Reklama

Starostlivosť o kaktusy a sukulenty v ZIME: Nedopúšťate sa týchto CHÝB?

Kaktusy v zime nepresádzame.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

V zime si dávame záležať na ochrane nášho zdravia, no čo zdravie rastlín? Ak máte doma kaktusy, či sukulenty, aj im by ste počas zimy mali venovať špeciálnu starostlivosť. Ako sa teda o ne starať, aby nás v plnej kráse tešili na jar?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    RECEPT: Starodávna fašiangová dobrota z kyslých JABĹK
    Zdroj: pinterest/bellyfull.net

    Na svete nájdeme veľké množstvo kaktusov a sukulentov. Druh od druhu sa môže líšiť nielen zjavom, ale aj náročnosťou na starostlivosť. Kým niektoré rastliny nevyžadujú špeciálnu údržbu, iné pre svoje prežitie počas zimy potrebujú našu pomoc. Ešte predtým, ako sa pustite do starostlivosti o nádherné kaktusy, zistite si, aký druh rastliny máte doma. Len tak budete vedieť, či vyžaduje svetlo, akú zálievku jej dožičiť a či ju počas zimy niekam schovať. Zazimovanie kaktusov nie je len jediným krokom v starostlivosti o tieto rastliny. Práve v tomto období im treba dožičiť kompletné ošetrenie. Ako na to?

    Mechanické očistenie

    Okrem správneho umiestnenia rastliny je dôležité rastlinu z času na čas očistiť. Na odstránenie zvyškov listov, drobného hmyzu, či prachu môžete použiť jemný štetec. Ten z rastliny nečistoty šetrne odstráni a zároveň ju nepoškodí. V žiadnom prípade na očistenie kaktusov, či sukulentov nepoužívajte nôž. Inak riskujete poškodenie týchto rastlín.

    Kontrola koreňov

    Vykonať tento krok je dôležité, ak ste kaktusy nechali vonku až do jesene. Tým, že počas jesene viac prší, mohla sa do rastliny dostať prebytočná voda a tým mohli začať hniť jej korene. Takúto rastlinu už bohužiaľ nezachránite a preto ju radšej vyhoďte.

    Zdroj: shutterstock

    Kaktusy v zime skontrolujte, či im nehnijú korene.

    Prihnojovanie kaktusov

    Prihnojovať kaktusy stačí až začiatkom jari. No ak máte rastliny umiestnené v miestnosti, ktorá sa vykuruje, odporúča sa prihnojiť ich raz mesačne.

    Presádzanie

    Rovnako ako s prihnojovaním, aj s presádzaním kaktusov počkajte až do jarných dní. Samozrejme, v prípade, že by sa vám počas manipulácie s kaktusom rozbil kvetináč, je potrebné rastlinku presadiť ihneď.

    Zdroj: shutterstock

    Kaktusy v zime nepresádzajte.

    Poskytnutie opory

    Kaktusy, ktoré majú stĺpovitý tvar niekedy potrebujú pre svoj správny rast oporu. Tá im poskytne stabilitu a zároveň ich chráni pred tým, aby sa začali nepekne deformovať. Oporu pre kaktusy si viete vyrobiť doma, no môžete si ju zakúpiť aj v záhradkárskych potrebách.