Reklama

Správny dátum je len jeden! Kedy stavať vianočný stromček podľa etnologičky Nádaskej?

Najčastejším dňom zdobenia stromčeka je Štedrý deň. Tento termín pre zdobenie vychádza aj z našich tradícií, kedy sa práve v tento deň stromček doniesol do domu a zdobil rôznymi prírodnými ozdobami - orieškami, slamenými a drevenými ozdobami či cukrom zabaleným v papieri, z ktorého neskôr vzišli salónky.

Zdroj: Archív NMH

Reklama

Vianočný stromček prichádza na naše územie pomerne neskoro, dlhé stáročia bol symbolom Vianoc Betlehem. Prišiel z nemeckého územia. Najprv bol záležitosťou šľachtickou, už v 17. storočí sa stavali v šľachtických kúriách stromčeky. Potom tento zvyk prebrali mešťania a až neskôr sa stromček stal súčasťou vidieckych domácností.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:10
Remaining Time 0:10
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Januárový Záhradkár odštartuje nový rok vo veľkom štýle

    V niektorých slovenských regiónoch, dokonca ešte v 30. rokoch 20. storočia bol stromček novinkou. V meštianskych salónoch a šľachtických kúriách bolo veľa priestoru, takže stromčeky boli obrovské. Vo vidieckych domčekoch bolo miesta menej. Kvôli nedostatku miesta bol stromček zavesený na povrázku pribitom na strope. Ľudia boli silne spätí s prírodou a bolo im ľúto vyťať celý strom. Preto len odrezali vrcholec. V Prešporku, dnešnej Bratislave, bolo úlohou otca dohodnúť sa s horárom, s lesníkom na kúpe stromčeka. Väčšie dobrodružstvo však bolo, keď otec dostal povolenie od horára a išiel s deťmi pre stromček do lesa. Bolo to vždy na Štedrý deň. Prečo? Pretože tým sa odbremenila mama, ktorá mohla so staršou dcérou pripravovať večeru.

    Stromček zdobili rodičia s deťmi, neskôr deti samé, až na Štedrý deň popoludní.

    — Katarína Nádaská

    Prvé ozdoby boli zo slamy. Dievčatá okrem iných zručností svoju šikovnosť dokazovali aj tým, že sa naučili robiť zo slamy, ktorej bolo na každom dvore dosť, krásne ozdoby. Dievčatá v meste, ktoré chodili do mešťanských dievčenských škôl, sa učili robiť ozdoby z papiera alebo z nejakého iného materiálu. Na stromček sa vešalo aj sušené ovocie. Neskôr prišli do módy salónky. Salónky majú krásny názov, vznikli v Maďarsku, kde boli vymyslené ako špeciálna vianočná pochutina alebo cukrovinka pre mešťanov. Nazýva sa salónka, pretože patrí do salónu a nie na vianočný stromček.

    Anketa

    Kedy staviate vianočný stromček?

    • Na Štedrý deň26%
    • Prvú adventnú nedeľu6%
    • Na Mikuláša7%
    • Na Barboru1%
    • 12 dní pred Vianocami11%
    • Deň pred Štedrým dňom46%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Všetky prípravy na štedrú večeru prebiehali až na Štedrý deň. Piekli sa domáce kysnuté koláče a takisto vianočný kváskový chlebík. Cesto naň sa zarobilo už večer, cez noc kyslo a gazdinky vstávali už o druhej hodine po polnoci, aby ho stihli upiecť. Počet bochníkov závisel od veľkosti rodiny. Bolo zvykom, že kým vykukne slnko, musí byť vianočný chlebík upečený. Stromček zdobil príbytky do Troch kráľov a v ten deň ho ľudia ozdobili. Začínali totiž fašiangy.

    Etnologička Katarína Nádaská nám o vianočných zvykoch našich predkov porozprávala v podcaste Záhradkár. Epizódu nájdete na všetkých dostupných platformách vo štvrtok 19. decembra.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS