Reklama

Spoznajte škodcov a choroby orchideí

Poradíme vám, ako sa zbaviť škodcov na orchideách.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Pestovanie orchideí so sebou prináša nielen úspechy v podobe krásnych, bohato rozkvitnutých rastlín, ale aj starosti pri výskyte choroby či škodcu.

Ponúkame vám prehľad tých, s ktorými sa pri pestovaní orchideí najčastejšie stretávate.

Živočíšne škodce

Najčastejšie sa môžu objaviť vošky, puklice a červce. Ak rastliny pravidelne kontrolujete a podchytíte škodcu skôr, ako sa rozmnoží, je veľká pravdepodobnosť, že sa ho zbavíte bez použitia chemických prípravkov.

Vošky

Dokážu sa veľmi rýchlo rozmnožiť a spôsobiť vážne škody na orchidei. Objavujú sa hlavne v lete. Do bytu sa dostanú počas vetrania cez otvorené okná. Často však cicajú na dobre viditeľných miestach ako sú kvetné stopky alebo mladé výhonky s mäkkými pletivami. Počas pravidelnej kontroly orchideí ich ľahko zbadáte. Pri malom napadnutí sa ich zbavíte dôkladným osprchovaním rastliny.

Puklice

Prvé štádium napadnutia rastliny puklicami sa prejavuje lepkavým povlakom na listoch alebo stonkách. Ak na vašej orchidei spozorujete hnedé štíty, neodlupujte ich. Pomohli by ste tak pukliciam rozptýliť sa po celej rastline. Potrite štíty jedlým olejom alebo liehom (použite napríklad vatovú tyčinku) a po niekoľkých dňoch odstráňte jemnou kefkou a mydlovou vodou. Kontrolujte aj spodnú stranu listov, pretože je obľúbeným miestom puklíc.

Červce

Vatová pavučinka s voskovým povlakom je dielom červcov. Najčastejšie ju môžete objaviť v hornej časti koreňového balu, alebo na spodnej strane listov orchideí. Pri silnom napadnutí použite postrek spolu so zmáčadlom, ktoré zničí vonkajší ochranný obal škodcu.

Choroby orchideí

Bežný pestovateľ sa môže stretnúť hlavne s baktériovými a hubovými chorobami orchideí. Najčastejšou príčinou šírenia je nadmerná vlhkosť prostredia a nedostatočný pohyb vzduchu v miestnosti. Vo väčšine prípadov stačí zlepšiť pestovateľské podmienky. Často však poškodenie rastliny zájde tak ďaleko, že sa už nedá zachrániť.

Hubové choroby

Objavujú sa hlavne v zimnom období, kedy sa menej vetrá a rastliny často trpia zaužívanou letnou intenzívnou zálievkou. Pri koreňoch môžete najčastejšie nájsť Fusarium, ktoré postupne napadne aj nadzemné časti rastliny. Ak je orchidea už oslabená natoľko, že sa nedokáže sama s chorobou vysporiadať, môžete aplikovať prípravky proti hubovým chorobám - fungicídy. Pri pestovaní je však najdôležitejšia prevencia.

Bakteriózy

Objavujú sa vtedy, keď voda dlhší čas stojí v pazuchách listov. Pletivá rastlín sú sklovité, často sfarbené do hneda alebo čierna. Aj v tomto prípade je nutné zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu, aby sa voda mohla rýchlo odpariť. Pri bežnom pestovaní sa bakteriózy vyskytujú len ojedinele. Častejšie sú v uzavretých priestoroch s vysokou vzdušnou vlhkosťou a nedostatočným vetraním – pestovanie vo vitrínach či malých skleníkoch.

Vírusové choroby

Vírusy môžu mať rastliny v sebe bez toho, aby sa prejavili navonok. Vírusové choroby sa môžu z rastliny na rastlinu prenášať rovnako prostredníctvom hmyzu alebo pracovnými nástrojmi. Orchideu s vírusom už nezachránite. Najlepšie urobíte, ak sa s ňou rozlúčite, aby sa neinfikovali aj ďalšie vaše rastliny. V žiadnom prípade ju, ale, nedávajte na kompost.

Vyberáme pre vás niečo PLUS