Reklama

Toto svojim izbovkám nerobte! V zime sa nehnojí a má to dobrý dôvod

V zime izbové rastliny nevyžadujú hnojenie, pretože sú v období vegetačného pokoja. Ich rast sa spomaľuje a nadbytočné živiny môžu poškodiť ich korene.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Zima je obdobie, kedy príroda oddychuje – a to platí aj pre naše izbové rastliny. Hoci je lákavé starať sa o ne intenzívne počas celého roka, práve hnojenie v zimných mesiacoch je častou chybou, ktorá môže vašim izbovkám skôr uškodiť, než im prospieť. Prečo je to tak?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Trendy izbových rastlín na rok 2025: Tieto uvidíte všade

    V zimných mesiacoch majú izbové rastliny omnoho menej prirodzeného svetla, ktoré je kľúčové pre ich fotosyntézu. Mnohé druhy preto vstupujú do obdobia vegetačného pokoja, kedy spomaľujú rast alebo úplne prestávajú rásť. Hnojenie počas tohto obdobia ich môže "donútiť" k rastu, čo je pre ne neprirodzené a stresujúce.

    Prečo je hnojenie nevhodné?

    Hnojivá obsahujú živiny, ktoré podporujú rast, ako je dusík, fosfor a draslík. Ak rastlina nie je v aktívnej rastovej fáze, tieto látky zostávajú v substráte, kde môžu poškodiť korene a spôsobiť hromadenie solí. To vedie k zníženiu kvality pôdy, slabšiemu rastu na jar a zvýšenej náchylnosti na choroby.

    Zdroj: Shutterstock

    V zime izbové rastliny nevyžadujú hnojenie, pretože sú v období vegetačného pokoja. Ich rast sa spomaľuje a nadbytočné živiny môžu poškodiť ich korene.

    Kedy opäť začať hnojiť?

    Hnojenie izbových rastlín môžete obnoviť na jar, keď sa dni začnú predlžovať a rastliny sa prebudia z vegetačného pokoja. Ideálny čas na opätovné hnojenie je spravidla marec alebo apríl, keď si všimnete nové výhonky a intenzívnejší rast.

    Ako sa o izbové rastliny starať v zime?

    • Zabezpečte dostatok svetla: Ak je prirodzené svetlo slabé, pomôžte rastlinám pestovateľskými lampami.

    • Udržujte správnu vlhkosť: Kúrenie v zime vzduch vysušuje, preto je dobré rastliny pravidelne rosiť alebo použiť zvlhčovač vzduchu.

    • Zalievajte menej: Substrát nechajte medzi zalievaniami viac preschnúť, pretože rastliny v zime potrebujú menej vody.

    • Kontrolujte škodcov: Suchý vzduch môže podporovať ich výskyt, preto pravidelne kontrolujte listy.

    Anketa

    Hnojíte svoje izbové rastliny aj v zime?

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.