Reklama

TOP 5 IZBOVIEK s najkrajšími listami: Sú tak krásne, že sa na ne nebudete vedieť vynadívať

Ich listy sú tak krásne, že sa na ne nebudete vedieť vynadívať

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak vás už nebaví fikus, dracena či monstera a radi by ste svoju zbierku izbových rastlín obohatili o niečo nové, zaujímavé a nevšedné, stavte na jednu z týchto piatich krásavíc.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Tieto budú v kurze! Trendy IZBOVÝCH RASTLÍN na rok 2024

    Begónia koralová

    Begonia maculata je kvôli svojim bodkovaným listom veľmi populárna. Keď sa na ne zahľadíte zblízka, zbadáte, že bodky majú krásny striebristý odtieň. Je relatívne nenáročná izbová rastlina a dokonca nejde ani o žiadny exkluzívny druh, ktorý by ste si bežne nevedeli zaobstarať.

    Zdroj: pinterest/brambleandmoss.co.uk

    Begónia koralová má na listoch striebristé bodky.

    Podmienky pestovania: Má rada vlhký vzduch, preferuje svetlé miesta bez priameho slnka, hnojiť každé dva týždne v období jari a leta

    Antúria

    Anthurium warocqueanum je považovaná za kráľovnú antúrií. Pochádza z Kolumbie a má dlhé kožovité listy so zamatovým povrchom v tmavej zelenej farbe. Ak nie ste nadšencom antúrií, táto je úplne iná. Pri správnej starostlivosti jej listy dokážu narásť do naozaj veľkých rozmerov. 

    Zdroj: pinterest/thursd.com

    Antúria má nádherné kožovité listy. Ak sa o ňu budete dobre starať, narastú do poriadnej veľkosti.

    Podmienky pestovania: Potrebuje veľa svetla, no nikdy nie priame slnko. Keďže pochádza z dažďových pralesov, ide o veľmi smädnú rastlinku, ktorú treba výdatne polievať. Potrebuje veľmi vysokú vlhkosť. Keďže ide o epifytickú rastlinu, nie je zvyknutá na veľké množstvo výživných látok. Napriek tomu ju skúsení pestovatelia odporúčajú hnojiť v malom množstve raz za týždeň počas celého roka.

    Alokázia

    Alocasia x amazonica je hľuznatá bylinná, listnatá rastlina s pekne tvarovaným vzrastom je vhodná na pestovanie ako izbová kvetina. Má mimoriadne veľké zelené listy šípovitého tvaru s výraznou žilnatinou, ako aj mierne členenými okrajmi kontrastnej bielej farby. 

    Zdroj: pinterest/gellerts.co.nz

    Táto alokázia je považovaná za veľkú citlivku, takže nič pre pestovateľov začiatočníkov.

    Podmienky pestovania: Táto izbová rastlina je považovaná za veľkú citlivku. Hovorí sa, že keď sa na ňu čo i len zle pozriete, tak sa jej nebude dariť. V lete ju môžeme umiestniť von na tienisté stanovište. Pestujeme ju na mieste s rozptýleným slnečným svetlom, znáša však aj tieň ale priame slnko nikdy. Najviac jej vyhovuje substrát z kyprej listovky s prídavkom mačinovky, dreveného uhlia a rašelinníka. Udržujeme ho vlhký, pretože rastlina neznáša vysychanie. Vyžaduje dostatočne vlhkú klímu, preto ju často rosíme pomocou ručného rozstrekovača.

    Krotónovec "Petra"

    Codiaeum Petra je vzpriamená rastlina s husto usporiadanými veľkými listami. Tie majú výraznú farebnosť od červenej, žltej až po tmavozelenú. Rastlina kvitne málokedy. Narastie do výšky 50 až 70 cm a šírky 30 až 50 cm.

    Zdroj: pinterest/ukhouseplants.com

    Krotónovec má rád vlhkosť.

    Podmienky pestovania: Krotónovec po celý rok vyžaduje svetlo, teplo a vlhko. Vhodná teplota je 18 až 25 °C. Dôležité je rosenie teplou a odstátou vodou. Zálievka by mala byť pravidelná, aby bol substrát stále mierne vlhký. Na jar a na jeseň môžete raz týždenne rastlinu prihnojiť. Použite slabú dávku hnojiva na zelené rastliny.

    Krotónovec "Zlatý prach"

    Codiaeum Gold Dust je tiež krotónovec, no jeho listy sú užšie a vyzerajú, akoby boli pofŕkané farbou od maliara. Pochádza z dažďových lesov Malajzie. Veľmi jednoducho si ho rozmnožíte z vrcholových odrezkov, ktoré vo vode relatívne rýchlo zakorenia.

    Zdroj: pinterest/delrayplants.com

    Jeho listy vyzerajú, akoby boli pofŕkané farbou.

    Podmienky pestovania: Doprajte mu vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pravidelne roste listy, v lete často polievajte, ale nenechajte stáť príliš veľa vody v miske pod črepníkom. Nádobu je najvhodnejšie postaviť na mokré kamienky. V zime udržujte substrát len mierne vlhký. Ak chcete zachovať jej fľaky, umiestnite ho na svetlé miesto.