko si ich pomýlite s hubami alebo plesňami. Vyzerajú ako malé kúsky bielej bavlny. Majú tendenciu zhlukovať sa na stonkách a listových kĺboch alebo pozdĺž žilnatiny. Prvým príznakom je lepkavá priesvitná látka na listoch a samozrejme biele chrobáky. Poškodenie sa prejavuje zakrpateným alebo deformovaným rastom a opadom listov alebo výhonkov.

    Akonáhle zbadáte škodcu, umyte rastlinu draselným mydlom – toto zničí veľké množstvo dospelých jedincov, nýmf aj vajíčok. Nasaďte malú osičku Citripar (Anagyrus vladimiri) ktorá parazituje červce. Je veľmi spoľahlivá, použiteľná do zimných záhrad alebo do bytu. Použiť môžete aj lienku Criptobug (Cryptolaemus montrouzieri).

    Prvým krokom je správna identifikácia škodcu. Včasným zistením jeho výskytu rýchlejšie a efektívnejšie môžete zvoliť správnu ochranu.

    — Zoltán Tamašek

    ROZTOČCE

    Výpovedným znakom zamorenia roztočcami sú jemné pavučinky. Zvyčajne sa nachádzajú na spodnej strane listov alebo na špičkách výhonkov. Ak sa pozriete bližšie, uvidíte malé roztočce. Aj v tomto prípade umyte rastlinu draselným mydlom. Čo najrýchlejšie nasaďte dravé roztoče Spidex vital (Phytoseiulus persimilis), o pár týždňov na rastlinách nezostane ani stopy po roztočcoch.

    SMÚTIVKY

    Ak uvidíte otravné malé čierne mušky lietať okolo izbových rastlín a biele až priesvitné larvičky plaziť sa v pôde,sú to smútivky. Ak sú premnožené, ich larvy poškodzujú korene, ktoré sú následne náchylné na hubové ochorenia. Na ich signalizáciu používajte žlté lepové doštičky. Po zistení ich prítomnosti čo najrýchlejšie aplikujte užitočné hlístice Entonem (Steinernema feltiae). Zálievku opakujte o 4 až 5 týždňov.

    VOŠKY

    Bežne sa vyskytujú v záhrade, ale môžu spôsobiť škody aj na vašich izbových rastlinách. Rozmnožujú sa veľmi rýchlo. Zvyčajne sa zhlukujú na nových rastových vrcholoch, čo ich robí zreteľnejšími. Rastliny sa zdeformujú, zastavia rast a môže nastať i opad listov.

    Pri výskyte vošiek čo najrýchlejšie aplikujte voškárikov – najlepšie viac druhov. Keď neviete rozlíšiť presný druh vošky, aplikujte Aphiscout (Aphidius colemani, Aphidius ervi, Aphelinus stomachis, Praon volucre, Ephedrus cerasicola). Pri zelenej voške použite Aphipar (Aphidius colemani).

    STRAPKY

    Sú také malé, že ich sotva vidno, takže zamorenie môže zostať bez povšimnutia, kým sa populácia nestane veľmi veľkou. Dobrou správou je, že strapky sú najmenej bežné zo všetkých druhov škodcov. Sú to malé čierne chrobáčiky (môžu byť tiež hnedé, žltozelené alebo biele) s tenkými telami a špicatým chvostom.

    Dospelce majú krídla, ale nie sú to dobrí letci. Listy vyzerajú, akoby boli špinavé, nové výhonky sa často deformujú. Poškodené časti rastlín zhnednú, listy opadávajú. Napádajú ďalšie a ďalšie rastliny. Nakoľko proti nim kvôli rezistencii nefungujú spoľahlivo ani chemické prípravky, vždy aplikujte dravé roztoče Swirski (Amblyseius swirskii).

    MOLICE

    Molica skleníková vyzerá ako malý biely motýlik. Dospelce kladú vajíčka na spodnú stranu listov, takže populácia sa môže rásť veľmi rýchlo bez povšimnutia. Keď sa dotknete napadnutej rastliny, dospelé jedince budú poletovať okolo rastliny, čím ich ľahko identifikujete. Na spodnej strane listov môžete vidieť malé biele bodky (larvy) a moličky (nymfy/dospelce). Prvá vec, ktorú si väčšina ľudí všimne, je lepkavá tekutina na listoch, ktorú molice vylučujú. Poškodené listy pomaly zožltnú a spadnú z rastliny.

    Preventívne vložte do črepníkov žlté lepové doštičky. Akonáhle vidíte na lepových doskách prvé molice, okamžite aplikujte minimálne trikrát po sebe v týždenných intervaloch moličiara Enstrip (Encarsia formosa). Je možné kombinovať viac užitočných organizmov, ako sú napríklad dravé roztoče Swirski (Amblyseius swirskii).

    Vyberáme pre vás niečo PLUS